Butelki po perfumach - wykorzystaj je kreatywnie!

02 lutego, 2019
Oto kilka wspaniałych pomysłów na tchnięcie nowego życia w puste butelki po perfumach. Daj się zainspirować i samodzielnie stwórz te oryginalne, domowe dekoracje.

Jeśli od lat jesteś uzależniona od pięknych zapachów, to prawdopodobnie w Twoim mieszkaniu znajdują się butelki po perfumach, które szkoda Ci było wyrzucić. Często są bardzo ładne i wyróżniają się ciekawymi kształtami i kolorami.

Butelki po perfumach mogą być ponownie użyte i wykorzystane jako piękne elementy dekoracyjne domu. Co więcej, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż przekształcenie czegoś starego w coś nowego – zwłaszcza, jeśli zrobisz to własnymi rękami!

Jeśli do tej pory nie przyszło Ci to do głowy w tym artykule pokażemy Ci kilka ciekawych pomysłów, jak tchnąć nowe życie w pozornie nieprzydatne butelki po perfumach.

Jak przekształcić butelki po perfumach w praktyczne i ładne dekoracje

Wszystko co musisz zrobić to uwolnić wodze wyobraźni. Jednak nie martw się, jeśli nie pojawi się żaden pomysł, możesz czerpać inspiracje z tego artykułu. Pamiętaj, że jeśli ponownie wykorzystasz butelki po perfumach, nie tylko udekorujesz swój dom, ale także będziesz mogła ponownie wykorzystać coś co z pozoru było niepotrzebne. 

Butelka po perfumach

Jest to również świetny pomysł na zabawę z dziećmi lub wypełnienie własnego wolnego czasu.

Wazonik na kwiaty

Jednym z najprostszych sposobów ponownego użycia butelek po perfumach jest przekształcenie ich w małe wazony. Oto jak to zrobić:

Perfumy w butelce

 • Zdecyduj, z której butelki chcesz skorzystać.
 • Zdejmij górną część butelki wraz z aplikatorem.
 • Umieść w niej ulubione kwiaty, upewniając się, że mieszczą się w butelce.
 • Dodaj wodę, aby jak najdłużej zachowały świeżość.
 • Opcjonalnie możesz użyć suszonych kwiatów, aby przetrwały tak długo, jak chcesz.

Zobacz takżeOzdoby na stół – 7 rewelacyjnych pomysłów

Terrarium

Jeśli znajdziesz odpowiednią butelkę, możesz z niej również zrobić małe dekoracyjne terrarium wypełnione ozdobnymi kamyczkami, piaskiem i miniaturowymi roślinami.

Najłatwiej to zrobić, używając sztucznych kwiatów. W ten sposób nie będziesz musiała się martwić o opiekę nad nimi. Możesz jednak dodać wodę i zrobić z niej podwodne terrarium. Są na to różne sposoby. Wymyśl coś, co będzie pasowało do Twojego domu!

Odświeżacz powietrza domowej roboty

Jeśli jesteś jedną z osób, które lubią, gdy ich mieszkanie zawsze pachnie ładnie i świeżo użyj starych butelek po perfumach, tworząc odświeżacz powietrza w stylu mikado. Przez cały dzień będzie naturalnie uwalniał piękny aromat. Potrzebne będą Ci:

 • Alkohol
 • Woda
 • Olejek eteryczny według uznania
 • Bambusowe lub drewniane patyczki
Ładny zapach

Sposób wykonania jest bardzo prosty. Najpierw wlej do buteleczki alkohol i wodę w proporcjach 2:1, a następnie dodaj kilka kropli olejku. Możesz również dodać kilka małych kawałków cytryny lub skórki pomarańczowej. Jeśli lubisz bardziej ziołowy zapach, spróbuj lawendy, rozmarynu, tymianku lub mięty.

Na koniec umieść w butelce bambusowe patyczki. Jeśli ich nie masz (są one zazwyczaj sprzedawane z odświeżaczami powietrza w sklepie), możesz również użyć drewnianych patyczków do szaszłyków z grilla i przyciąć je do odpowiedniego wymiaru. Gdy umieścisz je w cieczy, drewno wchłonie je, a zapach rozniesie się po całym pokoju. Pamiętaj, aby od czasu do czasu odwracać patyczki, aby ożywić zapach.

Przeczytaj równieżOczyścić powietrze z bakterii w domu – jak to zrobić?

Butelki po perfumach jako dekoracja

Ponieważ butelki po perfumach często mają bardzo atrakcyjny wygląd, możesz je wykorzystać jako ozdoby do Twojego mieszkania, w zależności od ich wielkości, kształtu i marki. Jeśli chcesz tchnąć nowe życie w puste butelki po Twoich ulubionych zapachach, oto kilka ciekawych i prostych pomysłów:

 • Napełnij je kolorową wodą. Użyj barwnika spożywczego lub rozcieńcz farbę w ulubionym kolorze.
 • Pomaluj je z zewnątrz, aby nadać im osobisty charakter.
 • Wypełnij je cekinami, brokatem lub perełkami.
 • Wykorzystaj różnokolorowe wstążki.
Butelka jako dekoracja

Możesz stworzyć wygląd najlepiej pasujący do Twojego pokoju i odzwierciedlający Twój styl. Chyba że lubisz eklektyczne wnętrza, w których nic zdaje się do siebie nie pasować. Rozejrzyj się po prostu po wnętrzu swojego domu i puść wodze fantazji! Spraw, by stare butelki po perfumach stały się prawdziwymi dziełami sztuki.

 • Rodríguez García, Mónica Ximena, Romero Larrahondo, Paulo Andrés (2012). Diseño de ambientador con aprovechamiento de materias naturales como fragancias. Pontificia Universidad Javeriana. https://repository.javeriana.edu.co/handle/10554/16262.
 • Vainstoc, María Victoria (2003). El diseño de envases de perfumes desde la retórica de lo visual. Universidad de Belgrano. Facultad de Arquitectura y Urbanismo. http://repositorio.ub.edu.ar/handle/123456789/55.