Czego możemy nauczyć się od dzieci?

Małe dzieci mogą być świetnymi nauczycielami dla dorosłych. Obserwuj swoje dziecko i naucz się żyć pełnią życia.
Czego możemy nauczyć się od dzieci?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czego możemy nauczyć się od dzieci? Jako rodzice przyzwyczailiśmy się uczyć nasze maluchy, jak się zachowywać, jak zarządzać emocjami i wiele innych rzeczy. A gdyby tak odwrócić ten proces?

Oczywiście, dzieci są doskonałymi nauczycielami, którzy mogą pomóc nam znaleźć połączenie z samym sobą. W dzisiejszym artykule zapraszamy do odkrywania rzeczy, których możemy nauczyć się od dzieci. Zobaczysz, jak ich szczere spojrzenie na życie może pomóc Ci odnaleźć szczęście.

Nie przegap tej okazji!

Czego możemy nauczyć się od dzieci?

1. Carpe diem: żyj w teraźniejszości

Ciesz się życiem i celebruj każdy dzień.

Czego możemy nauczyć się od dzieci?

Małe dzieci nie martwią się jutrem i nie myślą o przeszłości. Dla nich wszystko, co istnieje, jest teraźniejszością i jest to cudowne!

Spróbuj choć na chwilę zapomnieć o wszystkim. Ciesz się dzisiejszym dniem, nie myśląc o tym, co powinieneś był zrobić wczoraj, ani o problemach, które napotkasz jutro. Żyj w teraźniejszości z taką samą radością, jaką posiadają dzieci.

2. Proszenie o pomoc

Małe dzieci nie martwią się proszeniem o pomoc. Przychodzi im to bardzo łatwo! Kiedy ostatni raz Ty prosiłeś kogoś o pomoc?

Fakt, że potrzebujesz innych, nie jest powodem do wstydu. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy poczujesz, że świat ciąży Ci na ramionach. Weź przykład ze swojego dziecka i po prostu poproś o pomoc!

3. Zabawa nie jest stratą czasu

Baw się, jakbyś był dzieckiem i ciesz się czasem spędzonym ze swoimi pociechami.

Zabawa z dziećmi

Kolejną rzeczą, której możemy nauczyć się od dzieci, jest to, że zabawa jest ważna. Radość z zabawy to sposób na połączenie się z samym sobą, otwarcie się na kreatywność i spędzanie czasu w cudowny sposób.

Nie wahaj się wykorzystać czas na zabawę z dzieckiem, będzie to dobre dla Was obojga!

4. Mów, co czujesz

Dzieci są przede wszystkim szczere – nawet jeśli mogą tym skrzywdzić drugą osobę. Oczywiście zawsze powinieneś być ostrożny, nie tylko z tym, co mówisz, ale także z tym, jak to mówisz.

Nauka wyrażania tego, co czujesz, jest lekcją, której nie powinieneś odpuścić.

5. Zaskakuj sam siebie tym, co jest wokół

Spójrz na świat oczami swoich dzieci. Daj się zaskoczyć tęczy. Ciesz się wiatrem i śmiej się w deszczu. Pozwól swojemu dziecku poprowadzić Cię, abyś mógł przeżyć te codzienne chwile jako coś nowego i zaskakującego, co sprawi, że uśmiechniesz się jakbyś widział to po raz pierwszy.

6. Naucz się wybaczać

Małe dzieci nie są złośliwe. Ponieważ żyją w teraźniejszości, nie mają pretensji o to, co wydarzyło się wczoraj. Przeciwnie, zapominają o tym. Zaczynają każdy dzień z czystą kartą!

Nie oznacza to, że powinieneś ciągle wpadać w te same pułapki, ale raczej, że wybaczenie prosto z serca może być tym, czego potrzebujesz, aby wyleczyć pewne traumy. Zrób to dla siebie – nie dla osoby, która potrzebuje Twojego przebaczenia.

7. Przytulaj się, całuj, kochaj

Nie ukrywaj swoich uczuć i mów swoim bliskim, jak bardzo ich kochasz!

Okazuj swoje uczucia

Bez wątpienia kolejną ważną lekcją, której możemy nauczyć się od dzieci, jest to, aby nie ukrywać uczuć przed innymi. Jeśli kogoś kochasz, nie wahaj się poznać uzdrawiającej mocy uścisku lub pocałunku.

Nigdy też nie zastanawiaj się, czy powiedzieć drugiej osobie, jak bardzo ją kochasz.

8. Miej marzenia

Czy kiedykolwiek zapytałeś swoje dziecko, kim chce być, gdy dorośnie? Lub co chciałby nowego wymyślić, gdyby miał taką moc?

Odpowiedzi mogą być zupełnie nieoczekiwane, ponieważ małe dzieci mają ogromne marzenia. Nic nie jest zbyt dziwne, szalone ani niemożliwe. Zrób to, co robi Twoja pociecha i pozwól swojej wyobraźni szaleć!

9. Udawaj, że jesteś niezwyciężony

Uczenie się od dzieci większej pewności siebie to kolejna ważna lekcja w życiu. Kiedy dzieciaki bawią się, udają superbohaterów, astronautów lub rycerzy. Walczą w wyobrażonych bitwach i zawsze wygrywają.

Poczuj się niepokonany, uwierz w siebie i nie daj się pokonać przeciwnościom losu.

10. Pytaj o wszystko

Nie akceptuj tego, gdy ktoś mówi Ci, że „tak właśnie jest”. Bądź jak małe dziecko i pozwól sobie myśleć nieszablonowo. Pytaj o to, co uważasz za niewłaściwe, nie obawiając się, co powiedzą ludzie. Zadawaj pytania bez wstydu.

11. Śmiej się więcej

Czego możemy nauczyć się od dzieci? Na przykład tego, by więcej się śmiać! Nie ma nic lepszego niż chodzenie przez życie z uśmiechem na twarzy.

Śmiech to zdrowie

Nie ma znaczenia, czy warto się śmiać, czy nie. Ciesz się życiem, baw się, tańcz i śpiewaj głośno – nawet jeśli nie potrafisz. Szukaj powodów do śmiechu i wykorzystaj je, tak jak to robią Twoje dzieci.

12. Unikaj zmartwień

Nie ma sensu martwić się o coś, co się jeszcze nie wydarzyło i może się nigdy nie wydarzyć. Dzieci nie martwią się, właśnie dlatego, że żyją w teraźniejszości.

Odłóż na bok swoje zmartwienia i żyj bardziej swobodnie.

13. Nie oceniaj

Małe dzieci nie mają uprzedzeń. Chcą się po prostu bawić i cieszyć życiem.

Ucz się od nich, aby nie osądzać kogoś przez ubranie, kolor skóry lub przekonania. Właśnie tego potrzebujesz, aby być szczęśliwszym i bardziej empatycznym!

14. Staw czoła swoim lękom

Strach może Cię paraliżować, ale nie wahaj się stawiać mu czoła!

Czego możemy nauczyć się od dzieci?

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jak wiele lęków spotyka codziennie nasze dzieci? Zachowuj się trochę jak oni i zapomnij o swoich obawach, pozwól sobie na nowe przygody.

Być może Cię zainteresuje: Naucz dzieci marzeń, a nie strachu

15. Ponieś porażkę… a następnie ponieś ją jeszcze raz

Twoje dzieci uczą się na swoich błędach… raz za razem. Ich życie pełne jest prób i błędów, a poddawanie się nie jest opcją.

Ile razy widziałeś, jak Twój maluch w kółko próbuje czegoś nowego, aż w końcu mu się uda? Podążaj za jego przykładem!

16. Podążaj za impulsami

Przez impulsy nie mamy na myśli płaczu i kopania ludzi, ale raczej pozwolenie sobie na coś dobrego raz na jakiś czas.

Co by się stało, jeśli zjadłbyś tę pizzę, o której marzyłeś, zamiast sałatki? A jeśli zamiast sprzątnąć łazienkę, bawisz się ze swoimi dziećmi – czy to coś złego? Nic się nie stanie, jeśli na jeden dzień złamiesz „zasady”.

Jest wiele rzeczy, których możemy nauczyć się od małych dzieci i powinniśmy je stosować codziennie, abyśmy byli bardziej kreatywni, otwarci, empatyczni, a przede wszystkim szczęśliwsi. Zacznijmy już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jinich, H. (1979). La risa. Gaceta Medica de Mexico.
  • Oriol-Bosch, A. (2012). Resiliencia. Educación Médica. https://doi.org/10.4321/s1575-18132012000200004
  • Lipovetsky, G. (2006). La felicidad paradójica. Praxis Filosófica. https://doi.org/10.2307/474247
  • Vázquez, Hervás, G., Rahona, J., & Gómez, D. (2009). Bienestar psicológico y salud : Aportaciones desde la Psicología Positiva. Anuario de Psicología Clínica y de La Salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.