Poczucie winy wynikające z powodu jedzenia

Poczucie winy związane z jedzeniem ma kilka konsekwencji. Powiemy Ci, czym one są, dlaczego się zdarzają i jak sobie z nimi radzić.
Poczucie winy wynikające z powodu jedzenia
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2022

Jedzenie i poczucie winy mogą iść w parze. Za każdym razem, gdy jemy, odczuwamy w związku z tym jakieś emocje. Negatywne uczucia towarzyszące jedzeniu mogą sprawić, że zaczniemy odczuwać poczucie winy. Jest to poczucie, że zrobiłeś coś złego, skrzywdziłeś coś lub kogoś. Tak więc poczucie winy z powodu jedzenia odnosi się do poczucia, że zrobiłeś coś złego, jedząc określone jedzenie lub określoną ilość, którą zjadłeś.

Poczucie winy z powodu jedzenia

Tak jak w życiu codziennym czujemy się winni za pewne sprawy w naszym osobistym otoczeniu, tak w obszarze jedzenia możemy się tak czuć. Najczęstsze przyczyny to zbyt duże jedzenie lub zjedzenie określonej potrawy, a następnie złe samopoczucie, ponieważ myślisz, że przytyjesz. W rzeczywistości konsekwencje poczucia winy z powodu jedzenia istnieją i obejmują zaburzenia psychiczne. Oto niektóre z nich.

Bulimia

Ortiz w swoim artykule Zaburzenia odżywiania stwierdza, że bulimia jest zaburzeniem, w którym pacjent czuje się nienormalnie głodny i je kompulsywnie podczas napadowego objadania się. Ale wtedy czuje winę i dyskomfort. Prowadzi to do wymiotów, przyjmowania środków przeczyszczających lub nadmiernego wysiłku fizycznego.

Przez napadowe objadanie się rozumiemy bardzo krótkie epizody gwałtownego spożywania jedzenia w bardzo dużych ilościach. Ponadto ekspert wskazuje, że w okresach przejadania się pacjenci wstydzą się swojego zachowania, więc obiecują sobie, że tego nie powtórzą. Jest to więc cykl objadania się, po którym następuje poczucie winy i próba pozbycia się zużytych kalorii. Występuje niezadowolenie z ciała i nasilenie restrykcyjnego reżimu.

Bulimia może wywołać komplikacje, takie jak:

 • Odwodnienie
 • Ciężkie ubytki w zębach
 • Lęk i depresja
 • Brak miesiączki
 • Nadużywanie narkotyków i samookaleczanie
 • Problemy z sercem i trawieniem
Poczucie winy. Kobieta je w toalecie
Napadowe objadanie się w bulimii to graniczne sytuacje napadowego objadania się, które niosą ze sobą poczucie winy i zachowania prowadzące do utraty kalorii.

Anoreksja

Anoreksja jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się odmową utrzymania minimalnej prawidłowej masy ciała poprzez ograniczenie spożycia kalorii lub nadmierne wydatkowanie energii podczas ćwiczeń. W takich przypadkach poczucie winy, obsesja, odrzucenie i wysoka konkurencyjność powodują błędne koło.

Powikłania i zmiany fizyczne tej choroby są różne i na różnych poziomach:

 • Niemiarowość
 • Brak menstruacji
 • Nadciśnienie
 • Niedożywienie
 • Wypadanie włosów
 • Zanik paznokci
 • Brak uwagi i koncentracji
 • Zmiany w postrzeganiu głodu i sytości

Zaburzenie napadowego objadania się

Jest to zaburzenie polegające na spożywaniu znacznie większej ilości jedzenia niż normalnie. Jedząc nieproporcjonalnie, czuje się poza kontrolą. W przeciwieństwie do innych problemów ten nie dotyczy spalania kalorii. W tym przypadku osoba doświadcza wstydu i poczucia winy. Ich głód reaguje na niepokój, dyskomfort i niestabilność emocjonalną. Powstaje wówczas zjawisko głodu emocjonalnego.

Jest to rodzaj głodu, który pojawia się w odpowiedzi na potrzeby emocjonalne. Przejawia się nagle i uporczywie. Uczucie utrzymuje się pomimo jedzenia. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak:

 • Depresja
 • Bezsenność
 • Nadwaga
 • Problemy trawienne
 • Ból w stawach
 • Zmiany cyklu miesiączkowego

Jak radzić sobie z poczuciem winy z powodu jedzenia?

Proces ten wymaga pomocy specjalistów z dziedziny psychologicznej, którzy pomagają pacjentowi zrozumieć jego ciało i to, że żadne jedzenie nie jest złe, jeśli jest spożywane z umiarem.

Świadome jedzenie

Zaleca się również stosowanie świadomego jedzenia, aby spróbować zrozumieć, dlaczego odczuwamy negatywne emocje i znaleźć przyczynę wewnętrznego konfliktu. Jest to proces jedzenia ze świadomością wszystkimi zmysłami tego, co prowokuje nas do jedzenia i jak to odbieramy.

Kobieta wymiotuje
Zaburzenia odżywiania wpływają na wydajność przewodu pokarmowego i mogą powodować wymioty.

Głód fizjologiczny kontra głód emocjonalny

Innym sposobem radzenia sobie z poczuciem winy z powodu jedzenia jest nauczenie się rozpoznawania głodu fizjologicznego, aby ignorować głód emocjonalny. Pierwsza to zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze. W tym momencie wyzwalana jest seria sygnałów, które informują nas, że nadszedł czas na jedzenie.

Drugi to głód, który sygnalizuje umysł. Nie robi tego z braku jedzenia, ale jest zorientowany na konkretne jedzenie.

Jedzenie tylko po to, by naładować energię

Generalnie zaleca się jeść tylko w celu doładowania energii i, w przypadku poczucia winy, udać się do specjalisty zdrowia psychicznego. W ten sposób można zapobiec wielu poważnym zaburzeniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.