Trawnik - kilka wskazówek, aby utrzymać go w doskonałym stanie

Utrzymanie zdrowego, zielonego trawnika wymaga czujnego podlewania, odpowiedniego nawożenia i regularnego koszenia.
Trawnik - kilka wskazówek, aby utrzymać go w doskonałym stanie

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2023

Piękny i zielony trawnik stanowi ozdobę każdego ogrodu. Chociaż poniższe techniki ogrodnicze mające na celu utrzymanie zdrowego trawnika mogą wydawać się ogólne, trawa zasługuje na nieco więcej uwagi.

W przypadku roślin doniczkowych w zależności od pory roku można je wynieść do domu. Trawnik zawsze jednak pozostaje zewnątrz. Zapraszamy do zapoznania się z poradami, które przyczynią się do pożądanego wzrostu i sprawią, że trawnik będzie miał ładny zielony kolor.

Trawnik – ważny element ogrodu

Trawnik to krzaczasta trawa, mała i powszechnie graminoidowa, która pokrywa ziemię. Tak donosi Universidad Politécnica de Valencia, dodając, że ta „wyściółka” gruntu jest podstawowym elementem stosowanym w ogrodach i w kształtowaniu krajobrazu.

Utrzymanie trawnika w kolorze to także kwestia estetyki i atrakcyjności wizualnej otoczenia. Dobrze utrzymany trawnik przyczynia się również do zdrowia innych roślin, które uprawiasz. Tak więc, jeśli jest zdrowy, unikniesz erozji gleby przez wodę i wiatr.

A jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny, zielony i zadbany trawnik jest doskonałym wizualnym haczykiem w kwestii sprzedaży domu. Kogo nie pociąga piękny ogród? Warto się więc zastanowić, czego potrzebuje ten element ogrodu, aby zawsze był zdrowy.

Jak zachować zielony i zdrowy trawnik?

Zieleń okrywowa zostanie zachowana, jeśli wykonasz poniższe czynności.

1. Nawożenie

Trawnik ceni sobie substancje bogate w fosfor, azot i potas. Jak wyjaśnia Clemson University Cooperative Extension Service, te trzy składniki mają podstawowe znaczenie dla wielu gatunków roślin. Ponadto, w połączeniu, są uważane za kompletny nawóz.

Według specjalistów te mikroelementy w wyższych stężeniach doskonale działają na zieleń. Podobnie nawozy z magnezem, siarką i wapniem, w niższych stężeniach, korzystnie wpływają na trawnik. Chodzi o to, że wzrost korzeni jest silny, a trawa zachowuje głęboką zieleń.

Od wiosny do lata należy nawozić trawy ciepłolubne, które rosną aktywnie. Trawy chłodne najlepiej pielęgnować wiosną i jesienią, w przeciwnym razie osłabną.

Ogródek
Pielęgnacja trawnika przyczynia się do kształtowania krajobrazu, który tworzymy na naszych podwórkach.

2. Usuń strzechę i chwasty

Strzecha to w całości uschnięta trawa, która oprócz szpecenia podwórka powoduje zastój wody i utrudnia cyrkulację powietrza, przenosząc ewentualne infekcje grzybicze. Pozbywasz się strzechy przez grabienie. Wiosną możesz to robić delikatnie, jesienią natomiast z nieco większą siłą.

Jeśli chodzi o chwasty, możesz je wyrywać ręcznie lub spryskać środkiem chwastobójczym. Program zintegrowanej ochrony przed szkodnikami Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzi, że opryskiwanie herbicydami pomaga zapobiegać kiełkowaniu chwastów.

3. Napowietrzanie

Zbita gleba nie sprzyja trawie. Jest to naturalny proces, który może zachodzić w czasie, a jego konsekwencją jest utrudnienie korzeniom odpowiedniego nawilżenia.

Trudności wynikające z braku napowietrzania widoczne są w przebarwieniach ściółki. Co więc zrobić, jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt zbita? Można ją napowietrzyć!

Istnieją maszyny przeznaczone do spulchniania gleby. Robią tysiące dziur w murawie, dzięki czemu woda bez problemu przesiąka.

Ministerstwo ds. Rolnictwa i Rybołówstwa określa napowietrzanie jako działanie, które maksymalizuje infiltrację i wilgoć w glebie. Aby to osiągnąć, można zastosować techniki domowe lub specjalne urządzenia, a także dodać ściółkę z materii organicznej.

4. Trawnik – nawilżanie

Na uniwersytecie w Illinois ustalono, że trawnik potrzebuje co najmniej 5 cm wody tygodniowo, aby był ładny i zielony. W okresie chłodnym przerwa w naturalnym wzroście jest normalna, a kiedy jest ciepło, trawa przechodzi w stan uśpienia.

Zraszacze są również często stosowane do wspomagania nawodnienia.

5. Szanuj wysokość

Nie należy przycinać trawnika zbyt krótko. Ta pokrywa wegetatywna składa się z wielu roślin, które z kolei składają się z wielu liści.

Jeśli nadmiernie skosisz trawę, pozostawisz glebę bardziej odkrytą i wyeksponowaną na działanie promieni słonecznych. Konsekwencją byłyby suche liście i stres roślin. W zimnych porach roku przesadne przycinanie również jest szkodliwe.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych sugeruje, za pośrednictwem swojego magazynu Verde es vida, aby nie przycinać więcej niż o jedną trzecią długości poszczególnych źdźbeł. Oczywiście należy przy tym brać pod uwagę wiele czynników, takich jak kierunek wzrostu, klimat i częstotliwość podlewania przed koszeniem. W warunkach ekstremalnych, takich jak zimno lub ciepło, trawa ucierpi.

6. Dosiewaj uzupełniając gołe połacie

Trawnik jest często celem degradacji z powodu wielu czynników. Jedną z przyczyn może być mocz zwierząt domowych. Tym samym traci swoją atrakcyjność i nie wygląda zdrowo, przynajmniej w najbardziej uczęszczanych miejscach.

Aby trawa była na wiosnę gwiazdą Twojego ogrodu, wskazane jest zastąpienie widocznie zniszczonych miejsc świeżą warstwą. W ten sposób nie będzie brązowych lub żółtawych plam, zaburzających równowagę zieleni, której szukamy. Również wysiew tych pustych połaci należy wykonać za pomocą nasion tego samego gatunku, który już rośnie w ogrodzie.

Piękny zielony trawnik
Wysokość koszenia trawnika nie powinna być zbyt niska. Podobnie, wskazane jest, aby nie pozostawiać przestrzeni bez pokrycia.

Wybór odpowiedniego gatunku

Utrzymanie zielonego i zdrowego trawnika zależy również w dużej mierze od gatunku trawy i warunków, jakie panują w danej okolicy. W publikacji Pontificia Universidad Católica Argentina zauważono, że warunki te wpływają na zdolność przystosowania się do klimatu, odporność czy podatność na deptanie oraz jednolitość odcienia.

Z tego powodu w sklepie warto zapytać o rodzaj, który byłby odpowiedni do Twojego ogrodu. Ponadto, jeśli kupisz bez uwzględnienia środowiska, w którym trawa będzie się rozwijać, jest prawdopodobne, że nie osiągnie pożądanego wigoru lub zieleni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.