Bulwy, korzenie bulwiaste i cebule - dowiedz się, czym się różnią

Rośliny jadalne, które rosną pod ziemią, mają bogaty skład substancji odżywczych. Dowiedz się więcej o bulwach, korzeniach bulwiastych i cebulkach oraz o ich zastosowaniu w kuchni i ogrodzie.
Bulwy, korzenie bulwiaste i cebule - dowiedz się, czym się różnią

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż bulwy , korzenie bulwiaste i cebule rosną pod ziemią i stanowią smaczne i pożywne warzywa, istnieje kilka różnic w ich budowie i uprawie. Należą też do dwóch kategorii roślin: bulwiastych i cebulowych.

Na pewno nie raz jadłeś ziemniaki, cebulę, buraki, marchewki i bataty. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: ich części jadalne rosną pod ziemią. Jednak czy znasz różnorodność roślin jadalnych, które uprawia się w ten sposób i które dostarczają do spiżarni składników odżywczych?

W tym artykule wyjaśnimy, czym różnią się od siebie bulwy, korzenie bulwiaste i cebule.

Różnią się one od siebie podziemną częścią, która rozwija się w celu gromadzenia składników odżywczych. I tak w przypadku bulw i cebulek w część jadalną przekształca się łodyga, a w korzeniach bulwiastych jest to korzeń.

Ponadto bulwy, korzenie bulwiaste i cebule często mają inny kształt. Cebule mają kształt zaokrąglony, korzenie bulwiaste wydłużony, a bulwy przybierają niezbyt jednolite formy. Mają wiele podobieństw, więc często dochodzi do pomyłek w ich klasyfikacji.

Czym są bulwy?

Bulwy to zgrubienia, które tworzą się w łodygach niektórych roślin w celu gromadzenia składników odżywczych, wody i energii dla rośliny. Artykuł z Universidad Mayor z San Andrés w Boliwii wskazuje, że pochodzenie i miejsce, w którym zaczęto je stosować do domowego użytku znajduje się w Andach Środkowych.

Dlatego też bulwy są tak popularne w krajach takich jak Peru, Boliwia, Ekwador czy Kolumbia. Jednak wiele z nich rozprzestrzeniło się po całym świecie, na przykład ziemniak.

Bulwy zazwyczaj są bogate w węglowodany złożone, wodę i błonnik. Nie zawierają cholesterolu i trzeba je spożywać po ugotowaniu, aby organizm ludzki mógł je strawić.

Wyróżniają się również zawartością minerałów, takich jak potas, żelazo, witamina A i witamina C. Bulwy charakteryzują się wszechstronnością, co pozwala na przygotowanie potraw w najróżniejszy sposób. Spożywa się je zarówno gotowane, w formie puree, w zupach, smażone, pieczone, jak i w postaci mąki.

Bulwy w ogrodzie i kuchni

Bulwy są bardzo pożywnym pokarmem, który może stanowić część zbilansowanej diety. Ponadto zazwyczaj są niedrogie i łatwe do kupienia. Jest ich wiele, jednak większość pozostaje mało znana, jak szczawik bulwiasty (Oxalis tuberosa) czy olluco (Ullucus tuberosus) :

  • Ziemniak: Jest to warzywo popularne na całym świecie i zajmuje czwarte miejsce pod względem produkcji po kukurydzy, ryżu i pszenicy. Według Międzynarodowego Centrum Ziemniaka, istnieje ponad 4000 odmian rodzimych ziemniaków o różnych odcieniach, rozmiarach i smakach. Jako bardzo wszechstronne warzywo, pozwala na tworzenie wielu przepisów. Można też uprawiać go w różnych warunkach.
  • Rzepa: jest to różowa bulwa o kształcie i wielkości zbliżonej do jabłka. Cieszy się popularnością w Europie, a jej liście są również jadalne. Bulwa zawiera dużo potasu, błonnika i witaminy C.
  • Rzodkiewka: rzodkiewka to warzywo z rodziny krzyżowych. Jest to roślina pochodząca z Chin, ale bardzo dobrze przystosowuje się do różnych klimatów i jest odporna na zimno. Szybko dojrzewa i jest łatwa w uprawie, dzięki czemu można ją stosować w przydomowych ogrodach. Posiada różne właściwości lecznicze.
Rzodkiewki
Rzodkiewki zawierają fitoskładniki, które wykazały korzystny wpływ na organizm, dlatego zaleca się ich spożywanie.

Co to jest korzeń bulwiasty?

Korzenie bulwiaste określa się również jako bulwy korzeniowe. Ich części jadalne tworzą się jako zgrubienia w korzeniach roślin, gdzie gromadzą się składniki odżywcze. Zwykle pochodzą z regionów tropikalnych. Jednak ze względu na ich wyśmienity smak i łatwość uprawy rozprzestrzeniły się na cały świat.

Przykłady korzeni bulwiastych w ogrodzie i kuchni

Korzenie bulwiaste to rodzaj warzyw rosnących pod ziemią najczęściej wykorzystywany w kuchniach. Z części jadalnych wyrastają inne korzenie, które pomagają im pozyskiwać wodę i składniki odżywcze.

Ich cechą charakterystyczną jest to, że mogą przetrwać pod ziemią przez długi czas, nawet jeśli zewnętrzna część rośliny niszczeje. Zobaczmy kilka przykładów:

  • Maniok jadalny: jest ważnym źródłem węglowodanów dla wielu ludzi, zwłaszcza w Afryce, Ameryce i Azji. Pochodzi z klimatów tropikalnych. Jego skorupa ma kolor brązowy, a wnętrze biały i zawiera dużo skrobi. W krajach Ameryki Południowej i Środkowej maniok znalazł szerokie i różnorodne zastosowanie w wielu popularnych przepisach przygotowywanych z bulw gotowanych, smażonych lub ususzonych i zmielonych na mąkę.
  • Yam: po manioku to najpopularniejszy korzeń na świecie. Zwykle spożywa się go w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Występuje w tropikach i ma brązową skórkę. Do jedzenia nadaje się jego biały miąższ, który ma dużą zawartość skrobi. Korzenie yamu mają tę właściwość, że można je przechowywać nawet do 6 miesięcy.
  • Marchewka: to słynne warzywo to korzeń bulwiasty, który ma wysoki składnik beta-karotenu. Marchewka korzystnie wpływa na wzrok i skórę. Chociaż najlepiej znamy marchewkę pomarańczową, istnieją również odmiany fioletowe, czerwone i żółte. Są łatwe w uprawie w przydomowym ogrodzie, a na zbiory czeka się około 3 miesięcy.
  • Słodki ziemniak, batat lub patat, czyli wilec ziemniaczany: ten gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Istnieją różne odmiany, które mogą mieć odcienie między białym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym i żółtym. Jego bulwy mają lekko słodki smak, dlatego w wielu krajach używa się nazwy słodki ziemniak. Posiada wysoką zawartość witaminy C, skrobi, witaminy A i potasu, właściwości, za które szczególnie cenią go specjaliści od żywienia. Można również jeść jego kiełki.

Słodkie ziemniaki wspomagają odchudzanie!

  • Arakacznik, czyli ziemniara jadalna: znany również jako seler kreolski lub biała marchewka, jest to korzeń o lekko słodkim smaku, w kolorze białym lub żółtym, który zawiera skrobię. Jest popularny w Ameryce Południowej, a ze względu na wysoką zawartość energii stanowi pożywny pokarm. Z tego samego powodu nie zaleca się jego spożywania osobom otyłym lub z nadwagą.
  • Burak ćwikłowy: to bardzo pożywne i popularne warzywo. Chociaż występuje w różnych kolorach, najbardziej znany ma kolor fuksji lub głębokiej czerwieni. Bulwy buraków mają lekko ziemisty i słodki smak. Ze względu na wysoką zawartość sacharozy białe buraki wykorzystuje się do produkcji cukru.

Odkryj również te ciekawe informacje: Warzywa sezonowe – 3 rewelacyjne przepisy

Czym są rośliny cebulkowe?

Cebulka to zgrubienie w łodydze rośliny, która rozrasta się pod ziemią i spełnia funkcję magazynowania składników odżywczych.

Cebulki zwykle są okrągłe lub owalne, ze spiczastym końcem z jednej strony. Większość cebul składa się z wielu warstw, które je chronią.

Przykłady w ogrodzie i kuchni

Cebule charakteryzują się tym, że mogą być przechowywane przez długi czas nie tracąc swojej świeżości. Mają również wiele właściwości, które zostały zbadane i wykorzystane przez medycynę, jak to ma miejsce w przypadku czosnku i cebuli:

  • Cebula: to najważniejsza roślina cebulowa w kuchni całego świata, która pozwala nadawać smak różnym przepisom. Cebule można spożywać surowo, gotowane, smażone lub duszone. Maja bogata zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Najlepsze jest to, że są łatwe w uprawie i można je trzymać w małych ogródkach nawet na balkonie.
  • Czosnek: czosnek to pokarm używany jako przyprawa. Główka czosnku po wierzchnią warstwą składa się z różnych ząbków. Część jadalna każdego ząbka znajduję się również pod warstwą skórki. Charakteryzuje się silnym zapachem ze względu na zawartość siarki.
  • Koper włoski: Koper włoski jest bardzo pożyteczną rośliną, ponieważ ma różne właściwości lecznicze, które wykorzystywano już w medycynie tradycyjnej. Co ciekawe, wszystkie części tego warzywa nadają się do spożycia lub wykorzystania jako przyprawa.
Czosnek
Czosnek ma zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia, ze względu na jego właściwości przeciwzakrzepowe.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Najzdrowsze warzywa – poznaj 5 najkorzystniejszych dla organizmu

Dodatek! A co to jest kłącze?

W przeciwieństwie do bulwy, korzenia bulwiastego i cebulki, kłącze ma strukturę, która rośnie poziomo płytko pod ziemią i w której również gromadzą się składniki odżywcze. Natomiast bulwy, korzenie bulwiaste i cebulki rosną pionowo.

Kłącza, rosnąc na boki, rozwijają kilka pąków, z których w dół wyrastają korzenie, natomiast w górę puszczają zielone pędy. W ten sposób rośliny te szybko się rozmnażają.

Kilka przykładów kłączy:

  • Kurkuma: pochodzi z Indii i stanowi jeden ze składników typowej przyprawy curry. Charakteryzuje się wyrazistym żółtym kolorem, dzięki czemu stosuje się ją jako barwnik spożywczy. Kłącze się mieli i suszy na proszek. Ponadto kurkuma ma bardzo silne i bogate właściwości lecznicze.
  • Imbir: to kłącze jest cenione za przyjemny aromat i pikantny smak. Podobnie jak kurkuma, posiada właściwości przeciwzapalne.

Bulwy mają również zastosowanie ozdobne!

Teraz już znasz różnicę między kłączem, bulwą, korzeniem bulwiastym i cebulą. Oprócz ich zastosowania w kuchni, warto wiedzieć, że istnieją również pewne odmiany tych roślin, które służą do użytku ozdobnego. Do najbardziej znanych należą tulipany, dalie, lilie, żonkile, lilie i mieczyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.