Róża pustyni w domu: przewodnik ogrodniczy

Od pierwszego wrażenia, róża pustyni budzi chęć jej posiadania. Ten wyjątkowy sukulent wygląda jak małe kwitnące drzewko, ale jak sprawić, by kwitło w domu?
Róża pustyni w domu: przewodnik ogrodniczy

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2023

Róża pustyni to gatunek o okazałych kwiatach, które urzekają swoim niepowtarzalnym wyglądem. Jej nazwa naukowa to Adenium obesum. Jest to rodzaj mini-drzewa, które wytwarza kwiaty przypominające kształtem trąbki.

Zdolność adaptacyjna tej rośliny pozwala jej bezproblemowo rozwijać się w doniczce, w pojemniku lub przy użyciu techniki bonsai. Chociaż jej delikatny wygląd może się kojarzyć ze specjalnymi potrzebami pielęgnacyjnymi, prawda jest inna. Jest to sukulent zdolny do przetrwania i popisywania się swoim wyglądem przy zaledwie podstawowej opiece. Zobaczmy więc, czego potrzebuje.

Róża pustyni: delikatny sukulent

Kiedyś róża pustyni była uprawiana tylko w Afryce, ale dziś można ją spotkać na całym świecie. Malaya Journal Biosciences kataloguje ją jako roślinę ozdobną, która oprócz swoich cech dekoracyjnych, zapewnia też korzyści nauce. Stanowi bowiem źródło fitochemikaliów, przydatnych w przemyśle farmaceutycznym i hodowli ryb.

Wyglądem przypomina sukulent liściasty, który może dorastać do prawie 2 metrów wysokości (6,6 stopy). Można ją posadzić w doniczce lub pojemniku i „pracować” nad nią, aby zachowała pożądane wymiary. Kwiaty różnią się wielkością i mogą być różowe, czerwone lub białe.

Róża pustyni nie boi się suszy, ponieważ magazynuje wodę w korzeniach i grubym pniu. Jednak wykazuje pewną wrażliwość w okresach zimna, dlatego w tych okresach należy chronić ją w ciepłym pomieszczeniu.

Pustynia się podniosła.
Adenium obesum w doniczce.

Zalecenia dotyczące sadzenia róży pustyni

Roślinę można dość łatwo utrzymać w doniczkach ustawionych w salonie domu, na tarasie czy bezpośrednio w ogrodzie. Rozmnaża się ją przez sadzonki lub nasiona.

Program agrotechniczny Iskandar uznał uprawę przez sadzonki za najlepszą metodę, jeśli nie chcesz długo czekać na zgrubienie łodygi i korzeni. Procedura jest następująca.
  1. Wybierz sadzonki o długości co najmniej 6 cali.
  2. Umieść je na wilgotnym ręczniku papierowym i pozostaw w suchym, ciepłym pomieszczeniu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  3. Przygotuj doniczkę ze żwirem i ziemią, zapewniając optymalny drenaż. Możesz w niej sadzić sadzonki, uprzednio posypując dolne końce proszkiem do ukorzeniania.
  4. Podlewaj co 2 dni, nie przelewając, aby nie uszkodzić korzeni.
  5. Przesadź je później, jeśli chcesz.
Hodowanie róży pustyni z nasion, gwarantuje się maksymalny rozwój łodygi, jak donosi specjalistyczny magazyn Rural Science. Procedura opiera się na krokach wymienionych poniżej.
  1. W płytkiej doniczce przygotuj podłoże z 50% włókna kokosowego i 50% ziemi. Możesz zastąpić odpowiednio torfem i perlitem.
  2. Rozsyp nasiona w podłożu i przykryj warstwą piasku.
  3. Spryskuj wodą co 2 dni, a w ciągu tygodnia zaczniesz widzieć kiełki.
  4. Zmień na osobną doniczkę miesiąc po wysianiu.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji róży pustyni

Odpowiednio pielęgnowana róża pustyni staje się atrakcyjnym okazem dla zapylaczy i kolibrów. Jest to dodatkowy bonus dla ludzkiego oka, oprócz elegancji samej rośliny . Jeśli chcesz, aby Twoja róża pustyni była naprawdę atrakcyjna, zwróć uwagę na zalecenia, które podajemy poniżej.

Nawóz i podłoże

Nawozy płynne lub wolnodziałające są idealne do odżywiania roślin. Wiosną należy dostarczać go roślinie raz na 15 dni; latem rób to raz w miesiącu. Zimą nie trzeba stosować nawozów, ponieważ róża jest w spoczynku.

Jeśli chodzi o podłoże, Ogrodnictwo Ozdobne sugeruje wybór takiego, które przyczynia się do zatrzymywania wody i napowietrzania. Do kiełkowania sadzonek proponuje podłoża na bazie częściowo przekompostowanej kory sosnowej połączonej z włóknem kokosowym.

Oświetlenie

Ten rodzaj roślin wymaga dużo światła, co najmniej 6 godzin dziennie. Jeśli chcesz trzymać ją w domu, wybierz okno lub umieść go przy balkonie.

Woda

Róża pustyni lubi deszcz, więc nie cierpi tak bardzo w porze deszczowej. Ale kiedy jest chłodno, nie trzeba jej często podlewać. Dobrym rozwiązaniem jest podlewanie co 2 tygodnie, ponieważ to pomaga jej magazynować wodę i zapobiega zalewaniu gleby.

Przycinanie

Przycinanie to mechanizm kontrolujący rozmiar tego mini-drzewa. Skorzystaj z sezonu wegetacyjnego, aby usunąć uschnięte pąki kwiatowe i czubki łodyg, a także inne elementy, które wyglądają na uszkodzone. Pamiętaj przy tym, że zdrowe części działają jak sadzonki.

Kwiat pustyni.
Róża pustyni ma efektowne kwiaty i potrafi ozdobić każde otoczenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Przesadzanie

Przesadzanie z jednej donicy do drugiej to zadanie, które wykonuje się co najmniej raz na 2 do 3 lat. To dlatego, że róża pustyni wolno rosnący krzew. Uważaj, aby nie przesadzić z wielkością pojemnika, ponieważ korzenie za bardzo się rozrosną i paradoksalnie wpłynie to na kwitnienie.

Środki ostrożności podczas sadzenia róży pustyni

Róża pustyni (Adenium obesum) należy do rodziny Apocynaceae. Dlatego wykazuje pewną toksyczność pochodzącą z soku bogatego w kardiotoniki. Zaleca się obchodzenie się z okazami w gumowych rękawiczkach, zwłaszcza podczas sadzenia lub przycinania, aby zapobiec podrażnieniom.

Jeżeli w domu są zwierzęta lub mieszkasz z dziećmi, warto umieścić roślinę wysoko, aby ewentualny kontakt nie spowodował wypadku wymagającego interwencji medycznej.[/atomik-in- tekst]

W najmniej poważnych przypadkach mogą wystąpić problemy skórne, biegunka i wymioty. Inne powikłania związane z krzewem wiążą się z konwulsjami. Te ostatnie dotyczą przypadku zatrucia „kuzynem” róży, oleandrem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.