Płacz w ciąży - czy może zaszkodzić dziecku?

Płacz w ciąży - czy może zaszkodzić dziecku?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Każdy zdaje sobie sprawę, że kobiety w ciąży są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Płacz w ciąży jest niezwykle powszechny. Często jednak powoduje zmartwienia u przyszłych matek, które obawiają się konsekwencji tej emocjonalnej reakcji dla zdrowia ich dziecka.

Ważne jest aby wiedzieć, czy faktycznie płacz w ciąży może zaszkodzić naszemu maluchowi. Możesz wierzyć lub nie ale reakcja ta ma pewne zdrowotne korzyści: eliminuje toksyny, oczyszcza oczy i uwalnia stres.

Na pewno w swoim życiu spotkałaś się z sytuacją, w której po intensywnym płaczu odnalazłaś odpowiedzi i poszukiwane rozwiązania problemów. Można odzyskać pozytywne samopoczucie, odczuć swoiste katharsis. 

Dlaczego kobiety w ciąży płaczą częściej?

W tym artykule przedstawiamy Ci najczęstsze przyczyny płaczu w ciąży.

Płacz w ciąży – zmęczenie

Kobiety w ciąży muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Nudności, zmiany hormonalne, stale rosnący maluch i zwiększający się brzuch. Ponadto towarzyszą im trudności ze snem, nierzadko zaburzenia procesu odżywiania.

Wszystko to i wiele innych czynników prowadzi do ciągłego zmęczenia. Brak energii i frustracja często doprowadzają kobiety spodziewające się dziecka do silnego płaczu. To zupełnie naturalne.

Zmiany hormonalne

Dobra i zła wiadomość dla kobiet w ciąży jest taka, że aby proces ewolucji przebiegał sprawnie musi dojść do pewnych hormonalnych zmian w kobiecym organizmie. Odczuwa się je najbardziej między 6 i 10 tygodniem ciąży, a także pod sam jej koniec.

Zmiany te mają oczywiście wpływ na wahania nastroju matki – stąd częsty, wywołany nimi płacz w ciąży.

Obawy i wątpliwości

Kobiety w ciąży, troszcząc się o swoje dzieci bardzo często nawiedzane są przez obsesyjne obawy i wątpliwości co do zdrowia swojego dziecka. Dotyczy to szczególnie pierwszej ciąży.

W niektórych skrajnych przypadkach zadręczanie się może nie tylko prowadzić do ciągłego płaczu, ale też do poronienia lub problemów zdrowotnych dziecka. Pamiętajmy o tym i poszukajmy sposobu aby odzyskać spokój.

Z drugiej zaś strony, pewne fizyczne transformacje w ciele matki: opuchnięte dłonie i stopy, przybieranie na wadze – wszystko to może wiązać się z otaczającym kobietę smutkiem i niepewnością. Bardzo ważne jest aby pamiętać podczas ciąży: o małych kobiecych przyjemnościach. Jesteś wtedy piękniejsza niż kiedykolwiek!

Nie warto zadręczać się myślami, że Twój partner już Cię nie akceptuje. Wszystkie te zmiany w organizmie oznaczają, że płód rozwija się prawidłowo.

kobieta w ciąży

Jednak trudno przejść nad tym do porządku dziennego, co w konsekwencji może wzbudzać silne emocjonalne reakcje i płacz w ciąży.

Problemy w związku i płacz w ciąży

Ciąża i narodziny dziecka to drastyczna zmiana w życiu, nierzadko zupełnie niespodziewana. Podjęcie decyzji o założeniu rodziny nie jest łatwe i może wiązać się z szeregiem wątpliwości, ale też konfliktów. Nierzadko dotyczą kwestii przygotowania domu na przyjęcie dziecka.

Pary konfrontują się z różnymi zdaniami w fundamentalnych kwestiach wychowawczych. Pamiętaj, wszystko można rozwiązać rozmową i próbą osiągnięcia kompromisu. 

Naturalnie, jeśli dodamy do tego zmiany hormonalne i zmęczenie przyszłej mamy: wybuchy kłótni i konfliktów są bardziej prawdopodobne. Mieszające się uczucia i emocje, strach przed nadchodzącą rewolucją – wszystko to wzmaga nerwowość w związkach.

Nierzadko jedynym sposobem na ulgę i załagodzenie swoich burzliwych emocji jest właśnie płacz.

Płacz w ciąży – jak wpływa na Twoje dziecko?

Nie przejmuj się, płacz z wyżej wymienionych powodów jest zupełnie normalny i powszechny wśród kobiet. Przede wszystkim, należy jednak odróżnić płacz wywołany depresją lub przewlekłym stresem. Stany depresyjne, nieprzemijający zły humor, smutek i zmartwienia mogą być szkodliwe dla zdrowia malucha.

Rozwój mózgu dziecka

Depresja kobiety w ciąży, niestety może wpływać na prawidłowy rozwój dziecka w łonie mamy, oddziałując na jego układ neuroendokrynny. To układ odpowiedzialny za kontrolę nastroju, emocji i reakcji na stres.

Ponadto stany depresyjne zwiększają szansę na rozwój choroby psychicznej u dziecka.

Wpływ na osobowość dziecka

Płacz w ciąży powoduje silny wzrost kortyzolu w organizmie matki co wpływa na prawidłowy rozwój łożyska. Jak się domyślasz, może mieć to poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, bowiem jedną z funkcji łożyska jest właśnie ochrona płodu przed kortyzolem.

Wysoki poziom kortyzolu w czasie ciąży może grozić przedwczesnym porodem, oraz niską masą urodzeniową dziecka. 

Co więcej, badania wykazują, że stres może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z zachowaniem maleństwa. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nadpobudliwości, zespołu deficytu uwagi czy schizofrenii.

Płacz w ciąży a powolny rozwój dziecka

Częsty płacz, który towarzyszy permanentnemu smutkowi może spowalniać rozwój naszego dziecka. Nie zapominaj bowiem, że dzieci już w łonie matki wyraźnie odczuwają Twoje emocje i nastroje.

Emocje mamy mają ogromny wpływ na dziecko – nawet wtedy, kiedy nie ma go jeszcze na świecie.

Jak zapobiegać i radzić sobie z płaczem w ciąży

Aby powstrzymać niepotrzebne napady smutku czy stresu i aby w końcu odzyskać kontrolę nad swoim życiem: zaleca się aktywność fizczyną, dużą dawkę odpoczynku i zdrową dietę. 

Fantastycznie nadadzą się: joga prenatalna i medytacja. Nie tylko odprężą ciało, ale uwolnią też umysł.

Zwolnij – unikaj życia w biegu

Ciąża to właśnie ten moment, w którym należy zmienić priorytety w życiu i zauważyć to co naprawdę nadaje mu sens. Nie narzucaj sobie zbyt wielu obowiązków, dużej ilości pracy, zobowiązań, na które nie masz czasu.

Napięcie związane z nadmiarem zadań do wykonania zwiększa stres, co niekorzystnie wpływa na psychikę Twoją i rozwój dziecka.

Właśnie w tym okresie, który jest najważniejszym momentem w Twoim życiu: musisz podjąć próbę identyfikacji i wyeliminowania wszystkich źródeł stresu. Później przejdziesz do kolejnego etapu: do odnajdywania spokoju. 

przeziębiona kobieta w ciąży

Co może się przydać? Przede wszystkim rozmowa o swoich emocjach z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi. To znane lekarstwo na wszelkie zmartwienia. Pamiętaj, że to ogromny skarb mieć obok siebie ludzi, którzy Cię wspierają. Jeśli nie masz takich osób: nie zapominaj, że istnieją specjaliści gotowi Ci pomóc. 

Świetnym rozwiązaniem może być udanie się do szkoły rodzenia. Poznasz tam inne matki, które prawdopodobnie spotykają się z podobnymi problemami.

Podsumowanie

Twoje dziecko to niepowtarzalny i najpiękniejszy dar jaki przytrafi Ci się w życiu. Napełni Cię miłością i szczęściem. Jesteście jednością, dlatego wszystko co czujesz, dziecko będzie współdzielić już w Twoim łonie.

Dbaj o siebie, o swój nastrój i spokój. Nie pozwól nikomu zabrać Ci tych pięknych chwil razem.  Z drugiej zaś strony jeśli masz poczucie, że próbowałaś już wszystkiego a płacz, często irracjonalny nadal nie ustaje – może warto skonsultować się z psychoterapeutą. Nie ma się czego wstydzić.

To specjalista, który podzieli się z Tobą przydatnymi wskazówkami i pomoże rozwiązać problematyczne kwestie. Zrób to dla siebie i dla swojego dziecka.  Przede wszystkim pamiętaj, że to Ty jesteś Panią swojego losu i powinnaś mieć całą władzę nad swoimi emocjami.

To może Cię zainteresować ...
Późne macierzyństwo – 6 niekwestionowanych zalet
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Późne macierzyństwo – 6 niekwestionowanych zalet

Dziś późne macierzyństwo nie jest już tematem tabu ani przedmiotem kpin. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Poznaj najważniejsze zalety tej d...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.