Jak założyć miejski ekologiczny ogród warzywny?

Czy kiedykolwiek chciałeś założyć organiczny ogród warzywny? Trafiłeś dzisiaj we właściwe miejsce, ponieważ powiemy Ci, jak zacząć.
Jak założyć miejski ekologiczny ogród warzywny?

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2021

Ekologiczny ogród warzywny może zapewnić nam duży wybór owoców i warzyw do jedzenia. Jedni postrzegają to jako rodzaj terapii, inni jako sposób na komunikację z naturą, a jeszcze inni chcą po prostu zdrowo i naturalnie się odżywiać.

Oto kilka wskazówek pozwalających założyć własny, organiczny ogród warzywny, nawet jeśli mieszkasz w mieście.

Ekologiczny ogród warzywny: jak zacząć

Aby założyć miejski ogród warzywny, w którym możemy uprawiać żywność dla naszej rodziny, potrzebujemy niewielkiej przestrzeni na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Oto kilka zaleceń:

 • Przestrzeń musi otrzymywać co najmniej 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia, aby rośliny mogły dobrze rosnąć.
 • Wszelkie doniczki powinny być skierowane na południe, aby uzyskać jak najwięcej światła.
 • Jeśli masz na swój ogród dużo miejsca, dobrze jest przykryć go ściereczką zacieniającą, aby Twoje zwierzęta nie mogły do niego wejść.
Miejski ogród organiczny
 • Pamiętaj, aby umieścić ogród w pobliżu źródła wody, aby ułatwić podlewanie.
 • Liczba doniczek lub pojemników, których użyjesz, będzie zależeć od liczby osób w Twojej rodzinie.
 • Posadź warzywa i owoce, które Twoja rodzina lubi jeść najbardziej. Upewnij się, że nadają się do uprawy w Twojej konkretnej strefie klimatycznej.

Wybierz odpowiednie pojemniki do ogrodu

Doniczki lub pojemniki na rośliny powinny:

 • Być lekkie, aby można je było łatwo przenosić i aby nie były zbyt ciężkie na balkon lub taras.
 • Mieć dobry drenaż, aby dodatkowa woda z deszczu lub podlewania mogła wypłynąć na zewnątrz.
 • Być tak duże, jak to możliwe, aby korzenie roślin mogły dobrze rosnąć, jakby znajdowały się w ziemi zwykłego ogrodu. Zalecana głębokość to minimum 20 cm.
Wybierz odpowiednie pojemniki
 • Mieć zróżnicowane gabaryty. Upewnij się, że wybierasz różnej wielkości doniczki na warzywa liściaste i korzeniowe, ponieważ rosną do różnych rozmiarów.
 • Być z odpowiednich materiałów. Donice drewniane lub ceramiczne lepiej chronią korzenie.

Projektowanie swojego ogrodu warzywnego

Ważne jest, aby zdecydować, gdzie postawisz swój ogród warzywny. Zrób też kilka badań nad różnymi roślinami, które chciałbyś tam mieć. Następnie kup potrzebne doniczki lub pojemniki. Powinien  onznajdować się w miejscu wygodnym do pracy, z dobrym dostępem do wszystkich roślin i warzyw.

Gleba, którą znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym, jest świetna, ale ważne jest, aby dodać trochę podglebia (także możesz je kupić), aby rośliny dobrze rosły.

Tworzenie swojego ogrodu warzywnego

Warzywa można sadzić na dwa sposoby: jako nasiona lub sadzonki, w zależności od gatunku. Pomocna jest również wiedza o tym, jak różne rośliny wpływają na siebie nawzajem. Na przykład możesz umieścić pomidory i bazylię w tej samej doniczce, dzięki czemu obie rośliny będą lepiej rosnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.