Chelatowane żelazo: jakie korzyści może przynieść twoim roślinom?

Brak żelaza w roślinach nie tylko wpływa na wybarwienie liści, ale może również spowodować ich obumieranie. Tutaj dowiesz się, jak używać chelatu żelaza, aby temu zapobiec.
Chelatowane żelazo: jakie korzyści może przynieść twoim roślinom?

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Jeśli liście twoich roślin przybrały żółte zabarwienie, prawdopodobnie martwisz się o ich zdrowie. I masz rację, bo może być zagrożone. Liście żółkną z wielu powodów, chociażby takich jak nadmierne podlewanie. Jeśli jednak nie to jest przyczyną, może chodzić o brak żelaza. W takich przypadkach zalecamy chelatowane żelazo. Ale czy wiesz, czym jest ta substancja?

Żelazo chelatowane jest rodzajem suplementu diety roślin, podobnego do suplementów, które zwykle przyjmują ludzie. W tym artykule poznasz lepiej ten środek korygujący niedobory, który może poprawić stan Twoich roślin.

Co to jest chelatowane żelazo?

Podobnie jak ludzie, rośliny cierpią na niedobory składników odżywczych i wtedy potrzebują dodatkowej pomocy. Żelazo jest niezbędne dla naszych zielonych przyjaciół, a jeśli mają niedobór tego minerału, rozwiązaniem może być chelat.

Ten suplement diety zapobiega niedoborom żelaza u tych roślin, które nie mogą wchłonąć go z gleby. Dziwne jest to, że chociaż skorupa ziemska jest bogata w ten pierwiastek, w pewnych warunkach rośliny nie potrafią go pobrać i przyswoić.

Zależy to od odczynu pH. Jeśli jest wyższy niż 6, żelazo staje się nierozpuszczalne i trudne do przyswojenia przez rośliny.

Co powoduje niedobór żelaza w roślinach?

U ludzi niedobór żelaza jest jedną z głównych przyczyn anemii. U roślin niedobór ten spowodowany jest chlorozą żelazową, zaburzeniem żywieniowym powszechnym w glebach zasadowych, tj. o pH powyżej 7,5.

Charakteryzuje się zmianą koloru liści roślin.

Choroba ma kilka faz:

  1. Żółte zabarwienie pojawia się tylko na liściach.
  2. Zabarwienie rozprzestrzenia się po całej roślinie.
  3. Zaczyna się martwica. Martwica pojawia się najpierw na liściach, a następnie rozprzestrzenia się na całej łodydze, kończąc się obumarciem rośliny.
Roślina, która potrzebuje schelatowanego żelaza.
Niedobór żelaza może prowadzić do śmierci roślin. Jest to ostatni krok po zżółknięciu łodygi.

Skąd możesz wiedzieć, że roślina nie przyswaja żelaza?

Kiedy na liściach rośliny pojawi się żółte zabarwienie, jest to ostrzeżenie, że istnieje problem z wchłanianiem i przyswajaniem żelaza. Ale skąd masz wiedzieć, że żółte liście mają związek z brakiem żelaza, a nie nadmiernym podlewaniem?

W takim przypadku powinieneś spojrzeć na nerwy liścia. Jeśli są zielone, podczas gdy reszta liścia jest żółta, masz do czynienia z niedoborem pierwiastka, który należy uzupełnić podając żelazo chelatowane.

Żelazo chelatowane i jego rodzaje

Aby zapobiec chorobom twojej rośliny, masz do dyspozycji różne odmiany chelatowanego żelaza. Poznaj je i przekonaj się, która z nich będzie najlepsza w twoim przypadku:

  • Kwas etylenodiaminotetraoctowy (lub EDTA): jest to jeden z najczęstszych rodzajów chelatowanego żelaza. Należy jednak pamiętać, że nie działa, jeśli pH jest powyżej 7.
  • Kwas hydroksyetyloetylenodiaminotetraoctowy (lub HEDTA): chociaż jest godnym przeciwnikiem wysokiego pH, jego skuteczność spada w glebach zasadowych.
  • Kwas dietylenotriaminopentaoctowy (lub DTPA).

Inne chelaty żelaza obejmują N,N′-etylenodiamino-bis (2-hydroksyfenyl), a także kwas octowy (lub EDDHA) i jego odmiany: EDDHMA i EDDHSA.

Jaka jest dawka chelatowanego żelaza dla różnych rodzajów upraw?

Żelazo chelatowane należy dawkować w zależności od rodzaju rośliny. Na przykład od tego czy masz hydroponiczne uprawy czy ogrodnicze. Podobnie dawka różni się zależnie od samej rośliny, na przykład od tego, czy jest to drzewo owocowe, czy gaj oliwny.

Dlatego zalecamy skonsultowanie problemu z ekspertem, którym w tym przypadku może być jeden ze sprzedawców. Zapytaj go o najlepszy rodzaj suplementu i ilości do zastosowania.

Żółte liście na roślinie.
Żółte liście z zielonymi żyłkami wskazują na niedobór minerałów.

Chelatowane żelazo to suplement diety dla Twoich roślin

Nie wszystkie gleby są idealne do wzrostu roślin. Przed sadzeniem, a nawet jeśli już to zrobiłeś, zmierz więc pH. W ten sposób będziesz wiedział, czego się spodziewać i czy to jest powód, dla którego Twoje rośliny nie wyglądają najlepiej.

Chelat jest idealnym suplementem pomagającym roślinom przyswajać żelazo, kiedy wysokie pH im to uniemożliwia, więc miej go pod ręką. Na koniec sprawdź skład nawozu, który podajesz swoim warzywom. Upewnij się, że zawiera wszystkie niezbędne minerały.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abadía, J., Vázquez, S., Rellán-Álvarez, R., El-Jendoubi, H., Abadía, A., Alvarez-Fernández, A., & López-Millán, A. F. (2011). Towards a knowledge-based correction of iron chlorosis. Plant physiology and biochemistry : PPB49(5), 471–482. https://doi.org/10.1016/j.plaphy.2011.01.026

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.