Wskazówki i kroki, jak założyć ogród alpejski w swoim domu

Jeśli kochasz ogrodnictwo, kształtowanie krajobrazu alpejskiego to trend, który może Cię zainspirować. Aby stworzyć ten górski klimat, musisz dać upust swojej wyobraźni.
Wskazówki i kroki, jak założyć ogród alpejski w swoim domu

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Ogród alpejski może wnieść trochę piękna, elegancji i relaksu do Twojego domu. To przestrzeń, która da poczucie spokoju, jaki oferują góry. Ten rodzaj architektury krajobrazu jest również wspaniałym hobby, ponieważ pozwala rozwinąć wyobraźnię, aby zaprojektować malownicze naturalne krajobrazy.

Ogród alpejski obejmuje uprawę roślin wysokogórskich. Technika polega na wykonaniu skał ozdobnych i wykorzystaniu nierównych gleb.

Aby zbudować taki Eden, Nie obejdzie się bez planowania i kreatywności. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić.

Czym się charakteryzuje ogród alpejski?

Alpejski ogród polega na uprawie i aranżacji roślin, które w sposób naturalny imitują ich rozmieszczenie i wzrost na górach. Projekt obejmuje uprawę kwiatów, krzewów i drzew oraz dekoracje z kamieni, drewna i innych materiałów organicznych.

Tego typu ogrody znane są również jako alpinum lub alpinarium. Termin ten wiąże się z rodzajem roślinności, a nie z jej fizyczną lokalizacją. Oznacza to, że nie potrzebujesz pagórkowatego terenu, aby tworzyć alpejskie krajobrazy i cieszyć się tego rodzaju ogrodem.

Chociaż kompozycja składa się w większości z gatunków rodzimych dla środowisk górskich, ogrody alpejskie pozwalają również na dodanie innych rodzajów roślin. Alpejski aspekt osiąga się wybierając okazy o małych liściach i maleńkich kwiatach.

Możesz stworzyć ten wygląd na różnych terenach, również tych nierównych lub pagórkowatych. W rzeczywistości, jeśli Twój teren ma kwaśne i kamieniste gleby, stanowi idealną działkę do projektu. Ten styl doskonale przyjmuje się na obszarach, w których występują gwałtowne zmiany temperatury.

Rośliny górskie do ogrodów alpejskich
Musisz pomyśleć o roślinach typowych dla regionów górskich. Dadzą wrażenie alpejskiego klimatu.

Rodzaje roślin, które można sadzić w ogrodzie alpejskim

Zwykle stosowane rośliny w tym stylu wymagają wilgotnych gleb, aby dobrze się rozwijać i wytrzymać suche pory roku. Wskazane jest ponadto, aby wybrać te, które dobrze prosperują w słońcu.

Najczęściej spotyka się gatunki takie, jak stokrotki górskie, orchidee, barwinek a także drzewa owocowe. Oto niektóre z preferowanych roślin:

  • Dzikie róże: Ten kwiat, należący do rodziny Rosacea, jest jednym z najpopularniejszych rodzajów na świecie. Istnieją setki odmian o różnym wyglądzie, rozmiarach, zapachach i zaletach.
  • Rukiew wodna: Oprócz swojej dekoracyjnej osobliwości, roślina ta przynosi korzyści dla zdrowia ludzkiego. W rzeczywistości publikacja rządu Mendozy stwierdza, że rukiew wodna jest bogata w żelazo, jod oraz witaminy A, C i E.
  • Świerk: Jest to odmiana drzew z rodziny roślin Pinacea lub Abies. Obejmuje ponad 50 gatunków, które mogą osiągnąć dużą wysokość, z których wyrastają cylindryczne szyszki.
  • Krzewy: Mogą to być krzewy jagodowe lub inne, owocowe. Należą roślin zdrewniałych i wyróżniają się zdolnością rozgałęziania się od samej podstawy. Wysokość zależy od typu. Niektóre sięgają nawet trzech metrów.
  • Paprocie: Chodzi o ozdobne i rozłożyste okazy, które nie potrzebują kwiatów, aby pokazać swoje piękno. Niektóre z roślin do zasadzenia na zewnątrz to culantrillos z Kanady, palma sabałowa (serenoa) i paproć Wietlica samicza.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Rodzaje gardenii i ich charakterystyka

Wskazówki i kroki, aby stworzyć ogród alpejski

Aby udoskonalić wygląd alpejskiego ogrodu, postaraj się, aby kawałki betonu lub kamienie oddzielały ścieżkę od roślin. Powinny też różnić się wielkością między sobą.

Jeśli projektujesz zbocze wzgórza, pamiętaj, że im bardziej strome, tym szybciej wysychają gatunki na szczycie pod wpływem światła słonecznego. Jeśli tworzysz wodospad lub strumień, użyj niskich roślin i pozwól wodzie przepływać między nimi.

Twój alpejski ogród będzie bardziej  malowniczy, jeśli wkomponujesz modele skał w Twoje alpinarium. Możesz umieszczać płaskie kamienie, ustawiać je pod kątem jak schody, a nawet bawić się różnymi kolorami.

Kluczowe znaczenie ma jednak umieszczenie geowłókniny pod żwirem i piaskiem, aby nie zarosły chwastami i aby kamienie się nie ślizgały. Istnieje wiele wskazówek, jak stworzyć piękny alpejski ogród, i wszystkie z nich zasługują na uwagę

  1. Zadbaj wcześniej o glebę. Jednak nie jest konieczne, aby była niezwykle bogata w składniki odżywcze.
  2. Wykorzystaj nierówności terenu, dzięki temu Twoje alpinarium będzie bardziej malownicze.
  3. Zintegruj kompozycję roślinną z innymi elementami, takimi jak skały symulujące grotę. Możesz również stworzyć wiszący ogród alpejski.
  4. Odwiedź szkółki lub naturalne stoki górskie, aby wybrać rośliny. Skonsultuj się z doświadczonym ogrodnikiem, aby uzyskać porady dotyczące zarówno doboru gatunków, jak i samego projektu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak czyścić i pielęgnować plastikowe meble ogrodowe

Jak dbać o ogród alpejski

Utrzymanie tych ogrodów nie różni się zbytnio od pielęgnacji wymaganej w przypadku tradycyjnych terenów. Nawet jeśli używasz siatki do ochrony przed chwastami, ważne jest, aby regularnie pielęgnować rośliny, zapobiegając pojawianiu się chwastów. Żwir i tłuczeń mogą również służyć jako zabezpieczenie przed niechcianym zielskiem.

Do podlewania kwiatów użyj węża, który rozpryskuje wodę. Jeśli strumień jest gruby, możesz uszkodzić swoje rośliny. Podobnie, upewnij się, że nawadniasz roślinność w poszczególnych sekcjach, aby woda mogła przeniknąć do gleby nie odpływając w inne miejsca.

Jeśli chodzi o dokarmianie roślin alpejskich, wskazane jest odżywianie ich nawozami rozcieńczonymi w wodzie do nawadniania. Skonsultuj się z ogrodnikiem w sprawie idealnych dawek oraz rodzaju nawozu, biorąc pod uwagę posadzone gatunki.

rukiew wodna do ogrodu alpejskiego
Rukiew wodna to typowa roślina górska, która ma również inne zastosowania. Jej liście można wykorzystać w gastronomii, a nawet do sporządzania naparów.

Ogrody alpejskie, które mogą Cię zainspirować

Jeśli interesujesz się alpejską architekturą krajobrazu, potraktuj jako źródło inspiracji słynne ogrody  alpejskie. Ogród Królewski w Edynburgu tworzy ten styl dzięki małej rzece i kilku wodospadom. Natomiast w Jardin des Plantes w Paryżu znajduje się ponad 2000 roślin z Alp, Pirenejów, Himalajów i Ameryki Północnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.