Szałwia i miód w leczeniu skaleczeń i zadrapań

Preparat z szałwii i miodu, który dzisiaj przedstawimy, jest środkiem antyseptycznym, którego można użyć do leczenia małych skaleczeń i zadrapań. Dowiesz się, jak zrobić to w domu!
Szałwia i miód w leczeniu skaleczeń i zadrapań

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Szałwia i miód to świetny naturalny sposób na rany. Jest kilka metod leczenia skaleczeń i zadrapań, w zależności od ich poważności. Bardzo często rana leczy się sama, jeśli jest ona powierzchowna, a skóra jest utrzymana w czystości. Możesz także wypróbować naturalne środki, aby przyspieszyć proces regeneracji skóry.

Niektóre naturalne składniki, takie jak szałwia i miód, mają właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają chronić skórę przed infekcją. Ponadto, oba składniki zawierają przeciwutleniacze i niezbędne składniki odżywcze, które wspomagają gojenie.

Powiemy Ci, jak ich używać!

Szałwia i miód do leczenia skaleczeń i zadrapań

Zacięcia i zadrapania występują, gdy jeden z obszarów skóry jest uszkodzony. Często powodują one krwawienie, zaczerwienienie i ból. Może wdać się w nie zakażenie, które prowadzi do innych objawów, takich jak wyciek ropy i obrzęk.

Jeśli jednak zadrapania i rany zostaną odpowiednio potraktowane, proces gojenia może być szybki i zwykle nie powoduje komplikacji. Na szczęście obecnie mamy do wyboru wiele opcji leczenia powierzchownych ran. Chociaż w większości są to środki farmaceutyczne, niektóre naturalne preparaty mogą być bardzo przydatne.

szałwia i miód

W tym przypadku podzielimy się z Tobą domowym specyfikiem z szałwii i miodu. Oba składniki są znane ze swoich właściwości antyseptycznych i leczniczych. Ich kombinacja jest idealną alternatywą dla dezynfekcji uszkodzonej skóry, minimalizując ryzyko infekcji. Mieszanka ta pomaga również łagodzić podrażnienia i obrzęki wokół rany.

Preparat z szałwii i miodu jest naturalnym środkiem antyseptycznym przydatnym w leczeniu powierzchownych skaleczeń i zadrapań.

Zalety szałwii w leczeniu skaleczeń i zadrapań

Szałwia jest jedną z roślin leczniczych, która dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i przeciwdrobnoustrojowym może pomóc leczyć rany i zadrapania. Jest stosowana w medycynie naturalnej już od czasów starożytnych, ze względu na jej zdolność do zapobiegania rozwojowi bakterii i innych patogennych organizmów.

Mieszanka ta nie tylko zmniejsza ryzyko infekcji na odsłoniętych obszarach, ale także pomaga regenerować tkanki w celu optymalnego gojenia.

Zalety miodu w leczeniu skaleczeń i zadrapań

Organiczny miód jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych sposobów leczenia skaleczeń i zadrapań. Ze względu na swoje właściwości antybiotyczne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne stanowi doskonałą opcję zapobiegania i leczenia infekcji.

Z drugiej strony, stosowanie go miejscowo poprawia stan skóry, ponieważ nawilża ją i pomaga regenerować tkanki uszkodzone z powodu rany. Miód działa kojąco i łagodzi dyskomfort, taki jak pieczenie, swędzenie i ból.

Jak przygotować mieszankę z szałwii i miodu

Ze względu na swoje właściwości antybiotyczne i przeciwdrobnoustrojowe, ten domowy środek może zapobiec infekcjom w przypadku drobnych urazów. Jest on nawilżający i działa leczniczo.

Mieszanka szałwii i miodu

Ten naturalny specyfik do leczenia skaleczeń i zadrapań jest dość łatwy do wykonania. Co więcej, jego składniki są łatwo dostępne w większości supermarketów i sklepów z ziołami. Najważniejsze jest to, aby upewnić się, że wybierasz 100% ekologiczny miód, ponieważ inne odmiany nie mają takiej samej jakości odżywczej i właściwości.

Składniki

  • 2 łyżki suszonej szałwii (30 g)
  • 4 łyżki organicznego miodu (60 g)

Przybory

  • Sterylny słoik
  • Drewniana łyżka

Przygotowanie

  • Najpierw należy zmielić kilka suszonych liści szałwii na drobny proszek. Jeśli wolisz kupić gotowy produkt, możesz znaleźć go w sklepie zielarskim.
  • Przesyp sproszkowaną szałwię do uprzednio wysterylizowanego słoika.
  • Dodaj miód i wymieszaj wszystko drewnianą łyżką.
  • Gdy mieszanka jest gotowa, przykryj ją i pozostaw w chłodnym i ciemnym miejscu na 24 godziny.
  • Po tym czasie możesz korzystać z tego specyfiku.

Jak stosować

  • Dokładnie oczyść ranę, a następnie nałóż na nią mieszankę szałwii i miodu.
  • Delikatnie wmasuj i pozostaw na skórze na 20-30 minut.
  • Spłucz mieszankę ciepłą wodą.
  • Stosuj preparat dwa do trzech razy dziennie, aż skóra całkowicie się zagoi.

Uwaga: unikaj stosowania tego środka na głębokich otwartych ranach lub zadrapaniach. Należy pamiętać, że poważne obrażenia powinny być leczone przez profesjonalistę, tak szybko, jak to możliwe. Dlatego też jeśli Twoja rana jest dość poważna, natychmiast udaj się do lekarza.

Czy nasz preparat jest już częścią Twojego zestawu pierwszej pomocy? Teraz, gdy już wiesz, jak go przygotować, pamiętaj, aby zawsze był pod ręką w przypadku drobnych ran. Możesz przechowywać tę mieszankę przez 1-2 miesiące w lodówce lub innym chłodnym miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Karimzadeh, S., & Farahpour, M. R. (2017). Topical application of Salvia officinalis hydroethanolic leaf extract improves wound healing process. Indian Journal of Experimental Biology55(2), 98–106.
  • McLoone P, Oluwadun A, Warnock M, Fyfe L. Honey: A Therapeutic Agent for Disorders of the Skin. Cent Asian J Glob Health. 2016;5(1):241. Published 2016 Aug 4. doi:10.5195/cajgh.2016.241
  • Yaghoobi R, Kazerouni A, Kazerouni O. Evidence for Clinical Use of Honey in Wound Healing as an Anti-bacterial, Anti-inflammatory Anti-oxidant and Anti-viral Agent: A Review. Jundishapur J Nat Pharm Prod. 2013;8(3):100–104.
  • Minden-Birkenmaier BA, Bowlin GL. Honey-Based Templates in Wound Healing and Tissue Engineering. Bioengineering (Basel). 2018;5(2):46. Published 2018 Jun 14. doi:10.3390/bioengineering5020046
  • Lordani TVA, de Lara CE, Ferreira FBP, et al. Therapeutic Effects of Medicinal Plants on Cutaneous Wound Healing in Humans: A Systematic Review. Mediators Inflamm. 2018;2018:7354250. Published 2018 Apr 1. doi:10.1155/2018/7354250

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.