Jak bezpiecznie wyeliminować świerszcze lub koniki polne z ogrodu

Pogryzione liście? Może to być wyraźną wskazówką, że w twoim ogrodzie żyją świerszcze i koniki polne. Dowiedz się, jak naturalnie je wyeliminować.
Jak bezpiecznie wyeliminować świerszcze lub koniki polne z ogrodu

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2023

Lato nie byłoby latem bez świerszczy o zmierzchu. Czy nam się to podoba, czy nie, ten osobliwy dźwięk przenosi nas w atmosferę ciepłych wieczorów w ogrodzie lub na tarasie. Ale świerszcze są również szkodliwe dla roślin, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wyeliminować koniki polne z ogrodu.

Chociaż te owady z rodziny Orthoptera nie przenoszą chorób i są nieszkodliwe dla ludzi, to ich obecność wśród naszych roślin jest niepożądana. Ich żarłoczność może jest nawet doprowadzić do śmierci. Więc co możesz z tym zrobić? Spójrzmy.

Świerszcze czy koniki polne?

Świerszcze i koniki polne są do siebie bardzo podobne i często je mylimy. Zarówno świerszcze, jak i koniki polne mają czułki dłuższe niż ich ciała.

Jednak świerszcze mają mocniejsze ciało i są koloru brązowego lub czarnego, podczas gdy koniki polne są szare, zielone lub brązowe. Oba gatunki prowadzą nocne życie i żywią się liśćmi roślin.

Te pierwsze mają raczej ziemisty kolor, a drugie przypominają liście drzew. Mierzą od 2 do 5 centymetrów długości, choć zdarzają się większe i mniejsze.

Mają zdolność pożerania liści, warzyw, kwiatów i owoców z niewyobrażalną prędkością. Na ogół składają jaja w zaniedbanych obszarach ogrodu, a po wykluciu migrują do najbogatszych obszarów parku.

W niektórych kulturach wschodnich owady te są symbolem szczęścia i fortuny. Dlatego być może słyszałeś, jak mówiono, że świerszcz w domu przynosi szczęście lub pieniądze i nie należy go wyrzucać. Jednak dźwięki cykania w tle mogą uniemożliwić odpoczynek i sen. W każdym razie w wielu krajach świerszcze i koniki polne to prawdziwe szkodniki.

Wolą mieszkać w ogrodzie niż w domu. Kiedy jednak warunki zewnętrzne nie są odpowiednie, często szukają schronienia w domach. Mogą przynieść bardzo duże szkody, ponieważ gryzą ubrania, dywany, fotele i poduszki.

Grillo en una planta.
Świerszcze i koniki polne są w stanie pożreć duże ilości warzyw w krótkim czasie.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Unikaj tych 7 błędów w ogrodnictwie i spraw, by Twoje rośliny kwitły wiosną

Jak wyeliminować świerszcze lub koniki polne z ogrodu

Pierwszą oznaką, że masz świerszcze żyjące w twoim ogrodzie, są nadjedzone liście na twoich roślinach. Oznacza to, że owady są w kwiecie wieku i żerują na twoich warzywach.

Kluczem jest zastosowanie bezpiecznych i naturalnych metod, aby pozbyć się świerszczy z ogrodu. Chociaż istnieją insektycydy, które mogą położyć kres ich obecności, zacznijmy od praktyk, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Świerszcze składają jaja (między 150 a 400), gdy lato dobiega końca. Wykluwają się pod koniec wiosny i są gotowe pożreć każdą roślinę, która stanie im na drodze. Z drugiej strony pamiętaj, że mają nocny tryb życia, ale preferują dobrze oświetlone miejsca. Oznacza to, że możesz zmienić białe lub zimne światła w ogrodzie na żółte lub ciepłe i w ten sposób skierować je tam, gdzie nie ma roślin.

Wskazówki, jak pozbyć się świerszczy lub koników polnych z ogrodu

Oto kilka naszych wskazówek, jak trzymać świerszcze i koniki polne z dala od roślin i domu:

 • Umieść kawałki czosnku wokół roślin doniczkowych i innych miejsc w ogrodzie. Ten szczególny zapach jest naturalnym środkiem odstraszającym tego typu owady. Możesz również przygotować napar z czosnku, używając jednego ząbka na litr wody. Następnie spryskaj rośliny tym płynem.
 • Papryka: również przygotuj napar, używając jednej z tych papryczek na litr wody. Po ugotowaniu wszystkiego spryskaj tym preparatem rośliny.
 • Olejek z miodli indyjskiej: jest to naturalny środek owadobójczy, który nie szkodzi środowisku, a także pomoże w zwalczaniu mszyc i przędziorków.
 • Krótka trawa i czyste podwórko: staraj się, aby trawa na trawniku była krótka, a ogród wolny od chwastów, ponieważ świerszcze wybierają najbardziej zaniedbany obszar podwórka, w którym składają jaja.
 • Ziemia okrzemkowa: jest to produkt nieszkodliwy dla zdrowia człowieka, ale zabójczy dla niektórych owadów. Dzieje się tak dlatego, że kiedy wchodzą w kontakt z tym pyłem, odwadniają się i umierają.
 • Rośliny wiążące azot: niektóre rośliny strączkowe gromadzą azot w swoich korzeniach i zniechęcają świerszcze do ich zjadania. To samo dzieje się z ziemniakami, czosnkiem i kolendrą.
 • Otwory wejściowe: spróbuj uszczelnić wszystkie otwory, przez które świerszcze mogą dostać się do twojego domu.
 • Naturalni drapieżnicy: zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, będą podążać za swoim naturalnym instynktem i polować na świerszcze i koniki polne. Innym ciekawym pomysłem jest zbudowanie karmnika i miejsca do kąpieli dla ptaków, które również żywią się tymi owadami.
Gatos son depredadores de los saltamontes.
Jeśli masz psy lub koty, mogą posłużyć jako naturalne drapieżniki świerszczy.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Poznaj 5 korzyści z ogrodnictwa dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego

Wyeliminowanie świerszczy lub koników polnych z ogrodu jest możliwe

Do tej pory kładliśmy nacisk na wybór naturalnych i nieszkodliwych metod wyeliminowania tych owadów, które zamieszkują Twoje przestrzenie zewnętrzne. Jeśli jednak zauważysz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, powinieneś skonsultować się ze szkółką roślin lub sklepem z pestycydami w celu dobrania specjalnego produktu do twoich potrzeb.

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ te mieszaniny zawierają składniki chemiczne. Niewłaściwie stosowane pestycydy mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ramírez Suárez, T. F., & Ramírez Calderón, I. P. (2018). Obtención y propuesta de producción por lotes de un repelente natural a base de aceite de neem.
 • Guerra-Maldonado, G. (2021). El aceite de Neem (Azadirachta indica A. Juss) una alternativa a los insecticidas químicos. Hombre, Ciencia y Tecnología25(1), 122-129.
 • Baglione, L. (2011). Usos de la tierra diatomea. Revista Tecnicaña27, 31-32.
 • Bolívar, I. (1878). Sinópsis de los Ortópteros de España y Portugal. T. Fortanet.
 • Bedoya, T. C. Biología de Animales.
 • Romero, M. J. M. (2008). Vida bajo tierra. Mundo subterráneo: Revista de espeleología, (1), 7-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.