Palo santo - zalety i zastosowania „świętego drewna”

Palo santo lub święte drewno jest używane do celów duchowych i terapeutycznych. Jakie są jego zalety? Jak to jest używane? Dowiedz się tutaj!
Palo santo - zalety i zastosowania „świętego drewna”
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2022

Palo santo lub „święte drewno” to element, który od wieków był używany w celach energetycznych, relaksacyjnych i leczniczych. Jego naukowa nazwa to Bursera Graveolens i jest to kadzidło, którego właściwości plasują je wśród ulubionych aromatów tych, którzy chcą skorzystać z jego działania.

Jego aromat jest unikalny: słodki, mocny i z nutą cytrusów, która zalewa przestrzeń, w której się znajduje. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym duchowym drewnie, jego pochodzeniu, zaletach i zastosowaniach. Jak możesz włączyć go do swojej rutyny? Poznajmy lepiej palo santo.

Palo santo – pochodzenie

Pochodzące z obu Ameryk palo santo występuje między innymi w Peru, Meksyku i Kostaryce. Według starożytnych legend Inków był używany w rytuałach do duchowego łączenia się z przodkami. Uważano również, że przyciąga szczęście i odpędza negatywne energie, co jest przekonaniem, które wciąż istnieje.

Z drugiej strony użycie palo santo wiązało się również z małżeństwem na wieczność w świętych ceremoniach. W ten czy inny sposób jego aromat i dym mają pozytywne konotacje, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dym z palo santo
Palo santo jest często używane do odpędzania złych energii w domu.

Jakie są zalety palo santo?

Literatura popularna kojarzy użycie palo santo z różnymi pozytywnymi skutkami. W szczególności jest często używany do oczyszczania środowisk i transmutacji energii. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

 • Palo santo może pomóc odeprzeć negatywne energie. Często zdarza się, że czasami wyczuwamy wokół nas gęste środowisko pełne „złych wibracji”, a my po prostu chcemy znaleźć sposób, aby to oczyścić. W tym przypadku palo santo rzekomo oczyszcza środowisko i przyciąga pozytywne energie.
 • Posiada właściwości przeciwzapalne. W rzeczywistości, palo santo produkuje olej, który, jak udowodniono, zmniejsza stan zapalny, między innymi właściwości terapeutyczne.
 • Łagodzi napięcie nerwowe. Zgodnie z poprzednim punktem, drewno to ma zdolność zmniejszania poziomu stresu i niepokoju.
 • Palo santo jest idealne do medytacji. Ze względu na wspomniane właściwości drewno to jest szeroko stosowane w medytacji, jodze i sesjach reiki, ponieważ pomaga zrelaksować umysł. Podobnie jego aromat jest ulubionym w aromaterapii.

Palo santo: różne sposoby korzystania

Drewno to można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Często jest spalany lub używany jako olejek eteryczny. Jednak są też tacy, którzy używają go w naparach.

Sposób spalania

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że palo santo jest często dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i występuje w postaci skrawków lub małych kawałków. Ponieważ drewno to jest odporne, samo zapalenie go zwykle zajmuje chwilę.

 • Weź jeden z kawałków z czubka, podpal go na drugim i obracaj nim, aż utworzy się żar. Po około 30 sekundach zgaś płomień i umieść go w odpowiednim pojemniku.
 • Nie podchodź zbyt blisko, aby poczuć jego aromat, ponieważ możesz nie tylko się poparzyć, ale także podrażnić drogi oddechowe. Bądź cierpliwy. W ciągu kilku sekund jego zapach wypełni całe pomieszczenie.

Dym powinien być biały lub szary. Jeśli zauważysz, że jest czarny, może to oznaczać, że drzewo zostało ścięte zbyt wcześnie, aby rozpocząć jego komercjalizację.

Jeśli to, czego szukasz, to sposób na oczyszczenie środowiska, powinieneś zabrać pojemnik zawierający palo santo do wszystkich części domu. W idealnym przypadku okna powinny pozostać zamknięte, aby dym mógł wnikać w każdy zakątek domu, eliminując w ten sposób złą energię.

Uważaj jednak, aby nie przebywać w żadnym pomieszczeniu pełnym dymu, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia. Po chwili pomieszczenia należy przewietrzyć.

Potpourri

W takim przypadku sugerujemy poszukanie wiórów tego drewna do przygotowania potpourri. Możesz włożyć je do tiulowych woreczków, aby uwolnił się ich aromat. Nie należy ich palić i po prostu umieszcza się je w szafach i innych miejscach w domu, aby zapewnić przyjemny aromat.

Olejek eteryczny

Olej z tego drewna zachowuje cały swój cytrusowy aromat z odrobiną słodyczy. Czasami jest stosowany do masażu i wspomagania procesu relaksacji. Jeśli masz taki zamiar, po prostu upewnij się, że zakupiony olejek nadaje się do bezpośredniego nakładania na skórę.

Często trzeba go zmieszać z innym olejem przewodzącym prąd, takim jak olejek jojoba lub olejek migdałowy. W takim przypadku skonsultuj się ze sklepem, który go dystrybuuje. Innym zastosowaniem tego oleju są dyfuzory. Wystarczy umieścić kilka kropel w dyfuzorze i dodać wodę.

Palo santo - drewno i olejek
Olejek eteryczny Palo santo jest często używany w sesjach masażu i aromaterapii.

Podsumowanie

Podsumowując, jest to drewno cenione ze względu na swoją energetyczną i aromatyczną moc. Ma związek z folklorem wielu różnych tradycji. W każdym razie wydziela przyjemny zapach, który świetnie nadaje się również do relaksu. Czy go wypróbujesz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Yautibug Naula, W. A., & Zambrano Sánchez, K. L. (2019). Extración de aceite esencial del árbol de palo santo (Bursera Graveolens) y su aplicación culinaria(Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ingeniería Química).
 • Acuña, O., & Torres, A. (2010). Aprovechamiento de las propiedades funcionales del jengibre (zingiber officinale) en la elaboración de condimento en polvo, infusión filtrante y aromatizante para quema directa.
 • Cañarte-Vélez, C. R., & Ponce-Párraga, K. Y. (2021). Viabilidad técnica en la extracción de aceites esenciales en la hoja de palo santo (Bursera Graveolens). Dominio de las Ciencias7(1), 124-137.
 • Eugenio Hurtado, M. T. (2014). La producción del aceite e incienso del palo santo o (bursera graveolens) en el cantón Puerto López, provincia de Manabí(Doctoral dissertation, Universidad de Guayaquil Facultad de Ciencias Económicas).
 • Vélez, C. R. C., & Párraga, K. Y. P. (2021). Viabilidad técnica en la extracción de aceites esenciales en la hoja de palo santo (Bursera Graveolens). Dominio de las Ciencias7(1), 26.
 • Escobar Cardona, O., & Rodríguez Guzmán, J. R. (1993). Las maderas en Colombia. 32. Caoba. Palo santo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.