Łatwy przewodnik po pielęgnacji rośliny Pothos

Pothos jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Chcesz dowiedzieć się, jak o nią dbać? Wszystko ci wyjaśnimy!
Łatwy przewodnik po pielęgnacji rośliny Pothos

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2023

Roślina Epipremnum złociste, zwana często pothos, ma wystarczająco dużo cech, aby być jedną z ulubionych ozdób domu. Piękne duże liście i soczysta zieleń to niewątpliwe atrybuty dekoracyjne. Ponadto roślina wymaga jedynie prostej pielęgnacji, która nie wykracza poza elementarne zasady dotyczące każdego gatunku.

Jakby tego było mało, posiadanie okazu w dowolnym pomieszczeniu w domu ma przynosić korzyści oczyszczające dla środowiska.

Pothos to doskonała opcja dla osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem, ponieważ pozwala poznać podstawową pielęgnację roślin. A dla tych, którzy opanowali już sztukę ogrodniczą, ten gatunek należący do rodziny Araceae staje się „pestką” w porównaniu z drobiazgowością i wymaganiami, jakie implikują inne okazy. Podpowiadamy, jak o dbać o pothos.

Roślina pothos i jej właściwości

Publikacja opublikowana przez Rasayan Journal of Chemistry przedstawia pothos (Epipremnum aureum) jako rodzaj roślin kwiatowych przydatnych w medycynie ludowej, z których pozyskuje się liczne związki.Podobnie, artykuły naukowe donoszą o jego wybitnej bioaktywności.

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, znany jest również jako epipremnum i ma zachowanie pnące charakterystyczne dla lasów tropikalnych. Mniejsze rośliny są przystosowane do uprawy w ogrodnictwie i w pomieszczeniach. Dobrze rosną w doniczkach i ich łodygi opadają w miarę wzrostu, wyglądajc jak girlandy.

Pothos ma imponujący wygląd dzięki szerokim, wiecznie zielonym liściom, pigmentowanym kremowymi refleksami i przypominającym serce. U młodej rośliny liście rosną w jednolitej powierzchni, ale gdy gatunek dojrzeje, stają się pierzaste.

Popularny pothos nazywa się epipremnum złociste. Odmiana identyfikowana jako epipremnum pinnatum marble queen wyróżnia się białymi liśćmi i intensywnymi plamami; podczas gdy inny rodzaj, zwany pothos neon, ma liście bez plam i żółty kolor.

Korzyści z posiadania rośliny pothos w domu

Pothos to roślina, która bez większych niedogodności przetrwa w domu i na zewnątrz. Jednakże, gdy klimat jest zbyt zimny, istnieje ryzyko choroby.

Stawiasz go na meblach, wieszasz lub umieszczasz wsparcie, żeby się piął. Liście w kształcie serca będą przyciągającym wzrok prezentem walentynkowym. Ale jego najbardziej ciekawą zaletą jest oczyszczanie powietrza.

Te właściwości oczyszczające wiążą z wchłanianiem i eliminacją toksyn, takich jak formaldehyd, uwalnianych z kosmetyków, detergentów, farb i innych materiałów używanych w domu. W rzeczywistości badanie NASA wskazuje na możliwy wpływ złotej rośliny pothos na jakość powietrza w pomieszczeniach, po przetestowaniu śladów zanieczyszczeń w symulatorze statku kosmicznego.

Poto zróżnicowane Marble Queen en el interior del hogar.
Odmiana epipremnum pinnatum marble queen.

Wymagania dotyczące pielęgnacji roślin Pothos

Monaco Nature Encyclopedia zauważa, że Epipremnum aureum jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych ze względu na swoje zdolności adaptacyjne, łatwą pielęgnację i szybkość wzrostu. Dodają, że podstawowe zasady przyczyniają się do bujnego wzrostu i intensywności kolorów.

Co to za zasady? Za chwilę je zobaczymy.

Nawóz

Podłoże uprawne dla gatunku Araceae musi dostarczać mu wystarczającej ilości składników odżywczych. Zapytaj w sklepie o specjalne nawozy dla tego rodzaju roślin. Dostarczaj nawóz co miesiąc, gdy roślina wciąż rośnie. Natomiast w okresie spoczynku należy nawozić raz na kwartał.

Podlewanie

Tropikalne pochodzenie pothos nie jest argumentem, aby przelać go wodą. Wręcz przeciwnie, wymaga niewielkiego nawodnienia i broni się w niedostatecznych warunkach. Konieczne jest podlewanie, gdy zauważysz suche podłoże; ogólnie co 2 lub 3 dni.

Jeśli za bardzo zmoczysz roślinę, jej zielone liście staną się żółtawe. Albo w ramach mechanizmu obronnego będzie gubić uszkodzone.

Oświetlenie

Umieść pothos w oświetlonym miejscu, nawet jeśli znajduje się obok okna z zasłonami. Bezpośrednie światło nie jest zalecane dla tej rośliny, ale w przypadku braku oświetlenia może stracić dolne liście. Taka sytuacja wskazuje na konieczność przesunięcia jej na inne miejsce.

Przycinanie

Kiedy roślina doświadcza przerwy we wzroście, wykorzystaj to i przytnij ją. Nie ma określonej pory roku, aby to zrobić; możesz wykonać cięcie w dowolnym momencie.

Rozmnażanie i przesadzanie

Rozmnażanie pothos odbywa się przez sadzonki. Odetnij czubek łodygi, zanurz ją w wodzie i poczekaj, aż się ukorzeni. Następnie posadź ją u podstawy innej rośliny, aby wyglądała na krzaczastą.

Z drugiej strony możliwe jest posadzenie jej bezpośrednio w ziemi, ale trudniej będzie jej się rozwijać. Przesadzanie zaleca się wiosną, albo gdy pothos jest suchy lub wykazuje obfitą wilgoć. W ostatnich 2 przypadkach pomysł polega na przeniesieniu rośliny do doniczki z nowym podłożem, aby spróbować ją ożywić.

Dezynfekcja

Jak każda inna roslina, pothos jest podatny na atak szkodników. Częste diagnozy odzwierciedlają uszkodzenia spowodowane przez wełnowce. Może również cierpieć z powodu łusek lub ciemnych guzków, które atakują łodygi.

Aby zwalczyć te infekcje, najlepiej pozbyć się zwiędłych liści, przenieść roślinę do doniczki wolnej od owadów i wysterylizować narzędzia do przycinania. Jeśli inwazja wełnowców jest silna, wynieś roslinę na świeże powietrze i dokładnie ją spłucz. Następnie przenieś w oświetlone miejsce z minimalną ilością wody.

Poto różnorodna cytryna.
Cytrynowa odmiana rośliny pothos.

Uwaga! Podejmij pewne środki ostrożności, aby uniknąć zatrucia spowodowanego przez roślinę pothos

Oprócz wielu zalet posiadania pothos jako rośliny doniczkowej jest też ważne ostrzeżenie: gatunek ten jest toksyczny. U osób o dużej wrażliwości skóry może wystąpić wysypka po kontakcie z epipremnum.

Szczególnie w przypadku zwierząt domowych Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt zauważa, że żucie lub jedzenie liści wpływa na tkanki jamy ustnej i powoduje ból i obrzęk, wymioty i nadmierne ślinienie się. Spożycie pothos powoduje również mechaniczne podrażnienie przewodu pokarmowego.

Według magazynu Bonplandia reakcje te mają związek z zespołem toksycznym wywołanym przez szczawiany zawarte w roślinach doniczkowych. Podsumowując, radzimy trzymać swoje pothos poza zasięgiem zwierząt i dzieci, aby cieszyć się pięknem tej ozdobnej rośliny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.