Mięso z różnych zwierząt - które są najmniej tuczące?

Mięso którego zwierzęcia jest najmniej tuczące dla człowieka? To bardzo ciekawe zagadnienie. Omówimy je w tym artykule.
Mięso z różnych zwierząt - które są najmniej tuczące?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Mięso to mięśniowa część pożywienia, bogata w białko i uboga w węglowodany. Ilość tłuszczu różni się w zależności od zwierzęcia i spożywanej części. Obecnie trendem jest wybieranie w planach zdrowego żywienia najmniej tuczących mięs. Często stwierdza się, że mięso o najmniejszej zawartości tłuszczu reprezentuje drób bez skóry. Istnieją jednak inne, mniej powszechne gatunki zwierząt, których mięso ma niską zawartość lipidów.

Pozostań przy tym artykule, aby rozpoznać mięsa, które są najmniej tuczące i dlatego zalecane są do zdrowszej, bogatej w składniki odżywcze diety.

Mięso – dlaczego ważne dla organizmu?

Zgodnie z hiszpańskim kodeksem żywnościowym mięso jest miękką jadalną częścią bydła, owiec, świń i drobiu. Zwierzęta rzeźne poddawane są ubojowi w higienicznych warunkach. Obejmuje tłuszcz, chrząstki, skórę, ścięgna, naczynia krwionośne i limfatyczne, które są częścią tkanki mięśniowej.

Jego składniki chemiczne różnią się w zależności od rasy, płci, rodzaju cięcia, wieku, gatunku i diety zwierzęcia. Wśród nich najbardziej wyróżniające się są białka, których wahania wahają się między 16 a 22%; oraz tłuszcz, którego wartości sięgają od 1 do 15%. Ta amplituda ilości tłuszczu pozwala klasyfikować mięsa na chude, gdy mają mniej niż 5% tłuszczu, i na tłuste, gdy mają do 30% (jak to ma miejsce w przypadku świni iberyjskiej).

Wartość odżywcza

Mięso przyczynia się do zaspokojenia potrzeb żywieniowych człowieka. Jego głównymi składnikami odżywczymi są białka z dużą zawartością niezbędnych aminokwasów. Tłuszcz mięsny zawiera kwas oleinowy, podobny do oliwy z oliwek. Następnie proporcjonalnie następują nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą przyczyniać się do zatykania tętnic; oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do odżywiania.

Znajdziemy również wysoce biodostępne minerały, takie jak żelazo i cynk. Jak również witaminy z grupy B. Jednak pomimo tego, że jest bardzo pożywną żywnością, jej spożycie zostało ograniczone. Niektóre organizacje sugerują, że zajmują mniej niż 30% kalorii w diecie. W tym sensie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zaleca chude białka w celu zmniejszenia otyłości i nadwagi.

Przeczytaj również: Dieta mięsna: na czym polega i kto może ją stosować?

Czerwone mięso
Czerwone mięso ma złą reputację, chociaż nie wszystkie są takie same. Są w nich różne proporcje tłuszczu.

Najmniej tuczące mięsa

Istnieje wiele rodzajów mięsa o wysokiej zawartości tłuszczu, ale na rynku dostępne są również niektóre o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Oto najmniej tuczące mięsa, które należy wziąć pod uwagę jako część diety niskokalorycznej i zdrowszej diety.

1. Mięso końskie

Konina jest jednym z mięs czerwonych o najniższej zawartości tłuszczu, gdyż zawiera zaledwie 1 gram na 100 sztuk produktu. Razem z białkiem dodaje do około 100 kalorii, czyli mniej niż kaloryczność wieprzowiny, kurczaka i wołowiny.

Zawiera również inne składniki odżywcze, takie jak białka, które są źródłem 40% niezbędnych aminokwasów. Jego żelazo hemowe jest wysoce biodostępne, ponieważ 15 do 30% jest dobrze wchłaniane, podobnie jak cynk.

2. Przepiórka

Przepiórki należą do małych gatunków ptaków wędrownych. Dobrze przystosowuje się do umiarkowanych lub ciepłych klimatów świata tropikalnego lub subtropikalnego.

Jedna porcja przepiórki zapewnia 85% zalecanego spożycia białka dla dorosłego mężczyzny. Mięso to ma mniej niż 2 gramy tłuszczu na 100 gramów produktu. Z tego powodu jego wartość kaloryczna jest bardzo niska i wynosi tylko 106 kalorii w 100 gramach.

Wyróżniają się minerały, takie jak żelazo, fosfor i selen. Najważniejsze witaminy rozpuszczalne w wodzie to niacyna i witamina B6. Obecnie zaleca się spożywanie 3 porcji chudego mięsa tygodniowo, więc przepiórka jest częścią tego zalecenia.

3. Struś

Mięso strusia jest bardzo podobne w smaku i konsystencji do wołowiny, ale zawiera mniej tłuszczu, ponieważ stanowi tylko 2%. Większość kwasów tłuszczowych jest niezbędna w odżywianiu. Zawiera również witaminy z grupy B, które pomagają w metabolizmie pozostałych makroskładników.

4. Kangur

Chociaż w wielu częściach świata jest mało spożywany jako mięso, w Australii jest bardzo popularny. Podobnie w Hiszpanii mięso z kangura jest częścią kuchni dla smakoszy. Jest uważane za czerwone mięso o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, ponieważ ma tylko 1,3 grama na 100 produktu. Ta sama porcja dostarcza 102 kalorie i 23 gramy białka.

5. Emu

Emu to czerwone mięso podobne do strusia. Jest beztłuszczowy w 97% i jest opcją niskokaloryczną. Wyróżnia się dostarczaniem białka, żelaza i witaminy B12.

6. Aligator

Mówiąc o najmniej tuczących mięsach, myślimy również o nietradycyjnych pokarmach białkowych, takich jak mięso aligatora. Jego niska zawartość tłuszczu jest w większości nienasycona, co sprzyja jełczeniu oksydacyjnemu. Jest jednak również źródłem kwasów omega-3, które wspomagają zdrowie układu krążenia.

Badania składu chemicznego chudego mięsa krokodyla (Caiman Crocodylus Fuscus) wskazują, że zawiera ono 21,46% białka, 0,72% tłuszczu, 1,26% składników mineralnych. Należy jednak pamiętać o spożywaniu mięsa, które nie pochodzi z ogona, które może zawierać nawet do 14% tłuszczu.

7. Królik

Należy odróżnić królika dzikiego od królika domowego, ponieważ ten drugi ma więcej tłuszczu i dostarcza więcej kalorii. W przypadku dzikiego królika jego zawartość tłuszczu wynosi poniżej 5 na 100 gramów mięsa. Białka stanowią około 23% i są wysoce przyswajalne.

Podobnie jak inne białe mięso dostarcza wiele witamin z grupy B, żelazo, cynk, magnez, potas i fosfor. Ma również niską zawartość sodu, dzięki czemu jest korzystny w kontroli i zapobieganiu nadciśnieniu.

Królik
Królik domowy nie jest królikiem z wyboru do gotowania; preferowany jest dziki królik.

8. Turcja

Podobnie jak w przypadku kurczaka, przed przygotowaniem zaleca się usunięcie skóry z indyka. Jest to białe mięso z 2% tłuszczu miofibrylarnego i 22% białka. Jest bardzo dobrym źródłem magnezu, cynku, potasu, fosforu i selenu. Wśród witamin wyróżniają się niacyna, B6 i B12.

9. Jeleń

Jest to rodzaj mięsa ciemnoczerwono-brązowego, o intensywniejszym odcieniu niż wołowina, ale o mniejszej zawartości tłuszczu. Jest wysoko ceniony w świecie polowań na grubą zwierzynę oraz w gastronomii.

Dostarcza 22% białka o wysokiej wartości biologicznej, a zawartość tłuszczu śródmięśniowego wynosi tylko 1,6%. W związku z tym ma również niską wartość cholesterolu. Niska zawartość tłuszczu odpowiada za jego niską kaloryczność. Żelazo, cynk i witaminy z grupy B to główne mikroelementy w dziczyźnie.

10. Kurczak

Nie ma wątpliwości, że kurczak jest ulubieńcem najmniej tuczących mięs. Ponadto istnieje wiele preparatów, które można z niego zrobić, zwłaszcza przy biuście. Można go opisać jako wysokiej jakości białko, rozpuszczalne w wodzie witaminy i niskokaloryczne. Pierś z kurczaka zawiera prawie 24% białka w 100 gramach produktu; 1,4 grama tłuszczu i 1,2 grama minerałów. Spożywanie 100 gramów piersi ledwo dostarcza 107 kalorii.

Aspekty kulinarne, o które należy zadbać w najmniej tuczących mięsach

W zestawieniu mięs najmniej tuczących musimy dodać czynnik, który określi łączny udział kalorii: rodzaj przygotowania. Należy zadbać o wstępne czyszczenie, takie jak usunięcie skóry, widocznego tłuszczu lub niejadalnej tkanki. Podobnie ważna jest zarówno metoda gotowania, jak i towarzyszące składniki. Na przykład zaleca się grillowanie, opiekanie, pieczenie i smażenie.

W każdym razie należy używać tylko minimalnej ilości oleju. Na porcję od 120 do 150 gramów chudego mięsa można użyć 1 łyżki oliwy, oleju rzepakowego, słonecznikowego lub sojowego. Warzywa nieskrobiowe mogą być używane jako dodatek. Dopraw przyprawami i naturalnymi ziołami. Zaleca się spożywanie 3 porcji tygodniowo niskotłuszczowych mięs.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.