Sukulenty żywe kamienie: jak o nie dbać?

Nie da się nie zakochać w tych sukulentach z rodzaju żywych kamieni. Rośliny we wymagają niewielkiej pielęgnacji i mogą nadać Twojemu domu magiczny akcent, którego potrzebuje!
Sukulenty żywe kamienie: jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

“Żywe kamienie” to potoczna nazwa nadana gatunkowi sukulentów o kształcie serca. Rośliny te pochodzą z Afryki Południowej, a ich nazwa gatunkowa to Conophytum bilobum.

Oprócz kształtu charakteryzują się wzrostem bez łodygi i osiąganiem zaledwie 8 centymetrów wysokości. Rosnąc tworzą rzędy, a jesienią zakwitają pięknymi żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami.

Dowiedz się jak dbać o żywe kamienie korzystając ze wskazówek, które znajdziesz w poniższym artykule!

7 wskazówek dotyczących pielęgnacji żywych kamieni

Ta liściasta roślina w kształcie serca jest bardzo łatwa w uprawie w domu i ogólnie łatwa w utrzymaniu. Na początku możesz mieć doniczkę z tylko jednym liściem, ale wiedz, że z czasem i przy odpowiedniej pielęgnacji ten liść będzie się dobrze rozwijać i rozmnażać.

1. Przygotuj dobry drenaż dla swojej rośliny

Drenaż jest ważny dla tego typu roślin, ponieważ ich korzenie mogą gnić, jeśli woda pozostaje w stagnacji. Z tego powodu u podstawy doniczki należy umieścić warstwę gruboziarnistego piasku lub drobnych kamieni.

Ten pierwszy wchłonie nadmiar wody, a jeśli zdecydujesz się na kamyki, zapobiegniesz stagnacji płynów. Podobnie musisz upewnić się, że otwory nie są zatkane.

Żywe kamienie
Doniczki należy starannie przygotować do uprawy żywych kamieni, zapewniając dobry drenaż

2. Zadbaj o oświetlenie

Dla tego typu roślin idealne jest poranne lub popołudniowe słońce. Unikaj wystawiania ich na promienie słoneczne w południe, ponieważ mogą one spalić liście.

Jeśli zdecydujesz się trzymać roślinę w domu lub biurze zamiast na parapecie – to też w porządku. Pamiętaj tylko, że będzie wolniej rosnąć.

3. Użyj określonego podłoża

Żywe kamienie najlepiej rozwijają się na porowatej, piaszczystej glebie, która ułatwia wentylację i odwadnianie. Podobnej do gleby używanej do domowych kaktusów.

Pamiętaj, że rośliny te nie muszą być często przesadzane, więc mogą pozostać w tej samej doniczce przez lata.

Conophytum bilobum rośnie dziko w słonecznych, suchych, skalistych szczelinach, potrzebując ochrony jedynie przed nadmiernym zawilgoceniem w zimie. Od czasu do czasu uprawiana jest na glebach obszarów alpejskich, ponieważ spełniają one cechy gleb ubogich i dobrze przepuszczalnych.

4. Podlewaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne

W takich przypadkach obserwacja będzie działać na Twoją korzyść. Większość sukulentów, w tym ta odmiana, wymaga niewielkiego podlewania, aby zapobiec pękaniu zewnętrznej skóry i powodowaniu blizn, które mogą prowadzić do grzybów i bakterii.

Na przykład latem podlewaj je tylko wtedy, gdy zauważysz, że ich liście zaczynają więdnąć. Zimą można to robić częściej, ale dopiero po wyschnięciu liści z poprzedniego sezonu.

5. Użyj określonego nawozu i kompostu

Rośliny te należy nawozić raz w roku w okresie od sierpnia do marca, czyli w okresie wegetacji. Zrób to za pomocą specjalnego nawozu do sukulentów. Są one zwykle ubogie w azot i zawierają niezbędne mikroelementy i pierwiastki śladowe, których potrzebuje Twoja roślina.

Używając kompostu lub nawozu, należy go rozcieńczyć do połowy stężenia wskazanego na etykiecie. Niskie nawożenie hamuje wzrost innej roślinności.

6. Upewnij się, że temperatura jest idealna

Temperatura, w której żywe kamienie czują się najbardziej komfortowo, wynosi od 10 do 12 stopni Celsjusza, dlatego ważne jest, aby latem było chłodno i dość ciemno. Conophytum bilobum to roślina, która jest najbardziej aktywna od późnej zimy do późnej wiosny.

7. Stymuluj reprodukcję

Żywe kamienie można rozmnażać przez sadzonki lub nasiona. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy sposób, pamiętaj, że cięcie powinno pochodzić z dorosłej rośliny matecznej. Odetnij cały liść i niewielką część korzenia, przenieś do garnka i podlej za pomocą spryskiwacza.

Z drugiej strony, jeśli wybierasz nasiona, powinieneś przykryć doniczkę cienką warstwą ziemi, zwilżyć ją czystą, świeżą wodą i dodać fungicyd, aby zapobiec zagrzybieniu. W ciągu pierwszych 3 dni przykryj garnek folią spożywczą, a po tym czasie zastąp ją lekką szmatką. Pryskaj 1 lub 2 razy dziennie przez 2 tygodnie. W tym czasie ziarno powinno już wykiełkować.

Po tym czasie kontynuuj podlewanie opryskiwaczem, ale co 3 dni, aż będą miały odpowiedni rozmiar.

Charakterystyka sukulentów żywych kamieni

Żywe kamienie to rośliny, których liście są mięsiste, zielone i mają kształt serca. Osiągają szerokość około 3 centymetrów i do 8 centymetrów wysokości.

Jesienią kwitną żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami bez zapachu. W miesiącach spoczynku, w okresie letnim, roślina tworzy nowe ciało w poprzednim, a pierwsza stopniowo przyswaja składniki odżywcze ostatniej, pozostawiając starą skórę suchą wokół nowej.

Służy to ochronie odnowionego sukulenta przed wysoką temperaturą i nadmiernym parowaniem wody. To dzięki temu okryciu otrzymuje swoją nazwę.

sukulenty
Sukulenty występują w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli chodzi o żywe kamienie, liście mają kształt serca.

Opieka, na jaką zasługują sukulenty żywe kamienie

Nie da się nie lubić żywych kamieni. Krótko mówiąc, jest to roślina, w której zakochuje się wielu, od ich osobliwych liści po piękne żółte lub pomarańczowe kwiaty.

Przy bardzo niewielkiej pielęgnacji można zachować ich jasność i zdrowie. Pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednie oświetlenie i temperaturę. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że wymaga nawożenia i określonego podłoża, ale kluczowe jest zapewnienie mu dobrego drenażu.

Zdrowy sukulent może nadać Twojemu domowi odpowiedni dekoracyjny akcent. Niezbędna jest też estetyka, a radość z rozkwitu jest warta wysiłku stworzenia odpowiednich warunków do jego rozwoju!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • OPEL, MATTHEW R. “Leaf anatomy of conophytum nE Br.(aizoaceae).” Haseltonia 2005.11 (2005): 27-52.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.