Rośliny wiszące odporne na słońce - 20 najlepszych

Jeśli chcesz udekorować balkon lub ogródek wiszącymi roślinami, polecimy Ci te najlepsze. Warto je mieć nie tylko ze względu na ich piękno, ale także dlatego, że są odporne na działanie słońca.
Rośliny wiszące odporne na słońce - 20 najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Kiedy nadchodzi wiosna, rośliny wiszące mogą ożywić Twój dom i stać się jego najwspanialszą ozdobą.

Warto wiedzieć, że rośliny wiszące to doskonały wybór, gdy masz balkon lub okna i mało miejsca na ustawienie doniczek wewnątrz domu. Czytaj dalej, aby poznać opcje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Najlepsze i najpiękniejsze rośliny wiszące

Chociaż prawdą jest, że w doniczkach można umieścić dowolne rośliny, najlepiej jest wybrać te, które wiszą. Gdy rośliny te zaczynają rosnąć w dół, stanowią piękną ozdobę. Właśnie to sprawia, że tak dobrze komponują się z wystrojem wielu domów.

Istnieją rośliny kwitnące i niekwitnące, które są bardzo popularne wśród osób mających w domu balkony lub okna z parapetami. Z drugiej strony należy również pamiętać, aby kupować rośliny odporne na słońce, ponieważ przebywając na zewnątrz, zwykle otrzymują one bezpośrednie światło słoneczne.

Jeśli twoje rośliny nie są odporne na te warunki, uschną.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych odpornych na słońce roślin wiszących do dekoracji na zewnątrz. Wybierz więc te, które najbardziej Ci się podobają!

1. Piękne rośliny wiszące – paproć

Paprotka

Wisząca paproć lub Nephrolepis to piękna roślina, która przyciąga uwagę dzięki szczególnemu kształtowi liści. Paprotki są bardzo zielone, długie i wiszące. Doskonale sprawdzają się w każdym domu.

Są one odporne na światło słoneczne, chociaż nie mogą stać tam, gdzie promienie padają na nie bezpośrednio. Oznacza to, że paprotkę można umieścić na balkonie z półcieniem.

Jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy zapewnić paproci bogate w składniki pokarmowe podłoże, a także stale ją podlewać w celu utrzymania wilgotnego środowiska. Bardzo dobrym pomysłem jest również regularne spryskiwanie liści.

2. Werbena

Werbena to wspaniała roślina wisząca.

Werbena, której naukowa nazwa to Verbena officinalis, ma piękne kwiaty, które osiągają swój optymalny stan między wiosną a latem. Jest to roślina wisząca szeroko stosowana w naturalnej dekoracji, zwłaszcza na zewnątrz. Co więcej, jest ona odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Werbena znana jest również ze swoich właściwości leczniczych.

Do pielęgnacji tej rośliny wystarczy częste podlewanie. Zauważysz, że gdy brakuje jej wody, jej liście wyglądają na nieco zwiędłe, więc najlepiej jest podlewać werbenę regularnie, aby uniknąć jej więdnięcia.

W zimnych miesiącach zaleca się umieścić ją w pomieszczeniu.

3. Różaniec

Starzec Rowleya - rośliny wiszące

Roślina znana jako różaniec lub Senecio rowleyanus jest sukulentem. Dlatego jego małe liście są mięsiste.

Uderzające w tej roślinie jest to, że jej liście są okrągłe i małe, jak paciorki różańca. Jest rośliną wiszącą doskonale radzącą sobie w półcieniu. Nie nadaje się jednak do bezpośredniego nasłonecznienia. Idealna dla rośliny doniczka powinna mieć dobry drenaż.

4. Wiszące rośliny: petunie

Rośliny wiszące - petunie

Czwartą z najlepszych roślin wiszących, które chcemy Ci zaprezentować, jest petunia wisząca (Petunia surfinia). Największą atrakcją tej rośliny są jej kwiaty i intensywność kolorów. Można ją znaleźć w odcieniach, takich jak kombinacje bieli, różu i fioletu. Istnieją również rośliny dwukolorowe.

Co ciekawe, petunia zakwitnie w tym samym roku, w którym ją posadzisz. Roślina zaczyna kwitnąć wiosną, a kwiaty utrzymują się aż do późnej jesieni. Rośliny te wymagają dużej ilości światła słonecznego i częstego podlewania, aby rosły zdrowo.

5. Rośliny wiszące – fuksja

Fuksja

Fuchsia lub Fuchsia hybrida ze względu na kształt jej kwiatów jest znana jako „kolczyki królowej”. To jedna z najpiękniejszych wiszących roślin, jakie możesz mieć.

W ogrodach występuje jako gatunek krzewiasty, ale nie oznacza to, że nie może przystosować się do życia w wiszących doniczkach. Jest również bardzo mrozoodporna, ale zaleca się sadzić ją w półcieniu.

Sezon kwitnienia fuksji rozciąga się od lata do wczesnej jesieni.

6. Rośliny wiszące – niecierpek Wallera

Rośliny

Niecierpek Wallera lub Impatiens walleriana to jedna z najlepszych roślin wiszących, jakie możesz mieć na balkonie. Wyróżnia się pięknem i prostotą swoich kwiatów, występujących w kolorach takich jak biały, różowy, liliowy czy czerwony. Jej odcienie w bardzo uderzający sposób kontrastują z intensywną zielenią liści.

W ramach pielęgnacji konieczne jest stałe podlewanie i półcienista przestrzeń, aby ich piękne kwiaty nie zwiędły.

7. Zielistka

"<yoastmark

Zielistka to jedna z najpiękniejszych roślin wiszących, jakie można mieć w domu. Doskonale czuje się ona zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ciekawostką jest, że jej młode odnóżki wyrastają na pędach i zwisają poza doniczkę.

Aby rozmnażać roślinę można łatwo wykorzystać młode pędy. Dzięki temu możemy mieć w domu więcej okazów. Zadbaj o roślinę, oferując dobrze przepuszczalne podłoże, nawóz, miejsce półcieniste i umiarkowane podlewanie.

8. Diascja

Kwiaty
Diascja to efektowna roślina wisząca.

Oto kolejna z najlepszych roślin wiszących, którymi możesz pochwalić się na swoim balkonie. Jest to jednoroczna roślina zielna, która rośnie szybko, wypełniając doniczkę pięknymi kwiatami, które pojawiają się, gdy tylko zaczyna się wiosna.

Możesz umieścić ją w półcieniu lub w bezpośrednim słońcu. Oczywiście gdy zacznie się zimna pora roku, diascja będzie musiała zamieszkać wewnątrz, ponieważ nie jest odporna na mróz.

Inne rośliny wiszące, które możesz umieścić na swoim balkonie

Rośliny wiszące - pothos
Pothos to jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin wiszących.

Chociaż rośliny wiszące, o których wspomnieliśmy, są najczęściej używane, opcje się na tym nie kończą. Aby ozdobić okna lub balkon, masz jeszcze 12 opcji:

 1. Begonia dragon wing.
 2. Nemezja powabna lub Nemesia strumosa.
 3. Rozchodnik walcowaty lub Sedum burrito.
 4. Nasturcja lub Tropaeolum majus.
 5. Satkrezja purpurowa lub Tradescantia pallida.
 6. Pelargonia zwisająca lub Pelargonium peltatum.
 7. Epipremnum złociste lub Epipremnum aureum.
 8. Petunia kaskadowata lub Calibrachoa x hybrida.
 9. Roślina milionera lub Plectranthus verticillatus.
 10. Patyczak zwisający lub Rhipsalis cassutha.
 11. Kaktus zygzak lub Epiphyllum anguliger.
 12. Plektrantus koleusowaty lub Plectranthus coleoides “Marginatus”.

Rośliny wiszące stanowią piękny element wystroju. Istnieje wiele gatunków do wyboru. Decydując się na rośliny, warto wziąć pod uwagę ich zdolność przystosowania do środowiska zewnętrznego. Przystrój balkon lub okno i ciesz się widokiem swoich nowych roślin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Guo, Y., & Warner, R. M. (2020). Dissecting genetic diversity and genomic background of Petunia cultivars with contrasting growth habits. Horticulture research7.
 • Kubica, P., Szopa, A., Dominiak, J., Luczkiewicz, M., & Ekiert, H. (2020). Verbena officinalis (common vervain)–a review on the investigations of this medicinally important plant species. Planta medica86(17), 1241-1257.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.