Narzędzia do usuwania chwastów w Twoim ogrodzie

Masz dość chwastów w swoim ogrodzie? Pokażemy Ci narzędzia, których nie może Ci zabraknąć, aby się ich pozbyć.
Narzędzia do usuwania chwastów w Twoim ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Kiedy mówimy o ogrodzie, zwykle myślimy o przestrzeni pełnej pięknych roślin kwitnących, takich jak bugenwille, pelargonie, stokrotki, róże, winorośle, drzewa owocowe i wszystkie piękne rośliny ozdobne. Istnieją jednak pewne niezbyt przyjazne lub ładne rośliny, które również mogą występować. Wtedy potrzebujemy odpowiedniego narzędzia do usuwania chwastów, takich jak pokrzywa czy perz .

Są to gatunki inwazyjne, które źle wpływają na ogród i wymagają odpowiednich działań, aby nasze rośliny były zdrowe. To zadanie, które trzeba wykonywać z pewną częstotliwością, w zgodzie z naturalnymi cyklami, a także z dbałością o estetykę. Z tego powodu w tym artykule omówimy najlepsze narzędzia do usuwania chwastów.

Zaleca się ich usunięcie, aby uniknąć rywalizacji o przestrzeń, światło, nawodnienie lub wchłanianie składników odżywczych między chwastami a roślinami ozdobnymi lub spożywczymi. Warto też zrobić to ze względu na estetykę lub upiększenie terenów zielonych.

Jednak ważne jest, aby wyjaśnić, że chociaż nazywamy je chwastami, nie oznacza to, że nie przynoszą żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, wiele z tych roślin może być używanych jako domowe lekarstwo lub pełnić jakąś funkcję w ekosystemie.

Jakie narzędzia możemy użyć do usuwania chwastów w ogrodzie?

Do usuwania chwastów w ogrodzie służą różne narzędzia i produkty. W rzeczywistości nie powinieneś mieć do dyspozycji tylko jednego, ale kilka, ponieważ mogą się one uzupełniać.

Na początek radzimy zaopatrzyć się w zestaw ogrodniczy, który znajdziesz w sprzedaży w sieciach handlowych lub w różnych placówkach specjalizujących się w rolnictwie.

Ten zestaw zawiera zwykle rękawiczki ogrodnicze, grabie, małe widełki lub haczkę i łopatę. Dodatkowo warto mieć nożyczki lub sekator.

Rękawice

Para rękawic ogrodniczych to prawdopodobnie podstawowe narzędzie pracy w ogrodzie. Rękawiczki są ważne, aby chronić skórę dłoni przed zadrapaniami lub urazami, a także chronić je przed zabrudzeniem.

Pielenie to zadanie, które można wykonać ręcznie, dlatego potrzebne są rękawiczki, które zwykle są niedrogie i wytrzymałe.

Najlepiej byłoby zawsze ręcznie wyrywać chwasty, gdy tylko pojawią się w glebie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nie zawsze wykrywamy ich pojawienie się od razu. Skutecznemu i szybkiemu ręcznemu odchwaszczaniu najlepiej sprzyja mokra gleba.

Wyeliminuj chwasty za pomocą pestycydów
Nie tylko potrzebujemy rękawic, aby uniknąć zabrudzenia, ale są one również przydatne do obchodzenia się z chemicznymi pestycydami.

Łopata i grabie do usuwania chwastów

Ponieważ nie wszystkie chwasty można łatwo wyrywać ręcznie, dobrym pomysłem jest również użycie łopaty i grabi. Idealnie nadają się do rozluźniania korzeni chwastów i wyrywania ich w całości. Jeśli korzenie nie zostaną usunięte, chwasty powrócą za kilka tygodni.

Grabie to narzędzie wyposażone w zęby, które pomagają zbierać i usuwać zanieczyszczenia z powierzchni. Użycie tego narzędzia pomaga również oddzielić korzenie od oblepiającej je ziemi podczas usuwania chwastów.

Motyka

Motyka, znana również jako haczka, to narzędzie wyposażone w nieco zakrzywioną metalową płytą, która jest dłuższa niż szersza. Posiada drewniany drążek rączkę, która ułatwia chwytanie.

Służy do dogłębnego poruszania gleby, zwłaszcza na dużych przestrzeniach, a następnie do wycinania chwastów u nasady. Idealnie nadaje się do usuwania uporczywych chwastów i zbędnego zielska wokół drzew, krzewów lub większych roślin.

Kosiarka

Istnieją dwie opcje tego narzędzia: ręczna i zmotoryzowana.

Kosiarka zwykle ma kilka ostrzy ze stali nierdzewnej, które umożliwiają koszenie trawy na zielonych obszarach wokół domu. Po użyciu tego narzędzia, nasz trawnik będzie wyglądał jak zielony i miękki dywan.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Jak używać szklanych butelek z recyklingu do dekoracji

Skrobaki to przydatne narzędzia do usuwania chwastów

Jest to przydatne narzędzie do usuwania chwastów z trudnych terenów, gdzie na ścieżkach znajdują się kamienie, cegły czy bruk. Na tych obszarach często rosną chwasty. Chociaż mogą wydawać się nieszkodliwe ze względu na swój mały rozmiar, z czasem mogą powodować uszkodzenie gleby, a nawet podnosić kamienie lub bruk.

Herbicydy naturalne lub chemiczne

Herbicydy to produkty stosowane do zabijania niechcianych roślin. Zwykle są to płyny, które należy zastosować na chwasty, aby nie rozrosły się w okolicy.

Z tego powodu należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu w przypadku, gdy chwasty znajdują się bardzo blisko roślin ozdobnych lub spożywczych. W tym drugim przypadku należy również bardzo uważać na herbicydy chemiczne.

Jeśli szukasz naturalnej alternatywy, ocet to doskonały wybór. Istnieje również szeroka gama domowych formuł do eliminacji chwastów, wykorzystujących produkty takie jak czosnek lub chili. Środki te które zapobiegną jednocześnie obecności szkodników.

Desmalezar con herramientas las malas hierbas.
Wykorzystanie narzędzi ręcznych można łączyć z użyciem pewnych produktów, które ograniczają wzrost chwastów.

Środki zapobiegawcze podczas używania narzędzi do usuwania chwastów

Jak mówi popularne powiedzenie, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Z tego powodu ważne jest, aby podjąć pewne środki kontroli, aby chwasty nie pojawiły się w Twoim ogrodzie.

Walencki Instytut Badań Rolniczych stwierdza w jednym ze swoich podręczników, że dobrym pomysłem jest między innymi kontrolowanie ilości wody w nawadnianiu, czyszczenie maszyn i narzędzi rolniczych, a także używanie nasion dobrej jakości i używanie czystej gleby.

Zalecamy, aby przed użyciem jakiegokolwiek narzędzia do usuwania chwastów, o którym wspomnieliśmy w tym artykule, zapoznać się z instrukcją użycia. Ponadto wiele z tych narzędzi lub produktów ma ostre krawędzie, a także żrące lub drażniące działanie, więc nie są zalecane dla dzieci.

Najlepiej byłoby mieć osobne, zamknięte pomieszczenie do przechowywania narzędzi i produktów ogrodowych. Ludzie niestety często zostawiają je porzucone na terenach zielonych. W rezultacie bardzo szybko rdzewieją i ulegają uszkodzeniu.

Na koniec pozostaje ci tylko życzyć, abyś cieszył się pracą w ogrodzie. W rzeczywistości jest to bardzo korzystne i przyjemne zajęcie. Z jednej strony pomaga zredukować stres i jest zdrową rozrywką.

Z drugiej strony zrównoważony ogród pomaga zachować bioróżnorodność i upiększyć przestrzenie. Jeśli jest to ogród warzywny, będziesz mógł również zbierać własne, ekologiczne warzywa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.