Jak myć okna w jeszcze lepszy sposób

Każdy dom ma swoją osobowość, ludzie odmienny charakter i specyficzne upodobania. Dlatego też wiele domów jest udekorowanych w różnym stylu.
Jak myć okna w jeszcze lepszy sposób

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz jak myć okna? Niektóre domy mogą mieć szklane ściany, szklane budownictwo lub duże okna, które ciężko jest utrzymać w czystości. Prawdopodobnie zdążyłeś to już zauważyć, ale w wielu przypadkach na tych powierzchniach mogą pojawić się bakterie lub pleśń. Sprzątanie domu jest bardzo ważne, dlatego trzeba zająć każdym, nawet najmniejszym  zakamarkiem.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak myć okna, nie martw się – poniższy artykuł zawiera najlepsze wskazówki, jak posiadać dom lśniący na błysk.

Jak myć okna?

Aby osiągnąć perfekcję pod względem czystości, musisz być metodyczny i nauczyć się technik, które będą dla Ciebie najlepsze.

Zanim zaczniesz, możesz przygotować swój własny zestaw do mycia okien. Będziesz do niego potrzebować:

 • ściereczkę z mikrofibry
 • butelkę z rozpylaczem
 • płyn do mycia naczyń

Kiedy już zgromadzisz powyższe przedmioty, możesz zabrać się do pracy.

jak myć okna

Mycie szklanych ścian

Być może masz w domu szklane ściany, które są półprzezroczyste, aby wpuścić do pomieszczenia więcej światła. Są one eleganckie i nadają niepowtarzalnego wyglądu wewnątrz i na zewnątrz domu. Zbierają jednak dużo kurzu i brudu, więc nie można przestać ich myć. Dlatego też potrzebują takiego samego traktowania, jak w przypadku tradycyjnych okien.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby je idealnie wyczyścić:

 • Czyść każdą powierzchnię osobno.
 • Użyj ściereczki zwilżonej wodą i odrobiną amoniaku.
 • Amoniak pomoże usunąć tłuszcz i brud za jednym razem; nadaje również szybom blask.
 • Jeśli na Twoich ścianach znajdują się jakieś dekoracje, które utrudniają umycie ich, możesz użyć szczoteczki do zębów, aby wyczyścić dokładnie wszystkie kąty. Najpierw zwilż jednak szczoteczkę wodą i amoniakiem, aby szkło było błyszczące.

Aby wyczyścić połączenia między szklanymi płytkami i zachować ich biały kolor, przetrzyj je szczoteczką do zębów.

 • Jeśli miejsca te zaczęły już ciemnieć, zastosuj niewielka ilość wybielacza na obszarach, które tego wymagają.
 • Dla lepszego efektu końcowego, najpierw umyj ramy szyb, a następnie szklane powierzchnie. To zajmie Ci mniej czasu, a Twoje okna będą wyglądać idealnie.

Wskazówki dotyczące czyszczenia szklanych powierzchni

Na rynku jest wiele produktów czyszczących, które obiecują, że po ich użyciu Twój dom będzie wyglądał idealnie. Wiele osób ma jednak alergie na te chemikalia, a niektóre z nich mogą nawet zaszkodzić Twojej skórze.

Z tego powodu dobrze jest przygotować swój własny roztwór czyszczący z wodą, sokiem z cytryny, octem, płynem do naczyń lub amoniakiem. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 • Do czyszczenia szklanych powierzchni nie należy używać produktów w proszku, ponieważ mogą one być zbyt ścierające.
 • Czyść szkło w ostrożny sposób, ponieważ jest to delikatny materiał i może łatwo ulec zarysowaniu.
 • Gdy szklana powierzchnia jest już umyta, wysusz ją czystą, niestrzępiącą się ściereczką.
 • Do czyszczenia płytek w łazience można użyć mieszanki przygotowanej z wody, octu i soku z cytryny. Wilgotne obszary w Twoim domu są bardziej podatne na pleśń i grzyby.
 • Szklane powierzchnie najlepiej jest czyścić ruchem okrężnym, aby upewnić się, ze myjemy całą powierzchnię.
jak umyć okna

Po zakończeniu czyszczenia szklanych powierzchni ważne jest, aby właściwie umyć wykorzystane do tego ściereczki. Wiele osób po prostu wrzuca je do pralki ze zwykłym praniem, co może być dużym błędem.

Dużo lepiej jest uprać ściereczki osobno, a nie razem z ubraniami. Należy również unikać używania zmiękczacza do prania. Może on spowodować, że przy następnym użyciu nie będą tak dobrze suszyć umytych powierzchni. Można wyprać je w pralce z neutralnym detergentem i bez środka zmiękczającego lub prać ręcznie, w ciepłej wodzie z octem.

Jak zauważyłeś, każdy aspekt swojego domu rządzi się swoimi prawami i ma osobne sztuczki i porady dotyczące sprzątania tych miejsc. Teraz już wiesz, jak sprawić, aby szklane powierzchnie w Twoim domu wyglądały pięknie i jak nowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.