8 roślin ozdobnych, które lubią gliniaste gleby

Ogrody z glebą gliniastą są problematyczne dla wielu gatunków roślin. Są jednak takie, które walczą i kwitną nawet w tych trudnych warunkach glebowych.
8 roślin ozdobnych, które lubią gliniaste gleby

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2023

Gleby gliniaste mogą być idealnym miejscem do sadzenia roślin ozdobnych, o ile dostosujesz warunki i zapewnisz im wygodne siedlisko. Z pewnością taka gleba nie jest przyjazna dla każdego gatunku; ale prawdą jest również, że rośnie na niej kilka krzewów i kwiatów.

Na pierwszy rzut oka ciężkie gleby (inna nazwa) wyglądają na odwodnione, kruche i suche. Jednak przy odpowiednim drenażu i specjalnych nawozach uzyskasz grunt pod ogrodnictwo i sadownictwo.

Oczywiście należy wybrać pewne rośliny i zapewnić im odpowiednią pielęgnację. O jakich odmianach mówimy? Wyjaśniamy wszystko poniżej.

Cechy wyróżniające gleby gliniaste

Gleby gliniaste są czerwonawe i spękane. Główną osobliwością jest proporcja gliny, którą zawierają, w większej ilości niż muł i piasek, inne składniki ciężkiej gleby.

Zatrzymują wystarczającą ilość wody, ale ich „mikropory” mają tendencję do nasycania się, co utrudnia wentylację i powoduje nasiąkanie wodą.

Rozdział w książce Postępy w rolnictwie komentuje cechy gleb gliniastych, takie jak zapotrzebowanie na wapno, ich pęcznienie pod wpływem wilgoci i kurczenie się pod wpływem suszy. Wspominają również o opóźnieniu nagrzewania się wiosną, wilgoci zimą i o tym, jak skutecznie chronią rośliny przed suszą, chociaż dostarczają im tylko połowę zmagazynowanej cieczy.

Gleby gliniaste w ogrodnictwie

Gleby gliniaste nie nadają się w 100% do ogrodnictwa. Jednak zapewnieniu składników odżywczych można je skorygować. Kompost, gruboziarnisty piasek i ziemia okrzemkowa również poprawiają ich strukturę.

Jak wyjaśnia publikacja Uniwersytetu Stanowego Utah, na takich poletkach wodę do nawadniania należy stosować powoli i przez długi czas, żeby nie spływała. Sugerują 1 cal wody na 1 stopę głębokości; po otrzymaniu cieczy wysychanie zajmuje dużo czasu.

Dzięki zawartości wapnia gips jest kolejnym pierwiastkiem używanym przez ogrodników do spulchniania skorupy i gęstej gliny. Jeśli chodzi o napowietrzanie, możliwe jest włączenie gruboziarnistych form materii organicznej. Na przykład zdegradowane trociny i posiekane liście są korzystne dla mikroorganizmów przekształcających zagęszczonej gleby w żyzne podłoże.

Gliniaste gleby są wymagające pod względem pracy fizycznej. Ale piękno kwitnienia rekompensuje ten wysiłek.

Gatunki roślin, których korzenie są płytkie, najlepiej radzą sobie na gliniastych podłożach.

Rośliny ozdobne, które lubią gleby gliniaste

Rośliny ozdobne dobrze radzące sobie na glebach gliniastych to te, które są odporne na suszę, ponieważ nie wymagają dokładnego przygotowania wierzchniej warstwy podłoża. Również niektóre rośliny wodne nadają się do uprawy na glebach gliniastych. Na przykład:

  • Sitowie.
  • Papirus.
  • Cibora zmienna.
  • Lilia japońska.
  • Alokazja wodna.

Inne rośliny ozdobne idealne na gliniane poletka to te, które zobaczymy poniżej.

1. Lilie

HortScience donosi, że lilie z rodzaju Hemerocallis preferują gleby wilgotne, ale nie odrzucają gleb gliniastych. Rozwijają się w podłożu o pH między 6 a 8, idealnym dla ich fioletowych, żółtych i czerwonych odcieni. Nie wymagają skrupulatnej konserwacji; ich kwiaty kwitną tylko w ciągu dnia, kiedy korzystają z dobrodziejstw słońca.

Azucenas para sembrar en suelo arcilloso.
Lilium candidum.

2. Aronie

W glinie bagiennej lub bardziej suchej aronie (na zdjęciu tytułowym) rozwijają się bez problemów . Nie potrzebują stałego podlewania, chociaż młode rośliny tego gatunku “proszą” o nawodnienie kilka razy w tygodniu. Wszystkie są odżywiane kompostem.

Liście wyróżniają się złotym, żółtym i pomarańczowym odcieniem a ich owocem jest fioletowo-czarna jadalna jagoda. Rosną na dużych drzewach lub średnich krzewach.

3. Słonecznik

Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of the Saudi Society of Agricultural Sciences wskazują, że dostarczanie pewnych ilości boru w mulistej glebie gliniastej sprzyja produkcji słonecznika.

Te słynące z urody kwiaty przeżywają w pełnym słońcu i w warunkach obejmujących ciężkie, gliniaste gleby. Wśród gatunków przystosowanych do takich upraw są słonecznik jaskrawy (Helianthus x laetiflorus), słonecznik wąskolistny (Helianthus angustifolius) oraz słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides).

Girasol para suelo arcilloso.
Możesz uprawiać słoneczniki w gliniastej glebie, a następnie skorzystać z ich produktów w kuchni.

4. Bulwy

Niektóre rośliny bulwiaste , takie jak na przykład piwonie i Liatris , przeżywają na ciężkich glebach. Są łatwe w uprawie i kwitną raz w sezonie, od połowy do późnej wiosny. Rośliny te mają różne kolory, rozmiary i kształty.

5. Astry

Dobrze zdrenowane astry sprawdzają się na glebach gliniastych i nieco kwaśnych. Ponadto paleta kolorów tego gatunku waha się od fioletu, błękitu, różu i bieli. Doceniają również przebywanie w pełnym słońcu lub w cieniu, późnym latem i późną jesienią.

6. Drzewo namorzynowe (Conocarpus erectus)

Jego kwiaty przypominają poduszeczkę do szpilek, wyróżniając się wśród bujnych zielonych liści. Toleruje gleby gliniaste wilgotne, jak i okresowo uwodnione.

7. Rudbekia

Rudbeckia hirta to naukowa nazwa tego eleganckiego dzikiego kwiatu i byliny nadającej się na ciężkie gleby. Ta odmiana stokrotek ma złote płatki otaczające czarny środek.

Doskonale wabi pszczoły i inne owady zapylające. Zatem im więcej wilgoci zatrzymuje gleba, tym bardziej będzie się rozprzestrzeniać.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zauważa, że gatunek ten rozwija się na glebach gliniastych o wilgotności od lekkiej i umiarkowanej do suchej. Warunkiem jego przetrwania jest pH poniżej 6,8.

Black Eyed Susan lubi gleby gliniaste
Te kwiaty są znane z charakterystycznego czarnego środka.

8. Hortensje

Ta odmiana rodziny Hydrangeaceae ma dość dekoracyjny wygląd, dzięki ciemnozielonym, owalnym liściom z ząbkowanymi krawędziami. Jej piękne kwiaty mają barwy fioletowe, niebieskie i białe.

Hortensje rozmnaża się przez sadzonki. Są popularne w dziedzinie zdobnictwa, odporne na zimno i wymagają umiarkowanego podlewania.

University of Georgia zauważa, że rośliny te dobrze rosną na glebach gliniastych, wzbogaconych obornikiem domowej roboty, kompostem grzybowym i zmielonymi wiórkami z kory sosnowej. Natomiast odradza się dostarczanie torfu, ze względu na przyspieszony rozkład.

Jak poprawić gleby gliniaste pod uprawę roślin ozdobnych?

Aby rośliny ozdobne lepiej radziły sobie na glebach gliniastych, warto wprowadzić sztuczny drenaż i dodawać wapno w celu rozpuszczenia brył. Proces ten nazywa się poprawianiem gleby i polega na obróbce poletka, aż uzyska lekką konsystencję.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli sadzisz gatunki ozdobne na tego typu glebie, wskazane jest, aby poprosić szkółki o konkretne okazy dla obszarów gliniastych. Uzyskaj również porady dotyczące idealnego nawozu i dowiedz się, czy dana roślina wymaga innej szczególnej uwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.