Przyszła wiosna! Posadź te rośliny cebulkowe w swoim ogrodzie, aby wypełnić go życiem i kolorem

Dowiedz się, które cebulki musisz posadzić zawczasu w swoim ogrodzie, aby zakwitły na wiosnę. Oto 8 opcji dla Ciebie.
Przyszła wiosna! Posadź te rośliny cebulkowe w swoim ogrodzie, aby wypełnić go życiem i kolorem

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2023

Wraz z nadejściem wiosny rośliny cebulkowe zaczynają kwitnąć, wypełniając każdy ogród kolorem i witalnością. Jeśli jeszcze nie zasadziłeś swoich, nie martw się! Masz szansę to zrobić i cieszyć się całym ich pięknem!

Rośliny cebulkowe przyciągają wiele uwagi nie tylko ze względu na swój naturalny urok. Wbrew temu, co się wydaje, wymagają podstawowej pielęgnacji i niewielkiej konserwacji, aby zakwitły.

Bez zbędnych ceregieli opowiemy Ci wszystko o tych gatunkach, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Wybierz te, które chcesz lub posadź je wszystkie. Rezultat będzie zachwycający!

Jakie rośliny cebulkowe sadzić w ogrodzie?

Istnieje najróżniejsze rośliny cebulkowe, w tym irysy, tulipany, a także cebula i czosnek. Jednak wśród tej wielkiej różnorodności są takie, które kwitną szczególnie na wiosnę.

Oczywiście musisz wiedzieć, że właściwym momentem na zapewnienie wiosennego kwitnienia jest posadzenie ich jesienią.

Istnieje jednak duża szansa, że możesz to zrobić teraz, gdy zaczyna się sezon, i cieszyć się ich kwiatami, zanim wiosna się skończy. Uwzględniając niezbędne zastrzeżenia podpowiadamy, które rośliny cebulkowe należy posadzić w ogrodzie, aby napełnić go witalnością, kolorem i elegancją.

1. Krokusy

krokusy lub lazur.
Kwiaty krokusów.

Krokus to jedna z najpiękniejszych roślin cebulkowych, jakie mogą kwitnąć wiosną. Jest nawet jednym z najszybciej kwitnących gatunków. Z tej cebulki rodzą się sześciopłatkowe kwiaty w bardzo różnych kolorach, od niebieskiego, przez fioletowy, żółty, biały, po pomarańczowy.

Ponadto ich płatki charakteryzują się tym, że są jaśniejsze w środku, gdzie znajdują się też żółte i pomarańczowe słupki. Właśnie z tej rośliny pozyskiwany jest szafran, kulinarna przyprawa, której na pewno nie raz kosztowałaś.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Proste kroki, aby utrzymać zdrowy trawnik na wiosnę

2. Iris germanica, czyli kosaciec bródkowy

Lirio Cardenal.
Kosaciec bródkowy

Kosaciec bródkowy (Iris germanica) to kolejna roślina cebulowa, którą warto posadzić w swoim ogrodzie, aby wypełnić go kolorem i elegancją. Roślina ta może osiągnąć 50 centymetrów wysokości i kwitnie od wiosny do lata.

Ma wyjątkowo piękne kwiaty. Mają po trzy rozgałęzione na zewnątrz pędy, które osiągają długość do 12 centymetrów.

Mogą kwitnąć w różnych kolorach, w tym niebieskim, białym, czerwonym, żółtym i fioletowym. Kluczową kwestią dla prawidłowego i szybkiego kwitnienia jest posadzenie cebulki w dobrze oświetlonym miejscu.

3. Muscari czyli szafirek

Muscaris o flor del mediterráneo es otro de los bulbos que debes sembrar en tu jardín en esta primavera.
Szafirek to kolejna z cebulek, które warto zasadzić w ogrodzie tej wiosny.

Muscari jest również znany jako „szafirek” i różni się od cebul, o których mówiliśmy do tej pory szczególnym kształtem kwiatów, które przypominają kiście winogron. Są to małe kwiatki, które nie osiągają wysokości 25 centymetrów.

Najczęściej znajdziesz niebieskie muscaris, chociaż są też liliowe, żółte i białe. Fundamentalną zasadą w ich pielęgnacji jest sadzenie cebul na głębokość 12 centymetrów, zachowując odległość 8 centymetrów między nimi.

4. Tulipany

Tulipany to idealne rośliny cebulkowe do sadzenia wiosną.

Tulipan jest klejnotem, jeśli chodzi o rośliny cebulkowe i dlatego nie może go zabraknąć w Twoim ogrodzie. To kolorowe, wytrzymałe i bardzo eleganckie kwiaty.

Gama ich kolorów jest tak szeroka, że wiele osób nadało tulipanom różne znaczenia w zależności od ich odcienia. Na przykład żółcie reprezentują przyjaźń i radość, a różowe kojarzą się z młodością i macierzyństwem.

Jeśli chcesz, aby twoje tulipany kwitły, posadź je na głębokości 10 centymetrów i w miejscu, w którym będą miały bezpośrednie nasłonecznienie. Inną podstawową wskazówką dotyczącą pielęgnacji jest utrzymywanie wilgotnego podłoża w okresach suszy i przycinanie przekwitłych kwiatów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wiosenne porządki: przewodnik krok po kroku, aby utrzymać nieskazitelną kuchnię

5. Konwalia

Kwiaty konwalii są wymieniane jako rośliny toksyczne

Konwalia wyróżnia się spośród wielu roślin cebulowych, ponieważ wypełnia ogród lub dom zachwycającym zapachem. Zgadza się: można ją również uprawiać w doniczkach, aby cieszyć się nią w pomieszczeniach.

Jej kwiaty wyglądają jak małe dzwoneczki przyczepione do łodygi i to właśnie z nich wydobywa się charakterystyczny pyszny aromat. Jest jednak coś, o czym należy pamiętać, a mianowicie to, że jest uważana za roślinę toksyczną, zarówno dla dzieci, jak i zwierząt domowych.

6. Ranniki zimowe

 rośliny cebulkowe
Eranthis hyemalis lub ranniki zimowe.

Ranniki zimowe to rośliny cebulkowe, które wyróżniają się tym, że kwitną szybciej niż inne. Mają małe, pojedyncze kwiaty , zwykle żółte, o kształcie miseczki, z których wystają jasnozielone przylistki.

Jednym z aspektów, które warto o nich wiedzieć, jest to, że są wrażliwe na ciepło. Ich kwiaty kwitną, gdy temperatura osiąga około 10 stopni Celsjusza. Kwiaty należą do najbardziej poszukiwanych przez owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle.

7. Czosnek ozdobny

 rośliny cebulkowe
Czosnek jest również cebulą i można go sadzić w ogrodzie.

Wiele osób o tym nie wie, ale czosnek należy do roślin cebulkowych. W rzeczywistości niektóre odmiany mają zastosowanie dekoracyjne, ponieważ pięknie kwitną.

Zobaczysz, że z wysokiej, wyprostowanej łodygi wyrastają ich kwiaty zebrane w pompon, który promienieje głębokim liliowym, różowym lub fiołkoworóżowym kolorem. Uprawia się go na dwa sposoby:

  1. Z cebulki
  2. Z nasion: ta druga metoda nie jest zalecana, ponieważ kiełkowanie trwa dłużej

8. Szachownica, czyli fritillaria

 rośliny cebulkowe
Fritillaria imperialis L.

Listę cebulek, które warto posadzić w swoim ogrodzie, aby na wiosnę nabrał kolorów, zamykamy prawdziwą perełką: szachownicą. Ta roślina ma kwiaty, które wyróżniają się żółtymi i pomarańczowymi kolorami, a także uderzającym kształtem.

Ma wyprostowaną łodygę, która na końcu ma wysokie liście i kwiaty średniej wielkości, opadające jak dzwony. Wygląda to trochę jak korona. Im większe cebule, tym szybciej będą rosły i kwitły.

Jakie rośliny cebulkowe posadzisz w swoim ogrodzie?

Przedstawiliśmy ci 8 różnych cebulek, które możesz posadzić w swoim ogrodzie, by wiosną cieszyć się ich pięknem, kolorem i elegancją. Możesz wybrać te, które chcesz. Pamiętaj, że generalnie ich pielęgnacja jest dość prosta, co jest dużą zaletą, jeśli nie masz zbyt dużo czasu.

To może Cię zainteresować ...
Czym są otoczaki ogrodowe?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym są otoczaki ogrodowe?

Nazwa małych i średnich kamieni, które zdobią tereny zewnętrzne, to otoczaki ogrodowe. Mogą to być między innymi marmur lub wapień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.