Powody do radości - zastanów się nad 5 wartościami

Debata na temat szczęścia jako ostatecznego celu lub jako drogi wydaje się nie mieć końca. Jednak powody do radości tkwią w naszym bezpośrednim otoczeniu i w tym artykule wymienimy niektóre z nich.
Powody do radości - zastanów się nad 5 wartościami

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2021

Co to jest szczęście? Można je zdefiniować jako emocję, stan okoliczności lub uczucie satysfakcji, radości i przyjemności. Przyczyny szczęścia są różne, ponieważ subiektywność osiągnięć lub korzyści zależy od indywidualnego sposobu patrzenia na życie każdego człowieka. Jedni potrzebują więcej do szczęścia, a inni mniej, ale powody do radości istnieją zawsze.

Niemożność bycia szczęśliwym wynika natomiast z emocjonalnych obciążeń, które każdy musi znosić. Jednak pracujemy nad pozytywnym spojrzeniem na życie i dziś otwieramy ci oczy na powody do radości, o których może nawet nie myślisz. Wybraliśmy 5 takich, które mogą sprawić, że będziesz zadowolony na co dzień.

Powody do radości

5 powodów do radości, które Państwu przedstawiamy, cechuje wysoki procent praktyczności. To coś, co odkładamy na bok z powodu codziennych zmartwień, ale właśnie to odżywia nasz umysł i promuje wszelkiego rodzaju pożyteczne wyniki.

1. Żyjesz – oto pierwszy powód do radości!

Wydaje się, że jest to coś normalnego, gdy patrzymy na to z perspektywy mydlanej bańki, w której żyjemy na co dzień. Ale fakt, że żyjesz, ma wartość stratosferyczną, gdy spojrzy się na niezliczone krytyczne i śmiertelne przypadki osób, które mają problemy ze zdrowiem.

W tym sensie życie i zdrowie to przywilej, którego nie możemy marnować na powtarzające się żale. Podnieś wzrok, przyjrzyj się uważnie i wdychaj życie pełna piersią.

2. Masz talent – znajdź w sobie powody do radości

Wszyscy mamy szczególną cechę w postaci talentu, który nas wyróżnia. To jest korzyść, jaką ma tylko wybrana grupa i ty jesteś w niej.

Pozwól, aby ten potencjał rozkwitł i stał się częścią twojego szczęścia. Nie ograniczaj tego. Jeśli możesz dać szansę swoim cnotom, osobista satysfakcja nie będzie chwilowa.

3. Wokół ciebie jest miłość

Miłość twoich bliskich otacza cię, aby cię wspierać, mimo że do tej pory była dla ciebie niezauważalna. Koniecznie poświęć trochę czasu, aby zastanowić się nad rodziną i przyjaciółmi, którym na Tobie zależy, a których czasem nie doceniamy, a nawet lekceważymy.

Aby to zrobić, najlepiej jest wejść na kolejny poziom emocjonalnej głębi i docenić posiadane powody do radości.

Rodzina z dziećmi
Czas spędzony z rodziną i wsparcie, jakie otrzymujemy od bliskich, to wystarczające powody do radości.

4. Najlepsze dopiero przed nami

Skorzystaj z możliwości spojrzenia wstecz i zauważ, jak duży był twój rozwój na tej drodze. To wskazuje na to, że krzywa się wznosi, dlatego najlepsze jest jeszcze przed nami.

Chociaż prawdą jest, że życie może przypominać kolejkę górską, jednak ciągle idziesz do przodu i uczysz się. Dziś jesteś lepszy niż wczoraj, a jutro będziesz lepszy niż dzisiaj.

5. Nic nie jest trwałe

Ani pozytywne, ani negatywne passy nie trwają wiecznie. Wszystko przemija i kontynuuje swój cykl. Nie przejmuj się więc zbytnio złymi momentami i staraj się przeżyć każde doświadczenie z cierpliwością i mądrością, ponieważ jutro będzie lepiej.

Zaakceptowanie zmienności życia da ci niezliczone powody do radości. Pozwól, by istnienie cię zaskakiwało i doceń teraźniejszość.

Przeczytaj także ten optymistyczny artykuł: Uśmiech jest najlepszą ozdobą kobiety

Czego należy unikać, aby być szczęśliwym

Nad szczęściem trzeba pracować, więc aby dążyć do dobrego samopoczucia, należy odrzucić pewne szkodliwe postawy. Pokażemy Ci, czego trzeba unikać, aby być szczęśliwym raz na zawsze.

Unikaj porównań

Praktyka porównywania się z resztą jest jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia psychicznego. Dotyczy to zarówno stylu życia, jak i sytuacji w pracy.

Najlepszą rzeczą jest skupienie się na swoim życiu i swoich zajęciach, dążąc do poprawy własnej sytuacji i do własnego rozwoju. Z tej perspektywy panorama staje się korzystna, a postrzeganie świata ulega zmianie na lepsze.

Odrzuć urazę

Pielęgnowanie bólu, pogardy i wszelkiego rodzaju negatywnych uczuć z sytuacji z przeszłości szkodzi tylko Tobie. Daj swojemu umysłowi szansę na odpoczynek, aby zrobić miejsce na dobre uczucia

Odłóż na bok interpretacje

Wiele nieszczęść wynika z błędnych interpretacji sytuacji, w których żyjemy. Nie zawsze zakładaj najgorsze i czekaj, aż prawda sama wyjdzie na jaw. Zachowania ludzi są bardzo zróżnicowane i to, co może wydawać się złośliwym gestem, w końcu okazuje się zwykłym przeoczeniem.

Nie pozwól, by krytyczne uwagi przejęły nad Tobą kontrolę

Wpływ, jaki mają nas osądy innych może być bardzo silny, nawet jeśli chcemy pokazać coś przeciwnego. Dlatego nadaj maksymalną wartość temu, co uważasz za właściwe i spraw, abyś czuł się osobiście spełniony. Każda krytyka wcześniej czy później pójdzie bowiem w zapomnienie.

To także może Cię zainteresować: Poznaj udowodnione naukowo korzyści ze śmiechu

Pomocne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć powody do radości

Po odłożeniu na bok tego, co szkodliwe, dobrze jest wzmocnić swoje powody do radości. Z tego powodu podajemy kilka przydatnych wskazówek, jak iść do przodu.

Połącz się z naturą, a łatwiej dostrzeżesz powody do radości

Rezerwowanie czasu na kontakt z naturą i wdychanie zapachów roślinności wiąże się bezpośrednio z poczuciem wyciszenia. Ponadto bierność ciszy sprawia, że problemy znikają, przynajmniej podczas wycieczki.

Biegnąca kobieta
Ćwiczenia na łonie natury to doskonała praktyka promująca szczęście i dobre samopoczucie.

Pielęgnuj swoją duszę

Dobre uczynki lub pożyteczne gesty to świetny sposób na poczucie wewnętrznej harmonii. Szczęście jest zaraźliwe, a uszczęśliwianie innych jest doskonałym pierwszym krokiem do równowagi.

Ćwicząc budujesz swoje powody do radości

Według American Journal of Epidemiology ćwiczenia wykonywane regularnie przez dłuższy czas wyzwalają zmiany w poczuciu szczęścia. Oprócz tego możesz zachować zdrowie, utrzymywać dobrą kondycję fizyczną i walczyć z epizodami stresu. Ruch oferuje same korzyści, które przekładają się na liczne powody do radości.

Śpij wystarczającą ilość czasu

Sen nie tylko zapewnia stabilność fizyczną i dobry nastrój, aby stawić czoła wszystkim kolejnym wyzwaniom, ale ma także związek się z dobrymi wspomnieniami. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Current Biology ludzie, którzy nie śpią wystarczająco dużo, mają trudności z dostępem do dobrych wspomnień.

Powody do radości tkwią w codzienności

Powody do radości są wszędzie, ale można je znaleźć tylko dzięki wyostrzonemu zrozumieniu. To nie doskonałość zapewnia dobre samopoczucie, ale autentyczność doznań, które potęgują codzienne szczegóły.

Nie zapominaj, że droga do szczęścia jest długa i ma różne etapy. Sekret polega na tym, aby nauczyć się żyć zgodnie z każdym scenariuszem, nie tracąc osobistej wrażliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schopenhauer A. El arte de ser feliz: Explicado en cincuenta reglas para la vida. Herder Editorial. 2012.
  • Huppert F, Baylis N y Keverne B. La ciencia del bienestar. Oxford Scholarship. 2012.
  • Wang F, Orpana H, Morrison H, Groh M, Dai S y Lu W. Asociación a largo plazo entre la actividad física en el tiempo libre y los cambios en la felicidad: análisis de la encuesta nacional prospectiva de salud de la población. American Journal of Epidemiology. 2012. Disponible en: https://doi.org/10.1093/aje/kws199
  • Van der Helm E, Yao J, Dutt S, Rao V, Saletin J y Walker M. El sueño REM depotencia la actividad de la amígdala a experiencias emocionales previas. 2011. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.cub.2011.10.052
  • Seligman M. La auténtica felicidad. Penguin Random House. 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.