Dekorowanie małego ogródka – 4 pomysły

Dziś podpowiemy Ci jak urządzić piękny ogródek, nawet jeśli jest on niewielki.
Dekorowanie małego ogródka – 4 pomysły

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy masz niewielki ogród, który chcesz jak najlepiej wykorzystać, ale brakuje Ci na to pomysłu? Dziś podpowiemy Ci jak zorganizować dekorowanie małego ogródka. Zobaczysz, że powierzchnia nie stanowi tak naprawdę ograniczeń!

Istnieje wiele sposobów na dekorowanie małego ogródka i wykorzystanie w pełni jego potencjału. Możesz nadać przestrzeni zewnętrznej charakteru i oryginalności przy pomocy kilku prostych sztuczek i detali. Wszystko zależy od Twojego stylu.

Uprawianie ogrodu to wspaniałe hobby, które pozwala na wykorzystanie kreatywności i kontakt z naturą. Niezależnie od tego jak dużą przestrzeń masz do dyspozycji, możesz świetnie się bawić samym procesem urządzania ogrodu a później cieszyć się efektami.

Dekorowanie małego ogródka: kilka wskazówek na początek

Nie musisz się niczym martwić nawet jeśli Twój ogród jest naprawdę niewielki. Jeśli Twoim głównym celem jest sprawienie, że przestrzeń na zewnątrz domu będzie wyglądała estetycznie i ciekawie, niewielka powierzchnia nie stanowi żadnego ograniczenia.

Zanim zaczniesz planowanie i pracę, musisz zacząć od samego początku i najważniejszej kwestii. Oceń rozmiar ogródka i zdecyduj, które pomysły są możliwe do zrealizowania.

W początkowych etapach planowania projektu możesz mieć kilka niespójnych, zupełnie różnych pomysłów. Zalecamy więc zapisanie ich. Możesz też wykonać wstępny rysunek, zachowując skalę ogrodu. Dzięki przygotowaniu wizualnego projektu zorganizujesz pomysły i ich szczegóły.

Dekorowanie małego ogródka zacznij od dokładnego rozplanowania pomysłów.

Spisz też sobie wstępny plan działania. To pozwoli Ci na zorganizowanie pomysłów i zdecydowanie, które naprawdę chcesz zrealizować, a których nie da się wykorzystać.

Z drugiej zaś strony zajmij się wstępnym rozpoznaniem tego, jakie rośliny chcesz zasadzić. Dopasuj je do swoich umiejętności ogrodniczych, weź także koniecznie pod uwagę pogodę i klimat. Cały czas pamiętaj o tym, jak wybrane przez Ciebie rośliny będą się rozwijać i rosnąć w przyszłości. Weź pod uwagę ich wysokość i powierzchnię, której będą potrzebowały.

Dekorowanie małego ogródka najlepiej oprzeć o wybór wysokich, smukłych roślin. Te niskie mają tendencję do rozrastania się na boki i niezostawiania innym roślinom przestrzeni do rozwoju.

Kolejny dobry pomysł to łączenie roślin należących do podobnych gatunków. Możesz wykorzystać różne kolory i kształty aby stworzyć wrażenie kontrastu. Wybieraj różne kolory i zróżnicowane wysokości kwiatów, krzewów i drzewek.

1. Różnorodność w małym ogródku

Jeśli chcesz, by dekorowanie małego ogródka zapewniło Ci oryginalność, skup się na różnorodności. Niewielki ogród wypełniony roślinami w różnych rozmiarach i kolorach sprawi, że atmosfera będzie żywa i radosna.

Z drugiej strony musisz jednak uważać na to, by plan nie wymknął Ci się spod kontroli. Przemyśl dokładnie wybór roślin z wyprzedzeniem, aby uniknąć chaosu.

Po pierwsze, wybierz rośliny które chcesz zasadzić w ogródku. Jak już wspominaliśmy, ich wysokość jest bardzo ważnym czynnikiem. Wybieraj przede wszystkim wysokie, smukłe rośliny. U ich podstawy możesz zasadzić niższe. Drugim sposobem na połączenie różnych wysokości roślin jest zasadzenie niskich z przodu i umieszczenie wysokich gatunków za nimi.

Różnorodność nie musi polegać jedynie na wysokości. Możesz też wybrać różne kolory i kształty liści i kwiatów. Zwłaszcza kwitnące kwiaty potrafią pięknie wypełnić ogród kolorami i stworzyć kontrastowy efekt, który podkreśli urok miejsca.

Pamiętaj koniecznie o tym, że większość roślin kwitnących jest wrażliwa na światło słoneczne. Rozważ więc intensywność nasłonecznienia w danych miejscach planując dekorowanie małego ogródka.

2. Dekorowanie małego ogródka: akcesoria

Planując ogródek upewnij się, że nie umieścisz w nim niczego, co go przytłoczy i zajmie zbyt dużo miejsca. Zamiast tego wykorzystaj kilka mniejszych akcesoriów i ozdób.

Dzięki nim zorganizujesz przestrzeń tak, że rośliny będą miały wystarczająco dużo miejsca by rosnąć, ale w ogródku będzie też dość niezajętej, otwartej przestrzeni.

Dekorowanie małego ogródka pozwala na wykorzystanie akcesoriów dokładnie tak samo, jak urządzanie sporej przestrzeni. Musisz jedynie być bardziej ostrożna dokonując wyborów.

Zalecamy unikanie wielkich stołów z dużą ilością krzeseł. Zamiast tego ustaw w ogródku dwa krzesła albo niewielkie fotele czy leżaki oraz składany stolik.

Zdecyduj się na mały stolik i dwa krzesła zamiast dużego zestawu wypoczynkowego.

Nie zapominaj o tym, że Twój ogródek powinien być miejscem odpoczynku i relaksu. A więc meble muszą być wygodne. Zwróć też koniecznie uwagę na to, czy materiał z którego są wykonane jest odporny na wilgoć i słońce i czy jest zaprojektowany w prosty sposób.

Najlepszym materiałem na meble ogrodowe jest drewno sosnowe. Ma ono naturalnie jasny kolor i jest odporne na czynniki atmosferyczne. Możesz też zdecydować się na materiały syntetyczne, ale te naturalne sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przytulna. Co więcej, sprawi też wrażenie optycznie większej.

Jeśli chcesz użyć innych akcesoriów, postaraj się utrzymać jasną kolorystykę. Powinnaś unikać ciemnych kolorów i ciężkich, dużych mebli które zajmują zbyt dużo miejsca i optycznie zmniejszają przestrzeń.

3. Skalniak

W ostatnich latach moda na używanie skał i kamieni w małych ogródkach zyskuje na popularności. Stworzenie w małym ogródku skalniaka sprawia, że przestrzeń jest łatwa w utrzymaniu i zmniejsza liczbę roślin, o które trzeba dbać nie zostawiając przy tym niezagospodarowanej przestrzeni.

Wykorzystaj skały i kamienie do ozdoby i stworzenia ścieżek.

Oto różne rodzaje i typy kamieni, które możesz wykorzystać do urządzenia skalniaka:

  • Płaskie kamienie do stworzenia ścieżek i podłogi
  • Rustykalne skały do udekorowania zakątków
  • Symetryczne kamienie jeśli zależy Ci na idealnie dopasowanych brzegach
  • Asymetryczne kamienie jeżeli chcesz, by aranżacja wyglądała bardziej naturalnie

Wykorzystując płaskie kamienie możesz stworzyć ścieżki prowadzące od drzwi domu do stolika i foteli. Umieść też w różnych miejscach w całym ogrodzie podobne kamienie, uzupełniając aranżacje roślinne.

Możesz także otoczyć małymi, okrągłymi kamieniami rośliny. Duża ilość zielonej trawy i zielonych roślin może sprawić, że ogród będzie nieco przytłaczający. Dlatego warto stworzyć kontrast.

Tak więc jasne – na przykład szare, beżowe lub białe – kamienie i skały zapewnią Ci równowagę estetyczną w ogrodzie. Takie dekoracje pomogą stworzyć wrażenie otwartości i powiększą wizualnie niewielki ogródek.

4. Dekorowanie małego ogródka: styl minimalistyczny

Minimalizm to wspaniały kierunek w kontekście niewielkich ogrodów, ponieważ opiera się on o niewielką ilość prostych dekoracji które stwarzają złudzenie dużej, otwartej przestrzeni. Styl minimalistyczny podkreśla piękno małych ogrodów i wymaga jedynie nieznacznej aranżacji.

Rośliny powinny być niewielkie i proste w utrzymaniu. Świetną opcją są tu kaktusy i sukulenty.

W przeciwieństwie do innych stylów, kontrast w minimalizmie jest niewielki. Celem jest w tym wypadku stworzenie cichej, spokojnej i prostej przestrzeni.

Minimalizm świetnie sprawdza się w niewielkiej przestrzeni.

Możesz dodać do ogródka niewielką fontannę. Wiele osób wybiera modele w jasnych, neutralnych kolorach aby utrzymać nowoczesność wyglądu ogrodu.

Najpopularniejszym połączeniem kolorów jest czerń i biel, ale możesz także z powodzeniem wybierać szarości, beże i brązy. Zawieszanie roślin niewymagających skomplikowanej pielęgnacji to kolejna ważna cecha minimalistycznych ogrodów.

Pamiętaj też o tym, że proste linie i symetria organizują przestrzeń i sprawiają, że łatwo jest utrzymać estetykę i porządek w aranżacji niewielkiego ogródka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fraga i Arguimbau, P. (2013). Jardineria y especies exóticas en el ámbito local. In Especies exóticas invasoras en el medio urbano (18 de diciembre 2013).
  • Veléz Restrepo, L. A., & Herrera Villa, M. (2015). Jardines ornamentales urbanos contemporáneos: Transnacionalización, paisajismo y biodiversidad. Facultad Nacional de Agronomía. https://doi.org/10.15446/rfnam.v68n1.47844
  • Valerin, E. (2015). Las plantas. Todo Acerca de Las Plantas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.