Home » Styl życia » Aromatyzacja domu – cztery naturalne i tanie sposoby
Aromatyzacja domu – cztery naturalne i tanie sposoby
Grudzień 11, 2018
Przygotowanie odświeżacza powietrza własnej roboty jest bardzo tanie i nie zajmuje wiele czasu. Jeżeli więc chcesz uniknąć używania środków chemicznych, nie zwlekaj i wypróbuj nasze pomysły!
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z niektórych pomieszczeń. Jednak mimo że taka aromatyzacja domu jest dzięki nim niezwykle prosta, to często zawierają one wiele szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych.
Problem polega na tym, że niekorzystny efekt tych substancji nie jest natychmiastowy. Dlatego też ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Poza tym takie środki chemiczne są proste w użyciu i często niezbyt drogie.
My jednak polecamy samodzielne przygotowanie naturalnych odświeżaczy powietrza, które sprawią, że aromatyzacja domu będzie całkowicie bezpieczna. Poniżej podajemy więc cztery proste i tanie sposoby na eliminację przykrego zapachu w Twoim domu.
Naturalna aromatyzacja domu – najlepsze metody
Stosowanie naturalnych środków jako alternatywa dla gotowych, dostępnych w sklepach odświeżaczy powietrza jest wspaniałym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Aromatyzacja domu z wykorzystaniem odświeżaczy własnego wykonania jest bowiem całkowicie bezpieczna. Jest to również niezwykle skuteczny sposób eliminacji takich zapachów, jak zapach jedzenia, dymu papierosowego czy odór pleśni.
Poza tym naturalne odświeżacze posiadają właściwości antyseptyczne i dezynfekujące, które można również wykorzystać podczas czyszczenia niektórych powierzchni. Oto nasze pomysły, wypróbuj je koniecznie!
1. Lawenda, soda oczyszczona i ocet jabłkowy
Ten środek łączy w sobie przepiękny aromat lawendy i dezynfekcyjne właściwości sody oczyszczonej oraz octu jabłkowego. Jest to idealny sposób na poprawę zapachu w Twoim domu. Preparat ten możesz więc zastosować zarówno do czyszczenia powierzchni, jak i do odświeżania powietrza.
Umieść mieszaninę w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj powierzchnie w pomieszczeniu, w którym chcesz wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
Można stosować zarówno na powierzchnie czyste, jak i zabrudzone.
2. Cynamon i skórka pomarańczy
Prosta i tania aromatyzacja domu? Nic łatwiejszego – wypróbuj tej niesamowitej kombinacji cynamonu i skórki pomarańczy. Ponieważ oba wymienione składniki mają bardzo silny zapach, zaleca się je do eliminacji odoru ryby, śmieci lub dymu papierosowego.
Składniki
1 łyżka sproszkowanego cynamonu (15 g)
skórka pomarańczy
1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
Umieść składniki w garnku i doprowadź do wrzenia.
Następnie zmniejsz gaz i gotuj przez 3-5 minut.
Zdejmij z ognia, ostudź, odcedź, a powstały płyn przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Zastosowanie
Spryskaj powierzchnie w kuchni, w okolicach śmietnika lub w łazience.
Jeśli jest taka potrzeba, stosuj 2 razy dziennie.
3. Rozmaryn i cytryna
Aromat rozmarynu w połączeniu z cytryną nada Twojemu domowi przyjemnego, świeżego zapachu. Dlatego też polecamy stosować ten preparat do odświeżania powietrza w sypialni, łazience lub salonie.
Zapach sosny w połączeniu z aromatycznymi przyprawami zamaskuje przykry zapach pleśni, pojawiającej się w niektórych miejscach w domu. Aromatyzacja domu tym preparatem nadaje powietrzu świeżości. Pomaga to również w eliminacji bakterii i pomaga walczyć z alergią.
Następnie zmniejsz gaz i gotuj przez kolejne 10 minut.
Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia w pomieszczeniu, które chcesz odświeżyć.
Zastosowanie
Umieść mieszaninę w odpowiednim miejscu tak, aby opary wypełniły pomieszczenie, w którym chcesz wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
kiedy mieszanina ostygnie, przechowuj ją w lodówce.
Następnego dnia znowu podgrzej nasz preparat i powtórz etap, w którym następuje parowanie i aromatyzacja pomieszczenia.
Można stosować do momentu, w którym mieszanina utraci wymagany zapach.
Jak więc widzisz, sporządzanie własnych odświeżaczy powietrza jest tanie i nie wymaga zbyt wiele wysiłku i czasu. Dlatego też już dziś odstaw chemiczne preparaty i zastosuj nasze sposoby na aromatyzację domu!
Zapach. W: Słownik języka polskiego [on-line]. sjp.pwn.pl. [dostęp 2012-05-12].
Joanna Kośmider, Barbara Mazur-Chrzanowska, Bartosz Wyszyński: Odory. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002. ISBN 978-83-01-14525-5.
C. Bushdid, M. O. Magnasco, L. B. Vosshall, A. Keller. Humans Can Discriminate More than 1 Trillion Olfactory Stimuli. „Science”. 343, s. 1370-72, 2014. DOI: 10.1126/science.1249168.
LM. Levy, RI. Henkin, CS. Lin, A. Hutter i inni. Odor memory induces brain activation as measured by functional MRI. „J Comput Assist Tomogr.”, s. 487-498, 1999 Jul-Aug. PMID: 10433273 (ang.).
Henkin R.I., Levy L.M.. Lateralization of brain activation to imagination and smell of odors using functional magnetic resonance imaging (fMRI): left hemispheric localization of pleasant and right hemispheric localization of unpleasant odors. „J Comput Assist Tomogr.”, s. 493-514, 2001 Jul-Aug. PMID: 11473178 (ang.).
RI. Henkin, LM. Levy. Functional MRI of congenital hyposmia: brain activation to odors and imagination of odors and tastes. „J Comput Assist Tomogr”, s. 39-61, 2002 Jan-Feb. NCBI. PMID: 11801904 (ang.).
J.H. Amoore, E. Hautala. Odor as an Aid to Chemical Safety. „J. of App. Toxicol.”. 3, s. 272-290, 1983 (ang.).
M, Devos, F. Patte, P. Rouault, P. Laffort, L.J. Van Gemert: Standardized Human Olfactory Threshold. New York: IRL Press at Oxford University Press, 1990. (ang.)
Polski Komitet Normalizacyjny, NKP 280: Jakość powietrza. Oznaczanie stężenia zapachowego metodą olfaktometrii dynamicznej. PKN Warszawa, 2007. [dostęp 2015-11-21].
E-Szkoła olfaktometrii – Japoński test trójkątowy. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. [dostęp 2010-09-21].
H. Ueno, S. Amano, B. Merecka, J. Kośmider. Differe
Pokój dzienny w domu jest zwykle pomieszczeniem, które jest najczęściej używane i gdzie spędza się najwięcej czasu. To w tym pokoju, gdzie rodzina spotyka się i przeżywa wyjątkowe chwile, możemy wprowadzić odrobinę własnego stylu. Dekoracja salonu materiałami z recyklingu może…
Z czasem rzeczy takie jak ręczniki nabierają żółtawego koloru, którego zwykle nie można usunąć podczas zwykłego prania. Ponadto ich tkanina często traci swoją puszystość i zdolność absorpcji. Ale czy wiesz, że czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną daje rewelacyjne efekty? Chociaż prawdą…
Przytulny dom, w którym wszyscy czują się dobrze i spokojnie, to pragnienie każdego z nas. Na aranżację naszych wnętrz w rzeczywistości składa się wiele rozmaitych czynników: meble, wystrój, kolor, oświetlenie, atmosfera domowa… Jednakże największą siłę, która potrafi zmienić każde pomieszczenie,…
Organizacja łazienki to dla niejednego z nas wielkie wyzwanie. Nierzadko na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić naprawdę sporo rzeczy, przede wszystkim mnóstwo drobiazgów. W tym ostatnim przypadku bardzo oryginalnym i eleganckim rozwiązaniem mogą okazać się szklane słoiki i flakony. Do dyspozycji…
Własnoręcznie przygotowany ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków może bardzo ci się przydać podczas prac domowych. Ten składnik organiczny może zastąpić wiele konwencjonalnych chemikaliów, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Chociaż niektórzy o tym nie wiedzą, środek czyszczący ze…
Wilgoć może nawiedzić dom, pojawiając się w każdym jego rogu i kącie. Aby w porę rozpoznać problem, należy pamiętać o kilku znakach ostrzegawczych. Jeśli sygnały wydają Ci się znajome, natychmiast zareaguj, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, jakie może spowodować wilgoć w…