Sok ze świeżego ogórka: 9 korzyści dla zdrowia

Sok z ogórka nawadnia organizm i dostarcza potężnej dawki witamin, błonnika i innych składników odżywczych, dzięki którym można zachować optymalny poziom energii.
Sok ze świeżego ogórka: 9 korzyści dla zdrowia
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jak często pijesz sok ze świeżego ogórka? Czy znasz wszystkie wspaniałe korzyści jakie niesie ze sobą picie takiego koktajlu? Wiele osób dodaje ogórki do smoothies i sałatek. Warzywa te są zdrowe i pomagają zachować piękną sylwetkę.

Ale to nie koniec potężnych mocy tego popularnego składnika. Sok ze świeżego ogórka to nieocenione źródło witamin i minerałów, które przyczyniają się do zwalczania wielu dokuczających nam przypadłości.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci dziewięć korzyści płynących z picia ogórkowego koktajlu. Na pewno będziesz chciała włączyć ten pyszny napój do codziennego jadłospisu!

1. Sok ze świeżego ogórka to świetne źródło witaminy A

Sok przygotowany z jednego ogórka bez skórki i pestek zawiera od 86 do 109 IU witaminy A. Witamina ta jest ważna dla zdrowia, ponieważ pełni funkcję antyoksydantu.

sok ze świeżego ogórka źródłem witamin

Oto lista pozostałych równie ważnych aspektów działania witaminy A:

 • poprawia jakość widzenia,
 • wspiera rozwój tkanki kostnej,
 • wspiera poprawny podział zdrowych komórek,
 • utrzymuje układ oddechowy z optymalnej kondycji,
 • wspiera poprawne funkcjonowanie układu moczowego,
 • podnosi sprawność procesów trawiennych.

2. Naturalny energetyk

Sok ze świeżego ogórka wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B, przez co jest idealnym naturalnym energetykiem.

Sok ogórkowy to naturalny energetyk.
 • Jedna szklanka soku z ogórka dostarcza więcej składników odżywczych niż gotowy napój energetyczny, niezależnie od tego co obiecuje producent.
 • Ponadto, sok z ogórka składa się głównie z wody, dzięki temu wspaniale nawadnia organizm, dostarczając mu jednocześnie niewielkiej liczby kalorii.

Jeśli pijesz zbyt dużo napojów energetycznych, spróbuj zamienić je na tydzień na sok ze świeżego ogórka. Efekty na pewno mile Cię zaskoczą!

Twój domowy budżet również Ci podziękuje. Ogórki są znacznie tańsze od gotowych napojów energetycznych.

3. Źródło błonnika pokarmowego

W soku ogórkowym znajdziesz dużo błonnika pokarmowego, który usprawnia działanie układu pokarmowego i pozwala utrzymać wagę na optymalnym poziomie.

Najlepiej byłoby, gdybyś codziennie spożywała duże dawki błonnika. Uchroni Cię to przed zaparciami, hemoroidami i powikłaniami w okrężnicy.

Taki koktajl zapewni Ci też potrzebny błonnik.
 • Jeśli dokuczają Ci tego typu problemy, pij jedną szklankę soku z ogórka codziennie. Zmniejsz także spożycie przetworzonych produktów.
 • Po kilku dniach zauważysz różnicę i poczujesz się lepiej. Przy okazji poprawisz też poziom cukru i cholesterolu we krwi.

4. Dawka witaminy K

Regularne picie soku ogórkowego wzmacnia kości i zęby.

witamina k na zdrowe zęby i kości
 • Jedna szklanka soku zapewnia 19% zalecanej dziennej dawki witaminy K dla kobiet i 14% zalecanej dziennej dawki dla mężczyzn.
 • Witamina K ma kluczowe znaczenie w procesie cyrkulacji krwi. Kiedy pojawia się jej niedobór, możesz doświadczać intensywnych krwotoków.

5. Regulowanie temperatury ciała

Kolejną zaletą regularnego picia ogórkowego koktajlu jest możliwość korzystania z jego wspaniałego potencjału przeciwzapalnego i właściwości chłodzących.

sok ze świeżego ogórka na ochłodę
 • Sięgnij po sok ze świeżego ogórka po ćwiczeniach lub kiedy czujesz, że jest Ci gorąco. Od razu poczujesz różnicę!
 • Aby wzbogacić smak koktajlu z ogórka, dodaj nieco soku z cytryny, miętę i kilka kostek lodu.

6. Przywracanie optymalnego poziomu pH

Jak już wspominaliśmy, sok z ogórka to bezcenne źródło witaminy A. Oznacza to, że reguluje zakwaszenie żołądka, a także oczyszcza wątrobę z toksyn.

 • Wystarczą dwie szklanki koktajlu w tygodniu, aby cieszyć się z rezultatów.
 • Pamiętaj tylko, aby nie słodzić soku i nie dodawać do niego przetworzonych składników.

7. Sok ze świeżego ogórka zawiera sód

Codzienne picie ogórkowego koktajlu sprawi, że zwiększysz objętość krwi w organizmie i podniesiesz jej ciśnienie.

sok ze świeżego ogórka

W ostatnich latach sód zaczęto traktować jak szkodliwy składnik dla organizmu. Choć jego nadmiar może uszkodzić nerki, należy pamiętać, że nerwy i mięśnie potrzebują sodu, aby poprawnie funkcjonować.

8. Odświeżanie oddechu

Czy nieświeży oddech to dla Ciebie męczący problem? Nawet jeśli odpowiednio dbasz o higienę jamy ustnej, nieświeży oddech wciąż może Cię prześladować.

świeży oddech

Jedną z korzyści picia soku ogórkowego jest natychmiastowe odświeżenie oddechu. Ogórek działa w ten sposób ze względu na zawartość fitoskładników, które zabijają bakterie powodujące nieświeży oddech.

Możesz też dodać do napoju liście mięty i zblendować je, aby wzmocnić odświeżające działania ogórków.

9. Sok ze świeżego ogórka to naturalne lekarstwo na kaca

Ostatnią, ale bardzo ważną korzyścią płynącą z regularnego picia soku z ogórka jest możliwość wyleczenia kaca. Jeśli często imprezujesz i lubisz pić alkohol, na pewno przyda Ci się naturalne wsparcie w postaci zdrowego napoju.

 • Dzięki zawartości elektrolitów, ogórkowy koktajl wyleczy bóle głowy i skutecznie ugasi pragnienie spowodowane nadmiarem alkoholu.
 • Zanim wyjdziesz na imprezę, przygotuj sobie dużą porcję soku z ogórka i wstaw go do lodówki.
 • Po przebudzeniu wypij jedną szklankę koktajlu, pozostałą porcję pij powoli przez cały dzień.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mariod, A. A., Saeed Mirghani, M. E., Hussein, I., Mariod, A. A., Saeed Mirghani, M. E., & Hussein, I. (2017). Chapter 16 – Cucumis sativus Cucumber. In Unconventional Oilseeds and Oil Sources. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809435-8.00016-0
 • Medline Plus. Potasio. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos.
 • Grzelakowska, A., Cieślewicz, J., & Łudzińska, M. (2013). The Dynamics of Vitamin C Content in Fresh and Processed Cucumber (Cucumis sativus L.). Chem Didact Ecol Metrol. https://doi.org/10.2478/cdem-2013-0022
 • Tang G-Y, Meng X, et al. Effects of vegetables on cardiovascular disease and related mechanisms. Nutrients. Agosto 2017. 9 (8): 857.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.