Korniszony marynowane - składniki odżywcze, korzyści i przygotowanie

Pokażemy Ci prosty przepis na przygotowanie ogórków kiszonych, a także opowiemy o korzyściach płynących z regularnego włączania ich do swojej diety.
Korniszony marynowane - składniki odżywcze, korzyści i przygotowanie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korniszony marynowane to idealna przystawka do spożycia o każdej porze dnia. Są dość sycące i mają w sobie dużą ilość niezbędnych składników odżywczych i wysokiej jakości przeciwutleniaczy. Czytaj dalej, aby odkryć przepis na korniszony marynowane. Przygotuj je i ciesz się razem z bliskimi.

Korniszony marynowane w occie

Ogórki konserwowe polecane są w kontekście wielu diet, nawet jeśli zamierzasz schudnąć. Mogą być nawet dobre dla sportowców, ponieważ zmniejszają ryzyko skurczów mięśni.

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że żywność w puszkach nie zawsze jest uważana za żywność przetworzoną niskiej jakości. Te wytwarzane w domu mogą dostarczać przydatnych składników odżywczych. Można je jeść dość często, aby czerpać korzyści z warzyw. To wygodny sposób na włączenie tych produktów do diety. Ponadto mają one dość długi okres przydatności do spożycia.

Ogórki korniszone
Marynowane korniszony są łatwe w przygotowaniu, smaczne i pożywne.

Składniki

Przede wszystkim pokażemy, jak przygotować marynowane korniszony. Do tego potrzebne będą następujące produkty:

 • Ocet winny
 • Nasiona gorczycy
 • Czosnek
 • Czarny pieprz
 • Oregano
 • Ogórki konserwowe

Instrukcje krok po kroku

 1. Przede wszystkim musisz wybrać ogórki. W takim przypadku warto wybierać te o małych rozmiarach, ponieważ wkrótce nabiorą pełnego smaku i łatwiej będzie się z nimi obchodzić.
 2. Następnie musisz je dokładnie umyć, dodając trochę soli.
 3. Osusz i pozostaw na 24 godziny.
 4. Aby kontynuować, musisz wziąć sterylny szklany słoik i włożyć do niego korniszony.
 5. Dodaj nasiona gorczycy, pieprz, czosnek i oregano. Do przepisu można również dodać dowolną inną przyprawę.
 6. Gdy to zrobisz, przykryj ogórki octem z białego wina zagotowanym wcześniej w garnku.
 7. Odstaw na co najmniej 20 dni.
 8. Aby przyspieszyć proces, nakłuj korniszony widelcem. W ten sposób płyn szybciej wniknie do wnętrza ogórków, powodując, że będą gotowe w krótszym czasie.
 9. Bezproblemowo przechowują przez 12 miesięcy w chłodnym, suchym miejscu.

Przeczytaj też: Niskokaloryczna zupa z ogórka zielonego i awokado

Wartość odżywcza marynowanych korniszonów

Z punktu widzenia wartości odżywczych należy zauważyć, że ogórki kiszone są niskokaloryczne. Ledwo dostarczają 25 kalorii na 100 gramów produktu. Pochodzą one głównie z cukrów, w stężeniu 1 gram na 100. Jeśli chodzi o mikroelementy, sól góruje nad resztą z zawartością 960 mg. Ponadto tak przyrządzone ogórki są w stanie dostarczyć witaminę C w wystarczających ilościach.

Jednak pikle, podobnie jak wiele innych warzyw, zawierają fitochemikalia o właściwościach przeciwutleniających. Pierwiastki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i kontrolują stany zapalne w organizmie. Efekt ten zapobiega rozwojowi niektórych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2. Metabolizm korzysta z regularnego spożywania.

Marynowane korniszony
Marynowane korniszony są niskokaloryczne; dlatego mogą być spożywane jako część diety odchudzającej.

Korzyści z marynowanych korniszonów

Przede wszystkim warto wspomnieć, że marynowane korniszony dostarczają znaczną ilość witaminy C. Wykazano, że ten pierwiastek poprawia stan zdrowia organizmu. Wykazano, że ten pierwiastek pomaga poprawić wydajność układu odpornościowego.

Z drugiej strony są źródłem błonnika. Substancja ta zwiększa objętość bolusa kałowego, powodując tym samym większą stymulację mechanoreceptorów rurki. Według badań opublikowanych w czasopiśmie BMJ, odpowiednie spożycie błonnika pomaga zmniejszyć zaparcia i uniknąć problemów jelitowych. Zalecane jest dzienne spożycie co najmniej 25 gramów.

Mogą również dostarczyć pewną ilość bakterii probiotycznych. Zwiększają one gęstość i różnorodność mikroflory w probówce. W ten sposób zmniejsza się częstość występowania wielu patologii zapalnych oraz zapewnia prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Istnieją dowody na to, że utrzymanie mikroflory w dobrym stanie jest kluczem do osiągnięcia dobrego stanu zdrowia.

Marynowane korniszony – jedz do woli

Jak widzieliście, domowej roboty marynowane korniszony można łatwo zrobić. Niewiele składników i minimalny czas są potrzebne, aby osiągnąć dobry efekt, który bez problemu zachowa się przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Marynowane korniszony dostarczają sporą ilość przeciwutleniaczy, niezbędnych elementów neutralizujących powstawanie wolnych rodników i zapobiegających rozwojowi przewlekłych i złożonych patologii w perspektywie średnioterminowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Carr, A. C., & Maggini, S. (2017). Vitamin C and Immune Function. Nutrients9(11), 1211. https://doi.org/10.3390/nu9111211
 • Tabbers, M. M., & Benninga, M. A. (2015). Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ clinical evidence2015, 0303.
 • Järbrink-Sehgal, E., & Andreasson, A. (2020). The gut microbiota and mental health in adults. Current opinion in neurobiology62, 102–114. https://doi.org/10.1016/j.conb.2020.01.016

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.