Martwica skóry: jak ją zdiagnozować?

Martwica skóry: jak ją zdiagnozować?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zazwyczaj martwica skóry pojawia się w wyniku działania czynników zewnętrznych, infekcji, a najczęściej problemów z niedrożnością naczyń.

Martwica skóry bywa trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie jest typowa dla żadnej patologii. Może ją wywoływać wiele różnych czynników. Dlatego też aby postawić diagnozę, lekarz musi dokładnie zbadać objawy pacjenta.

Lekarze oprócz wyników badań powinni również wziąć pod uwagę wywiad medyczny pacjenta, jak również wszelkie ewentualne schorzenie i inne objawy. Jedynie analiza tych wszystkich aspektów umożliwi właściwe zdiagnozowanie pacjenta.

Należy podkreślić, że martwica skóry to niezwykle poważna choroba. Gdy się pojawi i rozwinie, staje się nieodwracalna. Dlatego też kluczową rolę odgrywa podjęcie szybkiego działania, które pozwoli ustalić jej przyczynę i dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Na czym polega martwica skóry?

Martwica skóry to obumieranie grupy komórek lub tkanki, wywoływane przez różne  patologie. Cały proces rozpoczyna się od szkodliwego czynnika, który wywołuje na tyle duże uszkodzenie, że nie można go wyleczyć.

Martwica skóry często objawia się przebarwieniami na skórze (w kolorze fioletu, błękitu lub czerni). W dotkniętym obszarze zanika czucie, co czasami poprzedza intensywny ból. Poza tym u pacjenta mogą pojawić się wydzieliny ze skóry o brzydkim zapachu.

Bakterie
Główną komplikację stanowią potencjalne zapalenia tkanek.

Zazwyczaj obszar skóry objętej martwicą pokrywa strup. Odleżyny składają się z czarnej tkanki nadbudowanej na określonym obszarze. Poza tym są one ostre i całkowicie przylegają do zmiany chorobowej.

Taki proces może prowadzić do obumierania tkanek na dużych obszarach skóry z powodu braku dopływu krwi. Jeżeli dołączą do niego infekcja bakteryjna oraz procesy gnilne, mówimy o pojawieniu się gangreny.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Szałwia i miód w leczeniu skaleczeń i zadrapań

Główne przyczyny

Martwica skóry może mieć wiele przyczyn. Właśnie dlatego postawienie trafnej diagnozy bywa tak kłopotliwe. Jednak zazwyczaj główną rolę odgrywają trzy czynniki. Oto one:

Zakrzep
Brak dopływu krwi to jedna z najczęstszych przyczyn martwicy skóry.
  • Czynniki egzogeniczne. Czynniki zewnętrzne, które wywołują martwicę skóry. Zaliczamy do nich między innymi czynniki chemiczne, odleżyny, leki, oparzenia i odmrożenia.
  • Infekcje. Niektóre infekcje mogą prowadzić do martwicy skóry. Najważniejsze z nich to zgorzel gazowa, wykwit pęcherzowo-ropny, ostra posocznica meningokokowa i martwicze zapalenie powięzi.
  • Niedrożność naczyń. To najczęstsza przyczyna martwicy. Może pojawiać się z wielu powodów, jak choćby krioglobulinemia, zapalenie naczyń, problemy z zakrzepami, czy innych zmian chorobowych.

Jednak martwicę skóry może wywoływać również wiele innych czynników. Poza tym często wiele z nich nakłada się na siebie, wchodzi w interakcje, i wywołuje to schorzenie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Zakrzepy krwi – 6 sposobów, które Ci pomogą

Procesy, które objawiają się martwicą wywołaną infekcją

Wszystkie czynniki prowadzące do martwicy skóry to czynniki, które występują jednocześnie. Z martwicą skóry wywoływaną przez infekcję zazwyczaj wiążą się następujące procesy:

  • Wykwit pęchrzowo-ropny. Infekcja bakteryjna, która wywołuje wrzody i strupy.
  • Martwicze zapalenie powięzi. To schorzenie wywołuje szybko postępującą martwicę podściółki tłuszczowej i powięzi, przez co dochodzi do produkcji wodnistej i brzydko pachnącej cieczy.
  • Zgorzej gazowa. Infekcja mięśni, która szybko się rozprzestrzenia i może prowadzić do śmierci.
  • Ostra posocznica meningokokowa. Wywołuje ostrą wysypkę z wybroczynami, po której może pojawić się krwawy wylew podskórny i martwica niedokrwienna. Czasami sprawia, że pojawiają się krwawiące zmiany chorobowe przypominające pęcherze.

Procesy, które objawiają się martwicą wywołaną niedrożnością naczyń

W przypadku martwicy skóry wywoływanej przez niedrożność naczyń krwionośnych, często pojawiają się poniższe procesy:

  • Zespół antyfosfolipidowy (APS). To zaburzenie immunologiczne, w którym organizm bez potrzeby atakuje białko we krwi.
  • Krioglobulinemia. To rzadka choroba, która często wiąże się z zapaleniem wątroby typu C. Sprawia, że białko we krwi pacjenta gęstnieje w niskich temperaturach.
  • Syndrom zatoru cholesterolowego (CES). Ta rzadka choroba pojawia się głównie u mężczyzna po 60. roku życia, którzy cierpią na miażdżycę. Cechuje ją uwalnianie kryształów cholesterolu.
  • Zwapnienia naczyń. To rzadki syndrom o dużej śmiertelności. Wywołuje zwapnienie naczyń krwionośnych. Charakteryzuje go także stopniowe pojawianie się bolesnych wrzodów.
  • Martwicze zapalenie naczyń. Odnosi się do grupy zaburzeń, które wywołują zapalenie ścian naczyń krwionośnych.
  • Zmiany w homeostazie. Określają wiele czynników, podczas których zachodzą zmiany w standardowej aktywacji płytek krwi, co wywiera wpływ na ściany naczyń krwionośnych.

Widzisz więc, że z martwicą skóry wiąże się wiele różnorodnych procesów. Właśnie dlatego jej zdiagnozowanie nastręcza tyle trudności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martorell-Calatayud, A., Serra Guillén, C., & Sanmartín, O. (2010). Necrosis cutánea como factor predictivo de neoplasia en la dermatomiositis. Actas dermo-sifiliograficas, 101(5), 455-456.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.