5 sposobów, jak można rozbudzić i zwiększyć kreatywność

Rozbudzanie kreatywności pomaga nam skutecznie rozwiązywać problemy i osiągać cele. Tu podpowiadamy, jak rozbudzić kreatywność!
5 sposobów, jak można rozbudzić i zwiększyć kreatywność

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wiedza o tym, jak rozbudzić kreatywność, może być niezbędna na co dzień. Poza tym zwykle potrzebujemy jej wszędzie. Co mamy na myśli mówiąc o kreatywności? Kreatywność to zdolność, którą wszyscy posiadamy, by móc wyobrażać sobie, tworzyć, wprowadzać innowacje, generować nowe pomysły i rozwijać nowe umiejętności.

Możliwe, że dzięki niej możemy skutecznie rozwiązywać trudności, znajdować rozwiązania problemów, wprowadzać innowacje i być bardziej produktywni. Istnieje tendencja do myślenia, że tylko niektóre typy ludzi muszą być kreatywne, na przykład ci, którzy poświęcają się malarstwu, muzyce lub pisaniu.

Być może jednak wszyscy potrzebujemy pomysłowości i wyobraźni, aby pokonać pewne przeszkody w naszym życiu i odnieść sukces. Oto 5 różnych sposobów, aby rozbudzić naszą kreatywność. Pokochasz je!

5 sposobów na rozbudzenie kreatywności

Jeśli szukasz sposobu na tworzenie i produkowanie nowych rzeczy lub próbujesz rozwiązać problem w oryginalny sposób, a staje się to dla ciebie trudne, może być konieczne zwiększenie kreatywności.

Zwróć uwagę na te 5 wskazówek:

1. Oderwij się od rutyny, aby rozbudzić kreatywność

Zaplanuj dzień, aby poświęcić go sobie i oderwać się od codziennej rutyny i stresu. Po prostu odizoluj się od myślenia i refleksji. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł wygodnie myśleć. Nie musisz iść daleko, jeśli nie chcesz. Może to być po prostu zakątek twojego domu, w którym nikt ci nie przeszkadza.

Zamyślona kobieta w polu czerwonych kwiatów

Możesz także wybrać się na spacer lub na plażę, w góry lub do parku. Ideą jest znalezienie miejsca, które Cię inspiruje, gdzie możesz odpocząć, wsłuchać się w dźwięki otoczenia i zastanowić się spokojnie.

 

Warto mieć pod ręką notatnik i ołówek i zapisywać wszystko, co ci przechodzi przez głowę. Jeśli jesteś wystarczająco zainspirowany/-a, możesz nawet napisać wiersz lub opowiadanie. Ostatecznie wszystko, co robisz, aby odstresować się, może pomóc w powrocie Twojej kreatywności.

2. Otaczaj się tym, co Cię inspiruje

Otaczanie się elementami reprezentującymi cele, które chcesz osiągnąć, może również rozbudzić kreatywność. Możesz kupować książki, brać udział w konferencjach, oglądać filmy, słuchać muzyki… Wszystko, co pobudza wyobraźnię, może być wzbogacające.

szukaj inspiracji

Motywujące i inspirujące książki, a nawet lektury o ludziach, którzy pokonali wielkie przeszkody, mogą pobudzić Twoją wyobraźnię. Pomocne są również zwroty motywacyjne. Możesz umieścić je tam, gdzie lubisz najbardziej. Ich przeczytanie może Cię zainspirować, gdy najmniej się tego spodziewasz.

3. Nawiąż kontakt z kreatywnymi ludźmi

Kontakt z kreatywnymi i inspirującymi ludźmi znacznie aktywuje Twoją kreatywność. Spróbuj zbliżyć się do tych dowcipnych ludzi, którzy mają dobre pomysły. Sieci społecznościowe mogą pomóc Ci skontaktować się z osobami, które mają coś wspólnego z Twoją aktywnością i które mogą rozbudzić Twoją kreatywność.

kreatywni koledzy

Jednocześnie wykorzystuj te chwile z przyjaciółmi i współpracownikami, gdy na przykład szukają rozwiązań swoich problemów. To niewątpliwie aktywuje twoją kreatywność i myślenie lateralne.

4. Ćwicz odkrywanie

Rozwiązanie problemu może być źródłem wielu pomysłów. Dlatego codziennie rozglądaj się za różnymi rzeczami, które chciałbyś zmienić lub chciałbyś zrobić inaczej. Staraj się być w ciągłym stanie odkrywania, a zobaczysz, jak pomysły zaczną wychodzić praktycznie bez wysiłku.

Ta praktyka ćwiczy twoje kreatywne myślenie, do tego stopnia, że możesz zaobserwować potencjalne potrzeby, a nawet możesz mieć pomysły na ich rozwiązanie.

5. Wprowadź naturalne sposoby na zwiększenie kreatywności

  • Zapach rozmarynu przyspieszy działanie Twojego umysłu.
  • Wypicie filiżanki kawy na 30 minut przed nauką pomoże ci uzyskać większą koncentrację i jasność.
  • Gry i łamigłówki koncentracyjne pomogą Ci rozwinąć Twój mózg. Te gry mają dynamikę zaprojektowaną tak, aby aktywować intelekt i kreatywność.
puzzle

Te proste wskazówki pomogą Ci odnieść sukces, gdy próbujesz rozbudzić swoją kreatywność. Pamiętaj jednak, że kreatywności nie można wymusić. Po prostu pozwól, aby przyszło to naturalnie, a kiedy najmniej się tego spodziewasz, możesz znaleźć inspirację i burzę mózgu, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cóndor Chicaiza, A. G. (2016-12-16). La gimnasia cerebral como estrategia de apoyo para estimular la concentración en niños y niñas de 4 a 5 años en la escuela de Educación General Básica Leopoldo N. Chávez de la parroquia la esperanza cantón Pedro Moncayo provincia de Pichincha durante el año lectivo 2015- 2016 (Bachelor’s thesis). Recuperado de http://repositorio.utn.edu.ec/handle/123456789/578
  • Labarthe, José Tomás. (2018). Potenciando la creatividad humana: taller de escritura creativa Universidad Nacional de Rosario, Facultad de Humanidades y Artes, Centro Interdisciplinario de Estudios Etnolingüísticos y Antropológicos. http://rephip.unr.edu.ar/handle/2133/12783
  • Mihaly Csikszentmihalyi. Creatividad: el fluir y la psicología del descubrimiento y la invención. Barcelona : Paidós Ibérica, 1998. ISBN 84-493-0510-1
  • María Cristina Rinaudo. (2019). Notas de un enfoque creativo acerca de la creatividad. Reseña del libro Creatividad: el fluir y la psicología del descubrimiento y la invención, de Mihaly Csikszentmihalyi. RED: Revista de Educación a Distancia, ISSN-e 1578-7680, Vol. 19, Nº. Extra 1, 2019. https://dialnet.unirioja.es/servlet/autor?codigo=608822

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.