Jak czyścić i pielęgnować plastikowe meble ogrodowe?

Meble ogrodowe wymagają specjalnego czyszczenia, które należy przeprowadzać od czasu do czasu, aby utrzymać je w dobrym stanie. Poznaj najlepsze wskazówki, jak to robić skutecznie!
Jak czyścić i pielęgnować plastikowe meble ogrodowe?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Jeśli nie do końca wiesz, jak czyścić i dbać o plastikowe meble ogrodowe, zapraszamy do przeczytania tego artykułu do końca. Dowiesz się, co możesz, a czego nie możesz robić. Wiemy, że te meble są faworytem przy wyborze aranżacji ogrodowych, ponieważ są bardzo trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji.

Najpopularniejszymi modelami są białe meble plastikowe, które często umieszcza się przy basenie, na tarasie i w innych przestrzeniach zewnętrznych. Jednak zimą często nie używa się ich zbyt często, więc mają tendencję do gromadzenia brudu i brudu.

Jeśli nie czyścimy ich często, ulegają zniszczeniu, a nawet wydają się zmieniać kolor. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak możemy przywrócić je do stanu pierwotnego.

Dlaczego trzeba czyścic plastikowe meble ogrodowe?

Wiosną i latem meble ogrodowe pozostają czyste, ponieważ często z nich korzystamy. Jednak gdy dni stają się chłodniejsze, przestajemy je używać. Dlatego często nie czyścimy ich regularnie.

To w tym czasie gromadzi się brud i musimy wykonać gruntowniejsze czyszczenie.

Ponadto, ponieważ są wykonane z tworzywa sztucznego, tego typu meble są bardzo odporne na różne warunki atmosferyczne i promienie ultrafioletowe (UV). Jednak po dłuższym wystawieniu na słońce mogą pękać i odbarwiać się.

Dlatego sugerujemy, aby chronić je, kiedy ich nie używamy.

Na koniec pamiętaj, że plastik to materiał porowaty, który powoduje, że w tego typu powierzchniach gromadzą się zarazki. Rozmnażają się dzięki pozostałościom materiałów organicznych, takich jak odpady żywnościowe.

Najlepsze wskazówki i metody pielęgnacji mebli plastikowych

Teraz zagłębimy się w najlepsze pomysły na konserwację plastikowych mebli. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mógł długo się nimi cieszyć.

Sillas de plastico sucias.
Kiedy na dłuższy czas zostawiamy plastikowe meble na zewnątrz, niesprzyjająca pogoda je uszkadza.

Metoda 1: Detergent, aceton i soda oczyszczona świetnie czyszczą plastikowe meble ogrodowe

To trio jest niezawodne, jeśli chodzi o głębokie czyszczenie. Każdy produkt z osobna pełnia swoją rolę, a razem sprawią, że Twoje plastikowe meble ogrodowe będą wyglądać jak nowe. Potrzebujesz 100 ml płynu do mycia naczyń, 1 łyżkę sody oczyszczonej i 100 ml acetonu.

Dobrze wymieszaj trzy składniki w misce. Następnie proponujemy umieścić preparat w pojemniku ze spryskiwaczem, aby jego aplikacja była łatwiejsza i skuteczniejsza.

Teraz spryskaj mebel tym płynem i przetrzyj powierzchnię szorstką gąbką. Po wytarciu gąbką wszystkich zakamarków krzeseł i stołów spłucz dużą ilością wody.

W przypadku uporczywych plam pozostaw mieszankę na 15 minut zanim usuniesz produkt. Podobnie, jeśli plamy nie schodzą, zwilż bawełniany wacik acetonem i przetrzyj nim każdą z nich.

Zawsze można to zastosować na białych plastikowych meblach. Jeśli masz inny kolor, najpierw wykonaj test na niewidocznym obszarze, na wszelki wypadek.

Metoda 2: mydło kokosowe, soda oczyszczona i nadtlenek wodoru

W tym przypadku detergent zastąpimy mydłem kokosowym, a aceton nadtlenkiem wodoru, czyli wodą utlenioną. Jak widzisz, soda oczyszczona to niezastąpiony składnik i nie możesz się bez niej obejść. Czemu? Ponieważ jej granulowana konsystencja działa jako doskonały środek złuszczający, oprócz tego, że jest dobrym wybielaczem.

Proporcje są takie same jak w metodzie 1, podobnie jak sposób przygotowania. W tym przypadku pozostaw jednak produkt na pół godziny przed spłukaniem.

Metoda 3: Biały ocet, soda oczyszczona i płyn do mycia

Do tej trzeciej alternatywy użyjesz 100 ml detergentu, 100 ml octu, 100 ml wody i jedną łyżkę sody oczyszczonej. Sposób zastosowania jest taki sam, jak w przypadku dwóch poprzednich metod. Pamiętaj, że gąbka, której używasz, musi być szorstka.

Metoda 4: Amoniak

W tym przypadku rozcieńczasz amoniak w ciepłej wodzie i dodajesz detergent. Ważne jest, aby nie mieszać produktów, takich jak wybielacz, alkohol lub amoniak, ale używać ich osobno.

Niezależnie od tego, jak czyścisz meble, koniecznie załóż rękawiczki i okulary ochronne, jeśli to konieczne.

Soda oczyszczona dobrze działa na meble z tworzyw sztucznych dzięki jej mocy wybielającej.

Metoda 5: Myjka wysokociśnieniowa

Ta metoda nigdy nie zawodzi, ponieważ ciśnienie wywierane przez wodę pomaga usunąć praktycznie wszystkie ślady zabrudzeń. Jeśli zauważysz, że brud i plamy nie znikają, możesz najpierw wypróbować niektóre z poprzednich metod, a następnie usunąć szczegóły za pomocą tej maszyny.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Najlepsze rośliny do umieszczenia wokół basenu

Skuteczne czyszczenie i pielęgnacja plastikowych mebli ogrodowych

Do tej pory przedstawiliśmy Wam różne sposoby czyszczenia i pielęgnacji plastikowych mebli ogrodowych. W cieplejszych miesiącach najlepiej je myć po każdym użyciu, aby zapobiec gromadzeniu się brudu.

Staraj się przechowywać stół i krzesła w pomieszczeniu lub przynajmniej przykryj je plandeką, aby chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdy nie są używane. Krótko mówiąc, nie zostawiaj ich na zewnątrz, aby zapobiec wszelkim uszkodzeniom powodowanym przez czynniki klimatyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • ANÍBAL, J., PEDROZO, C. A., FEDERICO, N., & SOLER RUIZ, J. E. A. PRODUCCION DE AMONIACO.
  • HUMANA, C. P. D. E., & AMBIENTE, S. D. D. S. Y. (1989). GUÍA PARA LA SALUD Y LA SEGURIDAD.
  • Galván Sánchez, V. A., Gutiérrez Robles, J. A., Ortiz Muro, V. H., & Sánchez Herrera, R. (2012). Los muebles de plástico de la pierna niveladoresalta frecuencia. Ingeniería Energética33(2), 122-132.
  • Galván Sánchez, V. A., Gutiérrez Robles, J. A., Ortiz Muro, V. H., & Sánchez Herrera, R. (2012). (J987) los muebles de plástico ajustable de alta calidad de la piernaalta frecuencia. Ingeniería Energética33(2), 122-132.
  • Valencia Rubiano, J. S. (2020). Estudio de factibilidad para la creación de una empresa fabricadora de muebles modulares a partir de plástico reciclado en la ciudad de Pereira.
  • Campos, C. E. (2008). Diseñar con plástico. MaoMao Publications.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.