Noworoczne postanowienia, aby rozwijać się jako rodzina

Rok 2020 różnił się znacznie od poprzednich lat, dlatego pomyśleliśmy o zaproponowaniu kilku nietypowych postanowień noworocznych. Jaki byłby ich cel? Rozwój naszej rodziny.
Noworoczne postanowienia, aby rozwijać się jako rodzina

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rok 2020 skończył się półtora miesiąca temu. Od wielu tygodni mamy już następny rok, który chcemy rozpocząć z większym entuzjazmem, nadzieją i nowymi celami. Dlatego, jak na początku każdego roku, często myślimy, żeby podjąć jakieś noworoczne postanowienia.

Chociaż w tym przypadku proponujemy podejść do nich w zupełnie inny sposób. Może warto się zastanowić, jakie cele możemy podjąć jako rodzina?

To jasne, że rok 2020 był wyjątkowo trudny. Ale te trudności być może skłoniły nas do refleksji nad wartością naszej rodziny. Zdaliśmy sobie sprawę, że czasami jesteśmy tak zajęci naszą pracą i naszymi problemami, że zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne.

Odłóżmy więc na bok zwykłe postanowienia noworoczne i podejmijmy wyzwanie, by wzmocnić i zintegrować naszą rodzinę.

Zanim wypiszesz swoje postanowienia noworoczne…

Nowy rok
2021 jest już z nami od kilku tygodni. Dlatego przyszedł czas, aby wyznaczyć postanowienia noworoczne.

Zanim wypiszesz swoje postanowienia noworoczne na 2021 rok, znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić w najlepszy możliwy sposób. W rzeczywistości ten wstępny krok przed sformułowaniem celów będzie również podstawą naszego rozwoju jako rodziny.

Pisanie postanowień nie jest bowiem czymś, co powinno być wykonywane indywidualnie. Warto podjąć zobowiązania wspólnie, jako rodzina.

Mogą istnieć cele, które nie są wykonalne lub którymi nie wszyscy w rodzinie będą zainteresowani. Zdanie sobie z tego sprawy może być jednak bardzo inspirujące. Od samego początku trzeba będzie mieć co do tego jasność, aby wybrane cele mogły zostać osiągnięte.

Dlatego na początku wybierzcie ciche miejsce. Przyłóżcie się do zadania bez presji i pośpiechu, przykładając szczególna wagę do spokojnego omówienia wybieranych celów. Niech to będzie wyjątkowy i przełomowy moment na rozpoczęcie roku.

Noworoczne postanowienia – 5 celów, aby rozwijać się jako rodzina

Rodzina
Wspólne cele pozwalają nam dzielić czas z tymi, których najbardziej kochamy.

Chociaż istnieją różne noworoczne postanowienia, aby rozwijać się jako rodzina, zdecydowaliśmy się wybrać pięć. W ten sposób chcemy oszczędzić sobie wątpliwości, które mogą powstać, jeśli będziemy mieli zbyt wiele opcji.

Uważamy, że te pięć propozycji w zupełności wystarczy, aby dojść do porozumienia z rodziną, którą z nich wybrać jako cel na 2021 roku.

1. Wykonywanie prac w ramach wolontariatu

Pomóż miejskiemu schronisku dla zwierząt, zbierajmy żywność dla potrzebujących, udzielajmy darmowych lekcji młodym ludziom bez środków finansowych… Istnieje wiele działań wolontariackich, które idealnie nadają się do prowadzenia jako rodzina.

Określcie, ilu wolontariatów chcecie obsłużyć w danym roku. Ustalcie, czy akcje będą się okresowo powtarzać, czy poświęcicie się im tylko w specjalnych terminach. To sprawi, że całą rodziną rozwiniecie chęć pomagania innym.

2. Rozpoczęcie nowego hobby

Oczywiste jest, że każda osoba ma swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, ale na pewno jest coś, co lubicie robić całą rodziną. Mogą to być piesze wędrówki, uprawianie sportu, uczęszczanie na lekcje gotowania, nauka jazdy konnej…

Cokolwiek to będzie, ważne jest, aby praktykować nowe hobby całą rodziną. Przekonacie się jak bardzo to doświadczenie wzbogaci każdego z osobna. A zatem jakie hobby wybierzemy?

Noworoczne postanowienia dla dobra rodziny
Znalezienie rodzinnego hobby pomoże nam na zacieśnienie więzi.

Zobacz również ten ciekawy materiał: Wyprawa na plażę z dziećmi – 12 porad

3. Ustalcie dzień bez technologii – to będzie świetny pomysł na noworoczne postanowienia

W epoce tak połączonej, jak ta, w której żyjemy dzisiaj, bardzo ważne jest nauczyć się odłączania od technologii. Czy potrafimy wyłączyć telefon komórkowy? Czy możemy odłożyć tablet na bok? Wyznaczenie sobie tego celu całą rodziną będzie sposobem na zobowiązanie się do jego realizacji.

Bo jeśli wszyscy to zrobią w tym samym czasie, nie będziemy czuć się samotni. Czy jeden dzień w tygodniu bez technologii będzie realny?

4. Nowy rok to świetna okazja, aby zacząć dbać o rodzinną dietę

Na świecie rośnie świadomość dotycząca zdrowego odżywiania. Może to być kolejne postanowienie noworoczne, aby rozwijać się jako rodzina. Co powiesz na zarezerwowanie jednej niedzieli w miesiącu na wspólne gotowanie?

Warto też co tydzień wprowadzać nowy produkt do zwykłej diety, taki, którego nigdy nie próbowaliśmy. Może to być sposób na wprowadzenie bardziej zrównoważonego sposobu odżywiania dla całej rodziny.

Wspólne gotowanie
Rodzinne gotowanie to jeden z celów, które możemy zaproponować na przyszły rok.

Może Cię również zainteresuje ten ciekawy materiał: Gry wideo – kiedy dziecko nie chce się od nich oderwać

5. Poświęcanie naszym bliskim czasu o najwyższej jakości

Dzieci, dorośli, związki, przyjaciele… Jak często przebywamy z nimi będąc jednocześnie nieobecni? Bo albo siedzimy z nosem w telefonie komórkowym, albo się rozpraszamy, nie słuchamy, martwimy się jakimś  problemem…

W minionym roku stało się dla nas jasne, że bardzo ważne jest, aby spędzać cenny czas z najbliższymi. Dlatego ważne jest, aby nie odbywało się to jak zwykle. Skupmy się na chwili obecnej i na naszych bliskich. Wykorzystajmy każdą chwilę, poświęcając im nie tylko czas, ale i naszą uwagę.

Zaangażowanie w postanowienia noworoczne

Oto, jakie mogą być noworoczne postanowienia dla całej rodziny. Przyznajmy, że nieco różnią się od tych zwyczajnych. A które z nich podejmie w tym nowym roku 2021 Twoja rodzina? Zaangażowanie wszystkich z pewnością pozwoli wam je osiągnąć. Sam fakt, że szczegółowo się nad nimi zastanowimy, sprawi, że cele będą dostosowane do naszego stylu życia i naszych gustów.

Kiedy zaczynamy ćwiczenia fizyczne jako postanowienie noworoczne, czy naprawdę mamy na to czas, czy też lubimy chodzić na siłownię? A może warto rozważyć tygodniowy wypad z rodziną na pieszą wędrówkę lub naukę nowego sportowego hobby, na przykład pływania kajakiem.

Musimy przeanalizować, czym się pasjonujemy i jaką dyscyplinę lepiej będzie praktykować razem, jako rodzina.

Rozwój osobisty i grupowy w rodzinie jest bardzo wzbogacający. Wzmacnia wartości i wzmacnia relacje. W ten sposób wykorzystujemy czas z tymi, których najbardziej kochamy i jednocześnie uczymy się wielu nowych rzeczy...

Ten rok 2021 może być pełen zmian, nadziei, nowych sposobów odkrywania życia. Dopiero się zaczął, więc mamy jeszcze czas. Nie zwlekajmy więc, aby wybrać nasze postanowienia noworoczne, tym razem rodzina?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forés i Miravalles, A., & Bueno i Torrens, D. (2020). Por qué nos cuesta tanto cumplir los buenos propósitos de Año Nuevo.
  • Masip, M. (2018). Desconecta. Desconecta autor Marc Masip 678725. SOOC1314. DE Libro Desconecta de autor Marc Masip Desconecta Marc Masip.
  • Nieto, A. B., López, M. R., Cabezas, M. F., & Martínez, M. C. P. (2017). Deporte en familia como prevención de problemas de conducta desde edades tempranas. International Journal of Developmental and Educational Psychology3(1), 449-456.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.