Czym są otoczaki ogrodowe?

Nazwa małych i średnich kamieni, które zdobią tereny zewnętrzne, to otoczaki ogrodowe. Mogą być marmurowe lub wapienne, między innymi.
Czym są otoczaki ogrodowe?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2023

Otoczaki ogrodowe to odłamy większych skał, które w wyniku korozji i upływu czasu przyjmują gładką fakturę. Dla tego typu kamieni istnieją też inne zastosowania: budowlane, brukarskie i dekoracyjne.

Ze względu na swoje walory estetyczne, kamienie te są często umieszczane w różnych przestrzeniach. Ale miejscem par excellence jest dla nich ogród. Poza aspektem dekoracyjnym, oferują w tym środowisku pewne zalety związane z kontrolą wilgotności i chwastów.

Dowiedz się, jak wykorzystać otoczaki ogrodowe, jaki rodzaj jest najwygodniejszy i jakie dają korzyści.

Czym są otoczaki ogrodowe i czym się charakteryzują?

Otoczak to kawałek kamienia, który odłamał się od większej skały. W przyrodzie obiekt ten może być przenoszony przez różne zjawiska naturalne, takie jak prądy wodne, ruchy ziemi czy silne opady deszczu.

Zwykle znajdują się w korytach rzek i strumieni, a także na wybrzeżach morskich.

Otoczaki nie mają określonego kształtu ani rozmiaru. Kiedy są mniejsze, często noszą nazwę żwiru lub kamieni.

Jednak na skutek korozji generowanej przez tarcie ostatecznie przyjmują podobną budowę. Oscylują między formacjami zaokrąglonymi i podłużnymi, choć ich najbardziej charakterystyczną cechą jest brak krawędzi.

Ponadto ciągłe uderzenia i tarcie, jakim podlegają w kontakcie z prądami wiatru, wodą i innymi zjawiskami, nadają im gładką, wypolerowaną powierzchnię bez pęknięć. To nadaje im szczególną gładkość, wykorzystywaną do celów użytkowych w budownictwie, a przede wszystkim do celów dekoracyjnych.

Rozmiar i klasyfikacja

Skala granulometryczna, która mierzy i klasyfikuje formacje osadowe według ziaren, wskazuje, że otoczaki mają rozmiar od 64 do 256 milimetrów. Kamienie o mniejszej średnicy nazywane są żwirami, natomiast te większe niż 256 milimetrów nazywane są głazami.

Canto rodado.
Otoczaki uzyskują swój kształt po wystawieniu na działanie warunków klimatycznych i geograficznych.

Różne zastosowania otoczaków ogrodowych

Otoczaki, niezależnie od tego, czy są czarne (pochodzące z bazaltu), czy białe (pochodzące z granitu), wykorzystuje się do wielu funkcji :

  • Budowa. Ze względu na gładką fakturę są często stosowane w różnego rodzaju konstrukcjach. W szczególności przy opracowywaniu nawierzchni. Często można zobaczyć autostrady i drogi z obecnością tego materiału.
  • Cokoły. Są również przydatne do okładzin ściennych, ponieważ mają dobrą przyczepność do cementu i łatwo układają się w stosy.
  • Dekoracja. Nie ma wątpliwości, że otoczaki są przyjemne dla oka. Ich kształt i faktura nadają im charakterystyczny wygląd w porównaniu z innymi kamieniami. Architekci i projektanci biorą to pod uwagę przy dekoracji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Ogrody. Na przydomowych tarasach i w ogrodach łączą swoje uwarunkowania estetyczne z możliwością utrzymywania wilgotności i wytyczania ścieżek.
  • Archeologia. Ze względu na ich odporność na upływ czasu naukowe badania szczątków materialnych wykorzystują otoczaki do datowania według śladów ludzkich i ruchów w ziemi.
  • Uzdrowiska i miejsca relaksu. Ich stosunkowo miękka powierzchnia sprawia, że wiele miejsc wypoczynku wykorzystuje je do stąpania i chodzenia po nich, wykorzystując przyjemny efekt, jaki dają dla stóp. Używa się ich również do masażu.

Zalety otoczaków ogrodowych

W przestrzeniach zewnętrznych kamienie te mają wiele zalet. Ułatwiają organizację i rozgraniczenie przestrzeni, a także pielęgnację gleby, ponieważ chronią podłoże roślin, zapobiegając suszy i wzrostowi chwastów.

Estetyka

Otoczaki nadają się na tarasy, ogrody i tereny zielone, aby upiększyć podłoże dzięki ich jednolitości, teksturze i barwie. Możesz umieścić je w dowolnym miejscu. Wzdłuż ścieżek lub wokół roślin, na przykład w celu poprawy wyglądu. Można również zarezerwować część miejsca na podłogę z kamyków, aby po nich chodzić, podobnie jak w spa.

Wypełnienie różnych miejsc

Jeśli masz w ogrodzie fontanny, baseny, oczka wodne lub ciek wodny, otoczaki idealnie nadają się do wypełnienia otaczających przestrzeni. Wielu architektów krajobrazu używa ich w miejscach publicznych, tworząc atrakcyjne połączenie przepływu wody z teksturą kamieni. Istnieje również możliwość umieszczenia ich w fontannach jako ozdobę dna.

Otoczaki ogrodowe chronią glebę

Ułożone na wierzchu otoczaki stanowią barierę dla zjawisk klimatycznych i chronią glebę, utrzymując temperaturę podczas nagłych zmian. Szczególnie dobrze się sprawdzają podczas silnego nasłonecznienia, ponieważ są bardzo odporne. Otoczaki zmniejszają wpływ słońca, dzięki czemu wilgotność podłoża utrzymuje się dłużej.

Tworzą ścieżki i granice

Przyjemne uczucie stąpania po kamyczkach oraz ich walory estetyczne czynią z nich odpowiedni materiał do tworzenia ścieżek w ogrodzie. Jeśli masz dużą przestrzeń na zewnątrz, urozmaicenie jej żwirowymi ścieżkami dodaje funkcjonalności i dekoracji.

Istnieje również możliwość wydzielenia i wytyczenia różnych sektorów patio, takich jak basen, plac zabaw czy ogródek warzywny. Otoczaki bardzo dobrze komponują się z kaktusami lub sukulentami.

Canto rodado para kaktusów.
Otoczaki ogrodowe doskonale komponują się z sukulentami.

Rodzaje otoczaków ogrodowych

Istnieją różne rodzaje otoczaków, w zależności od wielkości, kształtu, koloru i skały, z której pochodzą. Wybierz odpowiednie rodzaje w zależności od osobistych preferencji i potrzeb ogrodu. Na przykład marmurowe są bardzo estetyczne, choć o dużej gramaturze i śladach białego pyłu. Istnieją również mniejsze opcje, idealne do dekoracji stawów i akwariów.

Ułożenie otoczaków jest bardzo proste. Wystarczy wygospodarować miejsce na ich ułożenie, usunąć część ziemi i wyrównać teren.

Wskazane jest obserwowanie prognozy pogody i upewnienie się, że nie ma opadów deszczu, ponieważ może on poruszyć kamienie, zanim się ubiją na podłożu. Jeśli chcesz uzyskać lepszą przyczepność, możesz nałożyć warstwę cementu przed ułożeniem kamyków. W ten sposób będą się lepiej trzymać po wyschnięciu.

Wybierz otoczaki ogrodowe według kolorów

Chociaż istnieje pewna jednolitość w wyglądzie otoczaków, różnią się znacznie rozmiarem i kolorem. Dlatego możesz wybrać wersje z różnych skał, takich jak granit, wapień, bazalt lub marmur. Przyjmują odcienie szarości, bieli, czerni, czerni, brązu lub hybrydy, idealne do połączenia z różnymi sektorami ogrodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.