Inteligentne doniczki: zobacz, jak działają i jak pomagają twoim roślinom

Inteligentna doniczka pomoże ci, jeśli kochasz rośliny, ale masz mało czasu na ich pielęgnację. Są również bardzo przydatne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
Inteligentne doniczki: zobacz, jak działają i jak pomagają twoim roślinom

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Inteligentne doniczki? Tak, naprawdę istnieją i pomagają nam pielęgnować nasze rośliny, dbając o to, by rosły silne i zdrowe. Choć mogą się wydawać czymś abstrakcyjnym, trzeba powiedzieć, że to wynalazek, którego należało się spodziewać. Technologia przeniknęła do wielu sektorów, a ogrodnictwo nie jest w tym względzie wyjątkiem.

W tym artykule dokładnie opowiemy, jak działają inteligentne doniczki i jaką przewagę mają w stosunku do tradycyjnych. Nie przegap tych informacji!

Inteligentne doniczki: jak działają?

Inteligentne doniczki to najnowszy wynalazek, który pomaga dbać o rośliny łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. To urządzenie idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem oraz dla tych, którzy kochają rośliny, ale mają mało czasu w swoim grafiku.

Inteligentne doniczki w zależności od ceny mają różne funkcje. Jednak teraz opowiemy o tych najbardziej powszechnych i popularnych.

Pomiar i kontrola światła i temperatury

Inteligentne garnki.
Inteligentne doniczki regulują światło odbierane przez rośliny i wykorzystują je do zrównoważenia ich temperatury.

Inteligentne doniczki oprócz określania potrzeb w zakresie podlewania mają czujniki, które pozwalają im mierzyć i kontrolować intensywność światła, na które wystawiona jest roślina.

W ten sam sposób regulują średnią temperaturę, zapewniając, żeby miała odpowiedni poziom do wzrostu. W ten sposób za pomocą aplikacji na smartfona można sprawdzić, kiedy należy przenieść roślinę, aby światło jej nie uszkodziło lub wręcz przeciwnie, zagwarantować odpowiednią ilość oświetlenia.

Niektóre modele mają czujnik jasności ze światłem LED, który włącza się i wyłącza, aby zapewnić spektrum światła potrzebne roślinie w danym momencie. To pomaga w fotosyntezie. Jak potwierdzają badania naukowe, ten rodzaj światła przyspiesza różne procesy rozwojowe.

Automatyczne podlewanie

Ci, którzy mają rośliny, wiedzą, że podlewanie jest ważne, ale trudne do uregulowania. Jeśli nie określimy dokładnej ilości wody dla każdego okazu, istnieje ryzyko przelania lub wysuszenia z powodu braku wody.

Otóż inteligentne doniczki mają bardzo przydatną funkcję, jaką jest regulacja podlewania. Okazuje się, że wynalazek ten równoważy zużycie wody i kontroluje stopień zawilgocenia podłoża. Wszystko to w celu utrzymania dokładnych poziomów nawodnienia dla poszczególnych gatunków.

Te doniczki mają zbiornik na wodę, który zwykle ma około 5 litrów. Taka ilość może wystarczyć, aby zapewnić dobre samopoczucie rośliny przez kilka tygodni.

Wspomniane funkcje są regulowane z poziomu aplikacji mobilnej.

Analiza składników odżywczych podłoża

Inteligentne doniczki rejestrują ponadto dawkę nawozu, czyli wskaźnik stanu składników pokarmowych podłoża. Dzięki temu ogrodnicy dokładnie wiedzą, kiedy stosować nawóz i jakie szczególne właściwości powinien on mieć.

Inteligentne doniczki dostarczają wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin

Przechowując i rejestrując odpowiednie informacje, doniczki wysyłają właścicielowi przydatne wskazówki, aby wiedział, jak lepiej dbać o swoje rośliny. Odpowiednie powiadomienia są wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego. Ci, którzy zaczynają w dziedzinie ogrodnictwa, mogą skorzystać z zaleceń, aby zastosować je do innych roślin, które rosną w tradycyjnych doniczkach.

Inteligentne garnki działają z poziomu aplikacji.
Inteligentną doniczką steruje aplikacja mobilna, która wysyła alerty dotyczące pielęgnacji rośliny.

Inteligentne doniczki do upraw hydroponicznych

Uprawa hydroponiczna pozwala na posiadanie różnych gatunków roślin bez użycia gleby. Można powiedzieć, że podłożem rośliny jest sama woda. Jednak aby rośliny zdrowo rosły, konieczne jest dostarczenie cieczy z optymalnymi składnikami odżywczymi.

Widząc, że ta technika stała się bardzo popularna, stworzono również inteligentne doniczki, które są już przeznaczone do hydroponiki. W zależności od poziomu sztucznej inteligencji niektóre donice posiadają system diod LED, które przyczyniają się do przyspieszenia wzrostu, unikając uciążliwych zmian pozycji w zależności od naturalnego oświetlenia. Jest to istotny wkład w uprawę roślin w wodzie.

Czy tradycyjną doniczkę można zaadaptować do wersji smart?

Trzeba powiedzieć, że inteligentne doniczki są drogie. W zależności od modelu i poziomu sztucznej inteligencji mogą kosztować 100 euro lub więcej.

Biorąc pod uwagę ich wysoką cenę, są tacy, którzy zastanawiają się, czy można tanim kosztem przekształcić tradycyjną donicę w jeden z wymienionych modeli. Odpowiedź brzmi: tak.

Niektóre urządzenia można umieścić wewnątrz podłoża, aby kontrolować wspomniane aspekty: wilgotność, temperaturę, składniki odżywcze i oświetlenie. Informacje przekazywane są ogrodnikowi za pośrednictwem aplikacji, która działa poprzez połączenie bluetooth.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rizzo, S. Efecto de diferentes tipos de luz en el crecimiento de plantas in vitro: Revisión de Literatura. Escuela Agrícola Panamericana, Zamorano Honduras. 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.