Małe rośliny o efektownych liściach - 10 propozycji

Odkryj małe rośliny o bardzo efektownych liściach, które mogą ozdobić Twój dom. Większość z nich jest bardzo łatwa w pielęgnacji, za co je pokochasz.
Małe rośliny o efektownych liściach - 10 propozycji

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2023

W tym artykule chcemy przedstawić różne małe rośliny o bardzo efektownych liściach. Nie tylko wypełnią Twój dom kolorem i świeżością, ale będą pełnić rolę przedmiotów dekoracyjnych, które przyciągną uwagę odwiedzających Cię gości. W rzeczywistości robią to wszystko bez tworzenia kwiatów!

Te domowe, niekwitnące rośliny wnoszą życie do domu, ponieważ ich liście przyciągają uwagę dzięki swoim kształtom i kolorom. Odkryj je razem z nami!

10 małych roślin o efektownych liściach

1. Anthurium clarinervium

Anthurium clarinervium to odmiana anturium, jak sama nazwa wskazuje. Zyskała miano małej rośliny o efektownych liściach, ponieważ mają one ciemny i intensywnie zielony kolor, kontrastujący z białymi żyłkami, które dość mocno wystają, tworząc różne kształty.

Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Meksyku, a jej liście mają bardzo szczególny kształt serca, z którego wyłaniają się kwiaty. Ponadto liście anturium mają również niesamowitą aksamitną powierzchnię.

Anthurium clarinervium es una de las plantas pequeñas con hojas llamativas.
Anthurium clarinervium.

2. Alocasia polly

Polly Alocasia również ma na swoich liściach niezwykle efektowne żyłki, które wyróżniają się na tle ciemnozielonego koloru. Ten ton znajduje się tylko na wierzchniej stronie, ponieważ z tyłu liście są czerwonawe.

Ze względu na swój kształt jest również nazywana „uchem małego słonia”. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, więc jako roślina tropikalna jest dość wrażliwa na zimno. Ponadto jedną z jej głównych potrzeb jest  przestrzeń z dużą ilością światła.

3. Kroton

Uderzające liście
Wyjątkowy przykład małej rośliny o bardzo efektownych liściach, które często zachwycają więcej niż 3 kolorami w jednym okazie.

Kroton (Codiaeum variegatum) to bardzo odporna i niewielka roślina, która dzięki swoim pięknym kolorom będzie się wyróżniać w każdym miejscu w domu. Im bardziej pośrednie światło otrzyma, tym więcej kolorów będą miały jej liście.

Ta roślina nie kwitnie, ale ma wiele różnych odcieni, od czerwonego, żółtego, zielonego po różowy i brązowy. Zarówno liście jak i użyłkowanie mienią się we wszystkich barwach późnego lata.

4. Peperomia

Peperomia, czyli pieprzówka nie ma tak zróżnicowanej kolorystyki liści, które są okrągłe, bardzo mięsiste, i mienią się w odcieniach zieleni. Ich kształt, rozmiar i faktura sprawiają, że peperomia zdobi wnętrze w bardzo efektowny sposób.

Jest wrażliwa na zimno i w ogóle nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Ponieważ lubi ciemne przestrzenie i zatrzymuje wodę, należy ją podlewać oszczędnie. Można ją umieścić na kwietniku jako, że jest rośliną zwisającą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Polecamy 6 sukulentów do dekoracji domu

5. Fitonia

Fitonia, znana jako „cucarachita” (karaluszek) w Ameryce Południowej, jest jedną z najmniejszych roślin o efektownych liściach, które mamy dla Ciebie. Jej odwrócone liście w kształcie kropli mają białe lub różowe żyłki, które wyróżniają się na tle zielonych lub czerwonych kolorów, tworząc bardzo atrakcyjny kontrast.

Rośnie w dół, więc najlepiej umieścić ją w doniczce, która pozwoli pokazać ją w całej okazałości. Wiele osób uważa fitonię za roślinę bardzo potrzebującą wody, ponieważ gdy nie jest podlewana na czas, wygląda na zwiędłą, chociaż w rzeczywistości tak nie jest. Gdy do tego dojdzie, wystarczy dodać trochę wody i gotowe: wróci do swojej pierwotnej postaci!

Fittonia verschaffelti.
Fittonia verschaffelti.

6. Zielistka Strindberga – przykład rośliny o wyjątkowo efektownych liściach

Zielistka to piękna roślina doniczkowa. Nazywana jest „złą matką”, ponieważ jej potomstwo wyrasta na łodydze w miejsce przekwitłych kwiatów, które następnie odrywa się od pierwotnego krzewu. Ta łatwa w pielęgnacji roślina ma liście, które bardziej rzucają się w oczy niż kwiaty; są jasnozielone i mogą być uprawiane w wodzie lub w glebie.

Aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje podlewania dwa razy w tygodniu latem i raz w tygodniu zimą. Wymaga również dużej dawki światła, ale nie bezpośredniego.

7. Begonia Rex

Las Begonia rex tiene dosvariades de todos: verde con blanco y verde con rojo o rosado.
Begonia rex ma dwa rodzaje odcieni: zielony z białym i zielony z czerwonym lub różowym.

W rodzinie begonii znajduje się Begonia Rex, jedna z najpiękniejszych małych roślin o efektownych liściach. Są wydłużone i mają intensywny ciemnozielony kolor, który wyróżnia się jasnozielonym i białym środkiem. Istnieją okazy, które mają te same elementy w odcieniach czerwieni.

Opieka ogranicza się do podstawowych czynności, jak stwierdza publikacja University of Florida. Ponadto wymaga pośredniego lekkiego i umiarkowanego podlewania, które obejmuje również opryskiwanie liści. Chociaż jest bardzo piękna i idealna do trzymania w pomieszczeniach, nie nadaje się do domów, w których są dzieci i zwierzęta domowe, ponieważ jest dla nich toksyczna.

8. Corinocarpus – łacińska nazwa rośliny o efektownych liściach

Corinocarpus to roślina doniczkowa, która wyróżnia się ubarwieniem liści. Są małe, ale wydłużone i mają biało-kremowy kolor na obwodzie. Chociaż rośnie całkiem duża, możesz ją przycinać, aby dostosować jej kształt do przestrzeni, którą masz w domu.

Należy również zauważyć, że liście są dość mięsiste, ponieważ roślina magazynuje w nich wodę. Jest bardzo wytrzymała, więc nie musisz się dużo martwić jej pielęgnacją.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Ozdobne rośliny wiszące do wnętrz

9. Reo meksykańskie

Ten gatunek polecamy dla wszystkich, którzy szukają małej rośliny o bardzo efektownych liściach. Jej liście przyciągają wzrok, ponieważ są ciemnozielone z jednej i ciemnofioletowe z drugiej strony.

Ma krótką łodygę, z której wyrastają liście w kształcie włóczni, osiągające długość 30 centymetrów. Ponadto na przecięciu łodygi i liści rosną białe kwiaty. Kolory reo zdecydowanie sprawiają, że zawsze jest w centrum uwagi.

Roślina o efektownych liściach.
Tradescantia spathacea (reo).

10. Starzec Rowleya, zwany różańcem w innych językach

Starzec Rowleya jest piękny, a jego liście mają bardzo mały okrągły kształt. Ponadto każdy pęd ma wiele liści, co daje wrażenie spadającego różańca.

Choć największą jego atrakcją są właśnie mięsiste liście, w których roślina magazynuje wodę, zdobią go również delikatne białe kwiaty.

Ten sukulent może być trzymany w pomieszczeniach i na zewnątrz, ponieważ wytrzymuje różne warunki klimatyczne. Wymaga jednak umiarkowanego podlewania i przefiltrowanego światła słonecznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.