Mini szklarnie - ciesz się własnymi uprawami!

Poprawa upraw domowych jest możliwa dzięki zaletom, których dostarcza miniszklarnia. Poznaj zalety jej stosowania i sposoby montażu.
Mini szklarnie - ciesz się własnymi uprawami!

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Uprawa własnych produktów żywnościowych to praktyka stosowana przez miliony ludzi, nawet w dużych miastach. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych warzyw, co ma wiele zalet z ekologicznego i żywieniowego punktu widzenia. Można jednak pójść o krok dalej, instalując mini szklarnie.

Są to konstrukcje, które można dopasować do danej przestrzeni w domu, dzięki czemu można zwiększyć różnorodność i ilość plonów. Mini szklarnie stosowane w domu mają szereg zalet, które sprawiają, że jest to trend w produkcji i żywieniu. Co więcej, nie jest to skomplikowane zadanie.

Mini szklarnie – do czego służą?

Rolnictwo domowe lub na małą skalę staje się coraz bardziej popularne. Ogrodnictwo domowe i ogrody miejskie stały się powszechnym zjawiskiem dla tych, którzy mają własny ogród. Ale istnieją również w domach, które mają niewielką przestrzeń na balkonie lub tarasie. Aby przyspieszyć i usprawnić proces uprawy, najlepiej zmontować szklarnię. Są to przestrzenie przystosowane do idealnych warunków uprawy warzyw.

Posiadanie własnych warzyw jest korzystne. Z tego powodu wiele osób wybierając szklarnię, decyduje się na różne style, materiały i rozmiary. Konstrukcje te charakteryzują się przekształcaniem niewielkiej przestrzeni w miejsce o optymalnych warunkach do uprawy. Wewnątrz szklarni możliwe jest wytworzenie mikroklimatu poprzez kontrolowanie światła słonecznego, wilgotności, powietrza i wentylacji. W rezultacie warzywa i owoce lepiej rosną.

Mini szklarnie – jak je zmontować?

Postawienie szklarni to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni w domu i poświęcenie jej na rośliny i wegetację. Ponadto umożliwia hodowlę własnej żywności, z zaletami ekonomicznymi, ekologicznymi i żywieniowymi.

Ogrody miejskie to ekologiczne, ekonomiczne i łatwe w realizacji rozwiązania dla mieszkańców miast.

1. Wybierz odpowiednią przestrzeń

Ważne jest, aby poszukać części domu z wystarczającą ilością miejsca, aby wygodnie złożyć konstrukcję. Jest to prostsze w domach z małymi balkonami i tarasami. Ważne jest, aby znajdował się w obszarze, który otrzymuje światło słoneczne, aby można było regulować poziom światła i ciepła upraw.

2. Wybierz materiały

Na tym etapie ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość instalowanej szklarni. Na podstawie tych informacji dobierane są tworzywa sztuczne, które będą tworzyć strukturę. Wymiary muszą uwzględniać dodatkową przestrzeń do pracy na stojąco. Innymi słowy, wymiary powinny być nieco szersze niż to konieczne.

3. Przygotuj grunt

Ze względu na możliwość wykorzystania ziemi, łatwo dostępnych miejsc i wystarczającej ilości światła słonecznego mini szklarnie warto umieszczać w ogrodzie. Aby go zmontować, należy wyrównać podłoże, wyrównać glebę i jak najlepiej oczyścić teren. Następnie wyznacz obszar, który ma być zajęty przez konstrukcję, zaznaczając kąty i narożniki. Na koniec zainstaluj kotwę i rury.

4. Złóż dach

Gdy podstawa jest twarda, musisz nałożyć na nią gruby plastik. Jest to specjalny materiał do tego typu konstrukcji, który jest bardziej wytrzymały i przygotowany na przyjęcie promieni słonecznych oraz wytrzymuje inne warunki środowiskowe.

5. Dostępy

Po zainstalowaniu podstawy i konstrukcji ostatnim krokiem jest wygenerowanie sektorów dostępu. Mogą to być zamknięcia, system rolowania, a nawet drzwi przesuwne, ale ważne jest, aby dobrze uszczelniały. W ten sposób kontrolowane jest klimatyczne środowisko wnętrza.

Mini szklarnie

Oprócz uprawy warzyw w szklarniach istnieje jeszcze jedna opcja dostosowana do najmniejszych roślin w domu. Chodzi o jeszcze mniejsze pojemniki, które tworzą mikroklimat dla roślinności. Dzięki nim można chronić roślinność przed kontaktem z dymem, perfumami i innymi rodzajami substancji, które mogą być szkodliwe. Takie mini szklarnie są idealne dla skomplikowanych okazów, które wymagają specjalnych warunków wzrostu.

Mini szklarnie – charakterystyka

Mini szklarnie mogą być wykonane z różnych materiałów, ale muszą być przezroczyste, aby przepuszczało światło. Zazwyczaj mają szklane ściany. Ich montaż jest prosty i mają różnorodne wzory i style, aby dopasować się do wystroju domu. Przed wstawieniem rośliny teren musi być dobrze odkażony. Dodatkowo taca musi być umieszczona jako podstawa, na wypadek gdyby jej nie było. Następnie uformuj podłogę z gliny i odrobiny wody.

Szyba powinna być czysta i przezroczysta, aby rośliny otrzymywały niezbędne światło, chociaż nie zaleca się bezpośredniego padania na nie promieni słonecznych. Na koniec warto od czasu do czasu otworzyć pokrywę, aby przewietrzyć szklarnię i zwilżyć podłoże spryskiwaczem.

Mini szklarnie, które można ustawić wewnątrz domu
Mini szklarnia nadaje się do ograniczonej przestrzeni w dużych miastach.

Mini szklarnia – zalety uprawy warzyw w domu

Uprawa warzyw jadalnych to nie tylko kwestia estetyczna czy środowiskowa. Uprawa warzyw przynosi korzyści ekonomiczne i odżywcze. Możliwe jest uzyskanie 100% produktów ekologicznych, zebranych z osobistego monitoringu. Chociaż nie jest to skomplikowane zadanie, warto zacząć od prostych produktów, a następnie przejść do mini szklarni.

Wszystkie warzywa uprawiane w domu mają szereg zalet z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Dzieje się tak, ponieważ koszty transportu i emisje są zmniejszone, a warzywa sezonowe mają priorytet.

Inne zalety to:

  • Ekologiczny: z własnych upraw z pewnością produkujemy warzywa w sposób ekologiczny. Oznacza to, że bez chemikaliów, które szkodzą środowisku.
  • Mniej odpadów: uprawa własnych warzyw zachęca do włączania większej ilości warzyw do codziennej diety, podczas gdy mniej żywności się marnuje.
  • Środowisko: własna uprawa to jedno z indywidualnych działań, które przyczynia się do zmniejszenia ilości wyemitowanego dwutlenku węgla.
  • Lepszy smak: świeże warzywa z domowej uprawy mają lepszy smak. Ponadto unika się wprowadzania konserwantów.
  • Zdrowe: unikanie agrochemikaliów i konserwantów to niewątpliwie zaleta w spożywaniu wszelkiego rodzaju żywności.

Popraw swoje plony

Mini szklarnia to idealna opcja poprawy warunków wegetacji w domu. W pierwszej opcji możliwe jest stworzenie mikroklimatu dla wrażliwych i trudnych w pielęgnacji roślin. Mini szklarnie tworzą własne źródło zdrowej żywności.

Idealnymi okazami do tych pojemników są paprocie i orchidee. Natomiast w pomieszczeniach dobrym wyborem są bluszcz drobnolistny, fitonia lub fiołki afrykańskie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez-Gutiérrez, Gabino Alberto, López-Cruz, Juana Y., Juárez-Luis, Griselda, Díaz-Pichardo, René, Ortiz-Hernández, Yolanda D.,  CARACTERIZACIÓN DE LAS UNIDADES DE PRODUCCIÓN DE TOMATE EN INVERNADEROS DE OAXACA. Agricultura, Sociedad y Desarrollo [Internet]. 2014;11(2):153-165. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=360533099002
  • Blázquez Abellán, Gemma et al. “Alimentación saludable y autopercepción de salud” [Healthy eating and self-perception of health]. Atencion primaria vol. 48,8 (2016): 535-542. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6877839/
  • Gil Meseguer, Encarnación, Gómez Espín, José María ,  CULTIVOS BAJO CUBIERTA EN EL SURESTE DE ESPAÑA. Papeles de Geografía [Internet]. 2011; (53-54):155-170. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=40721572011
  • Delgado-Zegarra, Jaime et al. “Uso indiscriminado de pesticidas y ausencia de control sanitario para el mercado interno en Perú” [Indiscriminate use of pesticides and lack of sanitary control in the domestic market in PeruUso indiscriminado de pesticidas e falta de controle sanitário do mercado interno no Peru]. Revista panamericana de salud publica = Pan American journal of public health vol. 42 e3. 13 Apr. 2018. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6386114/
  • Alviter Ponce, D., Granados Sánchez, D.,  CONSTRUCCIÓN  Y  MANEJO  DE  INVERNADEROS  EN  LA PRODUCCIÓN  DE  JITOMATE  (Licopersicum  esculentum,   Mill) PARA  EL  VALLE  DEL  MEZQUITAL,  HIDALGO. Revista Chapingo Serie Zonas Áridas [Internet]. 2006;V(1):13-17. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=455545053002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.