Płacz w ciąży - czy może zaszkodzić dziecku?

Płacz w ciąży - czy może zaszkodzić dziecku?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Każdy zdaje sobie sprawę, że kobiety w ciąży są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Płacz w ciąży jest niezwykle powszechny. Często jednak powoduje zmartwienia u przyszłych matek, które obawiają się konsekwencji tej emocjonalnej reakcji dla zdrowia ich dziecka.

Ważne jest aby wiedzieć, czy faktycznie płacz w ciąży może zaszkodzić naszemu maluchowi. Możesz wierzyć lub nie ale reakcja ta ma pewne zdrowotne korzyści: eliminuje toksyny, oczyszcza oczy i uwalnia stres.

Na pewno w swoim życiu spotkałaś się z sytuacją, w której po intensywnym płaczu odnalazłaś odpowiedzi i poszukiwane rozwiązania problemów. Można odzyskać pozytywne samopoczucie, odczuć swoiste katharsis. 

Dlaczego kobiety w ciąży płaczą częściej?

W tym artykule przedstawiamy Ci najczęstsze przyczyny płaczu w ciąży.

Płacz w ciąży – zmęczenie

Kobiety w ciąży muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Nudności, zmiany hormonalne, stale rosnący maluch i zwiększający się brzuch. Ponadto towarzyszą im trudności ze snem, nierzadko zaburzenia procesu odżywiania.

Wszystko to i wiele innych czynników prowadzi do ciągłego zmęczenia. Brak energii i frustracja często doprowadzają kobiety spodziewające się dziecka do silnego płaczu. To zupełnie naturalne.

Zmiany hormonalne

Dobra i zła wiadomość dla kobiet w ciąży jest taka, że aby proces ewolucji przebiegał sprawnie musi dojść do pewnych hormonalnych zmian w kobiecym organizmie. Odczuwa się je najbardziej między 6 i 10 tygodniem ciąży, a także pod sam jej koniec.

Zmiany te mają oczywiście wpływ na wahania nastroju matki – stąd częsty, wywołany nimi płacz w ciąży.

Obawy i wątpliwości

Kobiety w ciąży, troszcząc się o swoje dzieci bardzo często nawiedzane są przez obsesyjne obawy i wątpliwości co do zdrowia swojego dziecka. Dotyczy to szczególnie pierwszej ciąży.

W niektórych skrajnych przypadkach zadręczanie się może nie tylko prowadzić do ciągłego płaczu, ale też do poronienia lub problemów zdrowotnych dziecka. Pamiętajmy o tym i poszukajmy sposobu aby odzyskać spokój.

Z drugiej zaś strony, pewne fizyczne transformacje w ciele matki: opuchnięte dłonie i stopy, przybieranie na wadze – wszystko to może wiązać się z otaczającym kobietę smutkiem i niepewnością. Bardzo ważne jest aby pamiętać podczas ciąży: o małych kobiecych przyjemnościach. Jesteś wtedy piękniejsza niż kiedykolwiek!

Nie warto zadręczać się myślami, że Twój partner już Cię nie akceptuje. Wszystkie te zmiany w organizmie oznaczają, że płód rozwija się prawidłowo.

kobieta w ciąży

Jednak trudno przejść nad tym do porządku dziennego, co w konsekwencji może wzbudzać silne emocjonalne reakcje i płacz w ciąży.

Problemy w związku i płacz w ciąży

Ciąża i narodziny dziecka to drastyczna zmiana w życiu, nierzadko zupełnie niespodziewana. Podjęcie decyzji o założeniu rodziny nie jest łatwe i może wiązać się z szeregiem wątpliwości, ale też konfliktów. Nierzadko dotyczą kwestii przygotowania domu na przyjęcie dziecka.

Pary konfrontują się z różnymi zdaniami w fundamentalnych kwestiach wychowawczych. Pamiętaj, wszystko można rozwiązać rozmową i próbą osiągnięcia kompromisu. 

Naturalnie, jeśli dodamy do tego zmiany hormonalne i zmęczenie przyszłej mamy: wybuchy kłótni i konfliktów są bardziej prawdopodobne. Mieszające się uczucia i emocje, strach przed nadchodzącą rewolucją – wszystko to wzmaga nerwowość w związkach.

Nierzadko jedynym sposobem na ulgę i załagodzenie swoich burzliwych emocji jest właśnie płacz.

Płacz w ciąży – jak wpływa na Twoje dziecko?

Nie przejmuj się, płacz z wyżej wymienionych powodów jest zupełnie normalny i powszechny wśród kobiet. Przede wszystkim, należy jednak odróżnić płacz wywołany depresją lub przewlekłym stresem. Stany depresyjne, nieprzemijający zły humor, smutek i zmartwienia mogą być szkodliwe dla zdrowia malucha.

Rozwój mózgu dziecka

Depresja kobiety w ciąży, niestety może wpływać na prawidłowy rozwój dziecka w łonie mamy, oddziałując na jego układ neuroendokrynny. To układ odpowiedzialny za kontrolę nastroju, emocji i reakcji na stres.

Ponadto stany depresyjne zwiększają szansę na rozwój choroby psychicznej u dziecka.

Wpływ na osobowość dziecka

Płacz w ciąży powoduje silny wzrost kortyzolu w organizmie matki co wpływa na prawidłowy rozwój łożyska. Jak się domyślasz, może mieć to poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, bowiem jedną z funkcji łożyska jest właśnie ochrona płodu przed kortyzolem.

Wysoki poziom kortyzolu w czasie ciąży może grozić przedwczesnym porodem, oraz niską masą urodzeniową dziecka. 

Co więcej, badania wykazują, że stres może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z zachowaniem maleństwa. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nadpobudliwości, zespołu deficytu uwagi czy schizofrenii.

Płacz w ciąży a powolny rozwój dziecka

Częsty płacz, który towarzyszy permanentnemu smutkowi może spowalniać rozwój naszego dziecka. Nie zapominaj bowiem, że dzieci już w łonie matki wyraźnie odczuwają Twoje emocje i nastroje.

Emocje mamy mają ogromny wpływ na dziecko – nawet wtedy, kiedy nie ma go jeszcze na świecie.

Jak zapobiegać i radzić sobie z płaczem w ciąży

Aby powstrzymać niepotrzebne napady smutku czy stresu i aby w końcu odzyskać kontrolę nad swoim życiem: zaleca się aktywność fizczyną, dużą dawkę odpoczynku i zdrową dietę. 

Fantastycznie nadadzą się: joga prenatalna i medytacja. Nie tylko odprężą ciało, ale uwolnią też umysł.

Zwolnij – unikaj życia w biegu

Ciąża to właśnie ten moment, w którym należy zmienić priorytety w życiu i zauważyć to co naprawdę nadaje mu sens. Nie narzucaj sobie zbyt wielu obowiązków, dużej ilości pracy, zobowiązań, na które nie masz czasu.

Napięcie związane z nadmiarem zadań do wykonania zwiększa stres, co niekorzystnie wpływa na psychikę Twoją i rozwój dziecka.

Właśnie w tym okresie, który jest najważniejszym momentem w Twoim życiu: musisz podjąć próbę identyfikacji i wyeliminowania wszystkich źródeł stresu. Później przejdziesz do kolejnego etapu: do odnajdywania spokoju. 

przeziębiona kobieta w ciąży

Co może się przydać? Przede wszystkim rozmowa o swoich emocjach z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi. To znane lekarstwo na wszelkie zmartwienia. Pamiętaj, że to ogromny skarb mieć obok siebie ludzi, którzy Cię wspierają. Jeśli nie masz takich osób: nie zapominaj, że istnieją specjaliści gotowi Ci pomóc. 

Świetnym rozwiązaniem może być udanie się do szkoły rodzenia. Poznasz tam inne matki, które prawdopodobnie spotykają się z podobnymi problemami.

Podsumowanie

Twoje dziecko to niepowtarzalny i najpiękniejszy dar jaki przytrafi Ci się w życiu. Napełni Cię miłością i szczęściem. Jesteście jednością, dlatego wszystko co czujesz, dziecko będzie współdzielić już w Twoim łonie.

Dbaj o siebie, o swój nastrój i spokój. Nie pozwól nikomu zabrać Ci tych pięknych chwil razem.  Z drugiej zaś strony jeśli masz poczucie, że próbowałaś już wszystkiego a płacz, często irracjonalny nadal nie ustaje – może warto skonsultować się z psychoterapeutą. Nie ma się czego wstydzić.

To specjalista, który podzieli się z Tobą przydatnymi wskazówkami i pomoże rozwiązać problematyczne kwestie. Zrób to dla siebie i dla swojego dziecka.  Przede wszystkim pamiętaj, że to Ty jesteś Panią swojego losu i powinnaś mieć całą władzę nad swoimi emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.