Ogród motyli koło domu - wybór roślin, pielęgnacja i wskazówki

Będziesz musiał wybrać jasne i bardzo kolorowe kwiaty, aby założyć ogród motyli koło domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przyciąga te owady.
Ogród motyli koło domu - wybór roślin, pielęgnacja i wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2023

Dlaczego ktoś chciałby mieć ogród motyli koło domu? Ponieważ jest to ekosystem dla tych i innych owadów zapylających, więc planeta będzie Ci wdzięczna.

Kluczowe znaczenie mają te rośliny, które produkują wystarczającą ilość nektaru a także zastosowanie kilku sztuczek, aby Twój ogród był interesujący dla motyli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Możesz stworzyć piękny ogród motyli koło domu!

Aby mieć wymarzony ogród motyli, musisz wykonać kilka prostych, ale niezbędnych kroków. Obejmują one sprawdzenie rodzimych gatunków motyli jak również wybór roślin i miejsca, w którym należy je umieścić. Tutaj opowiemy Ci o wszystkich szczegółach.

1. Zidentyfikuj rodzime gatunki motyli

Każdy kraj, nawet każde miasto czy miasteczko, ma specjalne, różne cechy. Podobnie, w zależności od tych warunków, istnieją gatunki motyli, które są rodzime dla niektórych obszarów. Należy je zidentyfikować.

Badania te można przeprowadzić, korzystając z informacji online, przeszukując biblioteki lub odwiedzając farmę motyli, jeśli masz szczęście mieszkać w pobliżu. Możesz także znaleźć dane na temat gatunków kwiatów preferowanych przez te endemiczne motyle i na podstawie tych danych rozpocząć selekcję.

2. Wybierz rośliny, które mają dużo nektaru

Tu jardín de mariposas tendrá que tener una granvariad de plantas con flores de colores vivos.
Twój ogród motyli będzie musiał mieć szeroką gamę roślin o jaskrawo kolorowych kwiatach.

Podstawą pokarmu motyli jest nektar, który pobierają z kwiatów w ogrodach i na terenach zielonych, które wciąż istnieją na naszej planecie. Chociaż ogólnie lubią nektar, istnieją pewne gatunki flory, które lubią bardziej niż inne, i właśnie te musisz wybrać.

Do ich preferencji należą również kwiaty w jaskrawych kolorach. Niektóre z roślin, które motyle lubią najbardziej, to:

  • Echinacea purpurea: pochodzi z Ameryki Północnej i jest składnikiem leków komercyjnych. Ma duże, jaskrawe kwiaty w kolorze różowym i fioletowym. W środku ma żółte rurki.
  • Cotton weed (Othantus): jest to roślina, która może dorastać do jednego metra wysokości i której kwiaty pojawiają się na szczycie w gronach po 10 do 20 kwiatów. Różnią się między kolorami żółtym i pomarańczowym.
  • Ziele motyli: to zioło, które wygląda bardzo podobnie do koniczyny, ale ma fioletowe liście, które bardzo przyciągają wzrok. Kiedy słońce zachodzi, jego liście zamykają się i z daleka wyglądają jak skrzydła motyla.
  • Nagietek: to roślina, która kwitnie na pomarańczowo i jest nawet używana do spożycia w postaci naparów.
  • Kosmos: znany również jako letni kwiat, może dorastać od pół do półtora metra wysokości. Jego kwiaty rodzą się na czubkach łodyg, w kolorach takich jak żywy róż, co czyni je bardzo efektownymi.

Jak można z tego wywnioskować, wydaje się, że ulubionymi kolorami motyli są fioletowy, różowy, pomarańczowy i żółty. Ponadto opisane rośliny mają coś wspólnego, a mianowicie mają zapach, który również przyciąga.

2. Musisz zmieniać wysokość i kształt roślin

Wybierając rośliny do ogrodu motyli, musisz również pomyśleć o różnych wysokościach i kształtach liści i kwiatów. W ten sposób motyle będą bardziej zainteresowane i będą chciały szukać w nich pożywienia i schronienia.

Właśnie w tym celu należy pozostawić w miarę możliwości teren, na którym naturalnie rośnie trawa i inne dzikie rośliny. Takie gatunki naturalnie uzupełniają rośliny, które zamierzasz sadzić i stworzą zarośla dla motyli.

4. Wybierz miejsce w ogrodzie, które otrzymuje co najmniej sześć godzin słońca w ciągu dnia

Słońce sprawi, że gatunki wybrane do stworzenia ogrodu motyli, będą lepiej rosły i przyciągały uwagę swoim blaskiem, atrakcyjnym dla zapylaczy. Upewnij się więc, że wybrana przestrzeń ma co najmniej sześć godzin słońca i sześć godzin cienia dziennie.

Innym ważnym powodem, aby zapewnić te warunki, jest fakt, że motyle są zimnokrwiste. Dlatego potrzebują odpoczynku w ciepłym miejscu.

Asegúrate de que en tu jardín haya buena luz solar, esto le agrada mucho a las mariposas.
Upewnij się, że twój ogród ma dobre światło słoneczne; to jest bardzo miłe dla motyli.

5. Stwórz ochronę dla motyli

Motyle nie przylecą do Twojego ogrodu, jeśli będą silne wiatry poruszające rośliny. Potrzebują stabilności podczas karmienia. W przeciwnym razie zużywają dużo energii, aby utrzymać się na miejscu żerowania.

Można rozważyć zlokalizowanie ogrodu pod murem lub postawienie drewnianego płotu.

6. Dodaj kamienie, na których motyle będą mogły odpocząć

Na kwiatach motyle się pożywiają i składają jaja. Chociaż również na nich siadają, można uzupełnić ogród kilkoma dużymi, płaskimi kamieniami, aby miały miejsce do odpoczynku i ogrzania się.

Dlatego ważne jest, aby umieścić kamienie w miejscu, w którym otrzymają sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego. Zwłaszcza jeśli słońce ogrzewa je po południu.

7. Bardzo ważna jest woda

Motyle potrzebują wody do picia, dlatego musisz stworzyć przestrzeń, w której gleba jest zawsze wilgotna, ponieważ w ten sposób chłoną wodę. Wolą tę metodę, niż fontannę.

Zrób małą dziurę w ziemi i utrzymuj w niej wilgotność. Podlewaj za każdym razem, gdy wyschnie. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, umieść w spodku trochę piasku nasączonego wodą.

8. Zostaw dodatkowe jedzenie w ogrodzie motyli

Oprócz kwiatów możesz zostawić im kawałki owoców, takich jak ananas i pomarańcze. Umieść tacę tam, gdzie będą mogły spokojnie się pożywiać.

Inną opcją jest umieszczenie karmnika z nektarem. Można go kupić w specjalistycznym sklepie.

Możesz także zrobić pokarm dla motyli z wody i cukru. Mieszasz obydwa składniki, pozwalasz mieszance się zagotować, a gdy jest zimna, podajesz ją w karmniku.

Twój ogród motyli jest gotowy!

Założenie ogrodu motyli w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać kwiaty, które lubią, posadzić je w strategicznym miejscu i pomyśleć o ich ochronie i dokarmianiu.

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, wkrótce zobaczysz, jak twój ogród będzie pełen kolorowych motyli i innych zapylaczy. Z pewnością odwiedzą Cię również pszczoły i kolibry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ciccale Smit, M. (2022). Jardines de mariposas educativos: guía básica para armar espacios biodiversos en CABA.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.