Jedzenie z nudów - poznaj sposoby, jak go uniknąć

Istnieje tendencja do przejadania się, gdy jesteśmy znudzeni lub nic nie robimy. W tym artykule skompilujemy kilka strategii, aby utrzymać tę sytuację pod kontrolą.
Jedzenie z nudów - poznaj sposoby, jak go uniknąć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Jedzenie z nudów stało się stałym i niebezpiecznym nawykiem. Chociaż wiele osób nie jest świadomych tego, że to robi, nadmierne podjadanie jest jednym z głównych powodów nadwagi. W rzeczywistości uważa się, że jedzenie z nudów, może ukrywać problemy z lękiem i stresem.

Czy jest jakiś sposób, aby to przezwyciężyć? Odpowiedź brzmi tak! Jednak konieczne jest zidentyfikowanie czynników, które przyczyniają się do problemu i oczywiście podjęcie kroków w celu ich rozwiązania. Oto kilka strategii.

Dlaczego jemy więcej, kiedy się nudzimy?

Istnieje kilka hipotez, które mogą wyjaśnić, dlaczego jemy więcej, gdy jesteśmy znudzeni, niż gdy jesteśmy zajęci robieniem czegoś. Jedna z najbardziej akceptowanych dotyczy przyczyn emocjonalnych, takich jak epizody lęku lub depresji, które pojawiają się, gdy umysł nie jest zajęty czymś konkretnym.

Głównym celem jedzenia jest dostarczenie organizmowi pokarmu, aby mógł spełniać swoje funkcje życiowe. Jednak w przypadku nudy jemy znacznie więcej niż jest to zalecane. I, w przeciwieństwie do innych żywych istot, ludzie mają zwyczaj jedzenia dla przyjemności.

Inne powody nudy związane są ze stanem osłabienia i zmęczenia związanego z czasem wolnym i wypoczynkiem. Nieświadomie staramy się wypełnić wszystkie te luki poprzez spożywanie wszelkiego rodzaju pożywienia.

Jedzenie z nudów to również odpowiedź na silny bodziec propagowany poprzez duże kampanie reklamowe, które wykorzystuje wiele firm z branży spożywczej.

Strategie na jedzenie z nudów

Jeśli chcesz pokonać jedzenie z nudów, możesz wdrożyć kilka prostych strategii w swoim codziennym życiu. Będą one również niezbędne, jeśli planujesz schudnąć.

Jeśli uznasz to za konieczne, możesz udać się do specjalisty zdrowia psychicznego. On lub ona może pomóc Ci przezwyciężyć tę sytuację, jeśli stanie się ona problemem.

Notuj, co jesz

Ktoś pisze.

Śledzenie codziennych posiłków to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie jedzenia z nudów. Dlatego najlepiej byłoby prowadzić dziennik odżywiania, w którym zapisujesz, co jesz, ile jesz oraz kiedy i gdzie zwykle jesz.

Możesz robić te notatki w zeszycie lub w aplikacjach mobilnych. Należy pamiętać, że pomogą one zauważyć stałe wzorce w nawykach żywieniowych, takie jak skłonność do spożywania smażonych potraw i czekolady lub jedzenia więcej podczas oglądania telewizji.

Skoncentruj się bardziej na tym, co robisz

Jeśli czujesz się głodny, ponieważ wpatrujesz się w sufit, zrób coś, co wymaga większego skupienia. Postaw na takie zajęcia jak, na przykład nauka, odrabianie lekcji lub czytanie czegoś, co jest trudne do zrozumienia.

Idź na spacer

W ten sposób będziesz mieć mniej pokus, a do kuchni będzie daleko! Nie zabieraj też ze sobą pieniędzy, aby nie skusić się na kupowanie jedzenia, gdy jesteś poza domem! Chęć na jedzenie z nudów powinna zacząć ustępować, gdy będziesz więcej ćwiczyć.

Unikaj kupowania niektórych produktów spożywczych

Kiedy się nudzimy, jemy rzeczy tłuste, słodkie lub zawierające dużo węglowodanów. Jeśli więc wiesz, że będziesz mieć ochotę zjeść chipsy ziemniaczane lub ciasteczka z kawałkami czekolady, nie kupuj ich. Zamiast tego wybierz coś zdrowszego, na przykład batoniki owocowe lub zbożowe.

Unikaj jedzenia poza kuchnią

Koniec z podjadaniem w swoim pokoju lub salonie. Zawsze jedz przy stole, w kuchni lub w jadalni. Dobrym pomysłem jest również unikanie jedzenia na kanapie podczas oglądania telewizji.

Nie pozwól, aby między posiłkami upłynęło zbyt dużo czasu

Oprócz trzech głównych posiłków (śniadanie, obiad i kolacja) dodaj dwie małe przekąski, jedną przedpołudniową i drugą popołudniową. W ten sposób nie będziesz tak odczuwać głodu.

Wiele badań zaleca pięć posiłków dziennie.

Jedz to, co cię syci

Trochę selera.

Możesz wybrać plasterek arbuza lub seler naciowy, ponieważ oba produkty zawierają dużo wody i są niskokaloryczne. Poczujesz się pełniejszy i nie dostaniesz bólów brzucha.

Pij więcej wody

Kiedy czujesz głód, może to być spowodowane pragnieniem. Więc nabierz nawyku chodzenia po domu z butelką wody, aby się nawadniać. W ten sposób będziesz cieszyć się ogromnymi korzyściami, jakie przynosi Ci ten płyn.

Naucz się radzić sobie ze stresem

Bardzo ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać swoje emocje związane z jedzeniem, zwłaszcza jeśli nie jest to odpowiedni czas na posiłek. Bardzo często odczuwasz silną potrzebę zjedzenia czegoś, gdy przechodzisz przez stresującą sytuację. Istnieją jednak inne sposoby radzenia sobie z tymi uczuciami.

  • Bierz głębokie oddechy
  • Próbuj wykonać inne czynności zamiast jeść
  • Ćwicz jogę.
  • Idź na spacer.

Często jesz z nudów? Skorzystaj więc z tych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem. Nawet jeśli jedzenie z nudów stało się już prawie normalnym nawykiem w twoim życiu, przejadanie się może powodować problemy w perspektywie średnio- i długoterminowej. Dlatego działaj, póki nie jest za późno!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stress and eating. (n.d.).
    apa.org/news/press/releases/stress/2013/eating.aspx 
  • Schag, K., Teufel, M., Junne, F., Preissl, H., Hautzinger, M., Zipfel, S., & Giel, K. E. (2013). Impulsivity in Binge Eating Disorder: Food Cues Elicit Increased Reward Responses and Disinhibition. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0076542 
  • Reiter, C. S., & Graves, L. (2010). Nutrition therapy for eating disorders. Nutrition in Clinical Practice. https://doi.org/10.1177/0884533610361606 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.