Rośliny kwitnące na pomarańczowo - 10 opcji do ogrodu

Estetyka, elegancja i radość to tylko niektóre z efektów, które uzyskuje się, stosując w dekoracji rośliny ogrodowe kwitnące na pomarańczowo.
Rośliny kwitnące na pomarańczowo - 10 opcji do ogrodu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Pomarańczowy to specyficzny kolor. Kojarzy się z silnymi emocjami, takimi jak radość, optymizm i ciepło. Osiągnięcie obecności tego koloru poprzez roślinność wnosi do domu witalność i energię. W tym celu warto zastosować rośliny ogrodowe kwitnące na pomarańczowo.

Pomarańczowy to kolor o dużej świetlistości, ale nie osiągający siły czerwieni. Można go łączyć z szeroką gamą tonacji, wśród których wyróżnia się niebieski, biały i beżowy.

Dzięki serii zaleceń kolor ten można uzyskać za pomocą kwiatów. A przy odrobinie prostej pielęgnacji można je skutecznie utrzymywać przez cały rok.

Rośliny ogrodowe kwitnące na pomarańczowo

Według psychologii kolor pomarańczowy jest związany z uczuciem entuzjazmu i radości. Jego mocne i uderzające odcienie dobrze pasują do osób towarzyskich. Aktywne i oryginalne osobowości dobrze łączą się z tym tonem.

Z perspektywy duchowej niektóre kultury wschodnie kojarzą kolor pomarańczowy z oświeceniem. Jest to jeden z najważniejszych kolorów w buddyzmie, dlatego mnisi stosują go w swoich strojach. W hinduizmie jest powiązany z bóstwem Kryszną i ścieżką doskonałości.

Znaczenie koloru pomarańczowego w domu

Według chińskiej filozofii feng shui obecność pomarańczy w otoczeniu sugeruje euforię, zmysłowość i silne emocje. Wynika to z bliskości czerwonawego odcienia, a zatem elementu tak ważnego jak ogień. Dlatego wskazane jest włączenie go do przestrzeni  przeznaczonych do utrzymywania relacji społecznych, takich jak salon.

Ponadto pomarańczowy to kolor, który można łączyć na różne sposoby. Na przykład z zakresem kolorów, takich jak beż, szarość lub biel. Jednak jego przeciwny kolor, niebieski, jest jednym z najczęściej wybieranych do generowania głębokiego kontrastu w dekoracji.

To połączenie generuje bardzo radosną dynamikę, dlatego idealnie sprawdza się w pokojach dziecięcych. Ważne jest jednak, aby ze względu na jego siłę, wprowadzić kolor pomarańczowy w sposób subtelny. Doskonałym sposobem są rośliny ogrodowe o pomarańczowych kwiatach.

Kolor pomarańczowy w buddyzmie.
Kolor pomarańczowy w szatach mnichów buddyjskich ujawnia religijne znaczenie tego koloru.

Kwitnące na pomarańczowo rośliny ogrodowe

Gatunki nadające pomarańczowy odcień liściom lub kwiatom są bardzo zróżnicowane. Niektóre lepiej nadają się do wnętrz, a inne do patio lub ogrodów. Aby wiedzieć, który najlepiej pasuje do pożądanej przestrzeni, wygodnie jest przejrzeć jego charakterystykę i sposób pielęgnacji.

1. Kroton

Pierwsza opcja to trójkolorowy wariant, który zawsze wprowadza radosne i optymistyczne tony. Codiaeum variegatum, roślina lepiej znana jako kroton, to gatunek, którego liście mają jeden z najbardziej kolorowych, różnorodnych i efektownych zakresów kolorów nadających się do wnętrz. Jego obecność przekształca otoczenie w jasną i przyjemną przestrzeń.

Jeśli chodzi o kolorystykę, roślina oferuje zielone, czerwone i żółtawe barwy, co sprawia, że jest idealnym wyborem do salonu, przedpokoju czy sypialni. Jej pielęgnacja jest prosta. Wymaga dużo światła słonecznego, choć nie bezpośredniego.

Z drugiej strony ważne jest, aby trzymać ją z dala od grzejników, pieców i wszelkich urządzeń emitujących ciepło.

Codiaeum variegatum.
Codiaeum variegatum lub kroton.

2. Orchidea wanda

Jest to grupa gatunków należących do rodziny orchidei. Vanda to elegancki i estetyczny wybór, którego pomarańczowa wersja idealnie nadaje się do umieszczenia w garażu, werandzie, na tarasie czy zadaszonym patio.

Storczyki mają tropikalne pochodzenie, więc potrzebują dobrego światła słonecznego, ale nie bezpośredniego. Aby kwiaty były jasne, zaleca się uzyskanie wilgotnego środowiska poprzez częste podlewanie.

3. Kalanchoe

Rodzajów kalanchoe jest wiele. Rozróżnia się ponad 100 gatunków tej rośliny.

Charakteryzuje się odpornością nawet na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Uzyskanie pomarańczowej odmiany kalanchoe gwarantuje obecność pozytywnego koloru. Roślinę można umieścić zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Wynika to z faktu, że jej wszechstronność sprawia, że można ją dostosować do obu środowisk, a łatwość pielęgnacji pozwala cieszyć się kwiatami przez większą część roku.

4. Guzmania

Wybór pochodzenia tropikalnego, który wnosi do otoczenia oryginalność i radość. Guzmania potrzebuje umiarkowanych pomieszczeń, z temperaturą w zakresie od 15 do 20 stopni Celsjusza.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie padało na nią bezpośrednie światło słoneczne z okien, które mogłoby spalić liście.

Roślina Guzmania.
Guzmania.

5. Clivia to jedna z najlepiej kwitnących na pomarańczowo roślin ogrodowych

Dzięki corocznemu rozkwitowi czystego pomarańczowego odcienia Clivia wzbudza zainteresowanie, radość i witalność w przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Wyróżnia się wszechstronnością, ponieważ prosta pielęgnacja, której wymaga, sprawia, że idealnie nadaje się do każdego środowiska. Podobnie jak inne gatunki, wymaga oświetlonego środowiska, chociaż nie radzi sobie dobrze w bezpośrednim świetle słonecznym.

6. Lantana

To kolejny rodzaj z ponad setką gatunków. Lantana rośnie w gorącym klimacie, dlatego jest najbardziej polecana do ogrodów zewnętrznych. Aby jej piękne kwiaty zakwitły latem, potrzebna jest również wilgotna i przepuszczalna gleba.

7. Bratki

Te rośliny hybrydowe mają wielką różnorodność. Również ich kwiaty są w różnych kolorach. Ze względu na swoją estetykę są często wykorzystywane jako rośliny ozdobne.

Bratki to rośliny wieloletnie, których charakterystyczne kwiaty pojawiają się w okresie wiosennym. Do ich wzrostu potrzebne jest dobre nasłonecznienie, choć nie pełne, oraz wilgotna gleba.

8. Tulipany

Jednym z kwiatów najbardziej kojarzonych z wiosną jest tulipan. Chociaż istnieją opcje z różnymi kolorami, pomarańczowe kwiaty są bardzo szczególne w tym rodzaju.

Tulipany kwitną po posadzeniu cebul jesienią. Dobrze się rozwijają przy prawie pełnym nasłonecznieniu i w glebie o średniej wilgotności.

Pomarańczowe tulipany.
Pomarańczowe tulipany.

9. Nagietek

Nagietek widoczny na głównym zdjęciu wyróżnia się między innymi pomarańczową opcją z żółtawymi odcieniami. Jego kwiaty przypominają kolor ognia i doskonale nadają się do ogrodu. Może wschodzić z nasion i ma roczny przyrost. Dobrze rośnie w warunkach dużego nasłonecznienia i średniej wilgotności.

10. Nasturcja

Inną letnią opcją jest Tropaeolum majus, roślina lepiej znana jako królowa taco, krwisty kwiat lub nasturcja. Wywodzi się ona z Ameryki. Kwitnie w miesiącach letnich i utrzymuje się do jesieni. Świetnie nadaje się do ogrodu, wymaga jednak kilku godzin cienia dziennie.

Przydatność roślin ogrodowych kwitnących na pomarańczowo

Kwiaty w kolorze pomarańczowym można uzyskać z okazów wewnętrznych lub zewnętrznych. Obie opcje mają głębokie znaczenie dla atmosfery i energii domu.

Uprawa takich roślin umożliwia tworzenie nowych kombinacji dekoracyjnych. Jednocześnie dodają one większej duchowości pomieszczeniu, w którym rosną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tian, Xiangyu et al. “Comparative and Evolutionary Analyses on the Complete Plastomes of Five Kalanchoe Horticultural Plants.” Frontiers in Plant Science 12 (2021): n. pag. Disponible en: https://doi.org/10.3389/fpls.2021.705874
  • SINGER R. B,  MORFOLOGÍA FLORAL Y POLINIZACIÓN DE ORQUÍDEAS: EL SEGUNDO LIBRO DE CHARLES DARWIN. Acta Biológica Colombiana [Internet]. 2009;14( ):337-349. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=319028030009
  • Arora, Disha, Anita Rani, and Anupam Sharma. “A Review on Phytochemistry and Ethnopharmacological Aspects of Genus Calendula.” Pharmacognosy Reviews July 2013: 179–187. Disponible en: https://doi.org/10.4103/0973-7847.120520
  • Romeu C, González T. A, , Martin A.  Reseña de “Lantana camara L. Algunas características y propiedades”. Fitosanidad [Internet]. 2001;5(3):29-33. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=209118262006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.