6 korzyści ze spożywania owoców tamarillo

Chociaż tamarillo staje się popularne, w wielu krajach nadal występuje rzadko. Ten tropikalny owoc wyróżnia się swoim smakiem, wielorakimi zastosowaniami i korzyściami zdrowotnymi.
6 korzyści ze spożywania owoców tamarillo
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2023

Tamarillo to owoc nieznany większości ludzi, ale bardzo ceniony za swoje właściwości odżywcze. Ponadto jego słodki, kwaśny i jednocześnie słonawy smak sprawia, że jest doskonałym składnikiem niezliczonych przepisów.

Jeśli interesuje Cię odkrywanie nowych, niezwykłych potraw i tego, jak mogą pomóc Ci zachować dobre zdrowie, zachęcamy do dalszej lektury tego artykułu.

Tamarillo: mały tropikalny skarb

6 beneficios del tomate de arbol
Tamarillo jest uważany za owoc egzotyczny i zdrowy, łatwy do włączenia do słodkich i słonych potraw.

Owoc tamarillo (Solanum betaceum lub Cyphomandra betacea) pochodzi z krzewu rosnącego w peruwiańskich Andach. Obecnie głównymi krajami produkującymi pomidory drzewiaste są między innymi Peru, Kolumbia, Brazylia, Chile, Nowa Zelandia i Republika Południowej Afryki.

Należy do tej samej rodziny co ziemniaki lub bakłażany, ale w tym przypadku owoce są owalne, małe (od 3 do 5 centymetrów) i mają kolor pomarańczowo-czerwony. Mają cienką skórkę i soczysty miąższ podobny do pomidora. Wydziela bardzo przyjemny aromat, a nasiona otoczone są galaretowatą warstwą o bardzo wyraźnym słodkim smaku.

Chociaż nie jest to region pochodzenia tamarillo, Nowa Zelandia była krajem, któremu zawdzięcza sławę na rynku owoców.

Właściwości i składniki odżywcze tamarillo

Według danych uzyskanych z New Zealand Institute for Crop & Food Research, skład odżywczy na 100 gramów (4 uncje) świeżego produktu jest następujący:

 • Energia: 36 kilokalorii.
 • Białko: 1,8 grama.
 • Tłuszcz: 0,5 grama.
 • Węglowodany: 4,3 grama.
 • Błonnik: 3,6 grama.

Oprócz tego tamarillo dostarcza interesujących składników, takich jak polifenole, karoteny i antocyjany. Jest także niezwykłym źródłem witamin A, C i B6 oraz niektórych minerałów (potasu, manganu i miedzi).

Te związki nadają mu szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Jak podkreślają autorzy Wang i Zhu , wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, antyproliferacyjne (hamuje rozmnażanie się komórek, zwłaszcza komórek nowotworowych). Zapobiega też otyłości.

Ze względu na wszystkie te cechy i pomimo względnej nowości jego uprawy uważa się, że tamarillo może mieć  duży potencjał jako zdrowa żywność.

Właściwości zdrowotne tamarillo

Przyjmowane w ramach zdrowej i zbilansowanej diety oraz w połączeniu ze zdrowymi nawykami stylu życia owoce cyfomandry grubolistnej mogą oferować pewne korzyści zdrowotne. Najbardziej zasługuje na uwagę ochrona układu sercowo-naczyniowego, zapobieganie chorobom przewlekłym i duża zawartość błonnika.

Przeciwutleniacz

Związki o działaniu przeciwutleniającym chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te ostatnie, gdy występują w nadmiarze, mają związek z niektórymi chorobami przewlekłymi i zapalnymi oraz starzeniem się komórek.

Ochrona układu krążenia

Sód i potas to dwa elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie dla układu sercowo-naczyniowego. Ich działania są ze sobą powiązane, ale pełnią różne funkcje.

Eksperci z Harvard School of Public Health zauważają, że wysokie spożycie soli (czyli sodu) może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, co może powodować problemy z sercem. Potas natomiast pomaga ciału rozluźnić naczynia krwionośne i wyeliminować sód przez nerki, co skutkuje obniżeniem ciśnienia.

W tym przypadku duża ilość potasu i niewielka ilość sodu, które zawiera pomidor drzewiasty, może sprzyjać normalnemu ciśnieniu krwi.

Dlatego dodanie owoców zawierających potas jest dobre dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, gdy spożywa się więcej sodu w stosunku do potasu, istnieje większe ryzyko śmierci z powodu zawału serca.

Utrzymanie zdrowej skóry

Tamarillo zawiera pewne składniki odżywcze, które uznano za korzystne dla dobrego wyglądu, ochrony i nawilżenia skóry.

Z jednej strony witamina C stymuluje syntezę kolagenu (białka wchodzącego w skład struktury skóry) oraz pełni ochronną rolę antyoksydacyjną przed promieniowaniem UVB.

Ponadto tamarillo zawiera witaminę A, substancję niezbędną do zachowania integralności błon śluzowych i skóry. Pomaga również zachować koloryt (zapobiega depigmentacji), nadaje jędrność i elastyczność oraz bierze udział w gojeniu się ran.

Tamarillo ma korzystne właściwości dla wzroku

Witamina A odgrywa inne ważne role w organizmie, między innymi mające związek ze stanem wzroku. Korzystnie wpływa na zdrowie powierzchni oka, a także na tworzenie fotoreceptora rodopsyny.

Ten ostatni mechanizm ma szczególne znaczenie w odniesieniu do widzenia w nocy, ponieważ umożliwia oczom widzenie w warunkach słabego oświetlenia. Z drugiej strony niektórzy eksperci uważają, że retinol może być również zaangażowany w wystąpienie krótkowzroczności, chociaż w tej chwili potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić możliwy związek przyczynowy.

Pomoc w trawieniu

Tamarillo zawiera sporą ilość błonnika. Jedną z głównych zalet obecności tego składnika w diecie jest regulacja pasażu jelitowego. Może to poprawić pewne dolegliwości, takie jak zaparcia.

Błonnik pokarmowy jest również pożywką dla mikrobiomu jelitowego. Kiedy niestrawione resztki błonnika docierają do jelita grubego, bakterie jelitowe fermentują je i powodują działanie prebiotyczne mające pozytywne skutki zdrowotne.

Profilaktyka otyłości, cukrzycy i chorób przewlekłych

Wielokrotnie podkreślano korzyści płynące z wprowadzenia owoców i warzyw do diety. Oprócz ochrony przed chorobami układu krążenia, w ostatnich latach przeprowadzono badania nad ich związkiem z innymi przewlekłymi i bardzo powszechnymi problemami, takimi jak otyłość i cukrzyca typu 2.

Pokarmy z dużą zawartością błonnika zwykle nie mają dużo kalorii. Ponadto, jak wskazują badania, pozwalają na wolniejsze opróżnianie żołądka i dają większe uczucie sytości. Poprawiają również tolerancję glukozy i mogą skutecznie obniżać poziom cholesterolu.

Tamarillo – zastosowania

Tamarillo w przepisach.
Tamarillo można jeść samodzielnie, w sałatkach lub w koktajlach.

Możesz być także zainteresowany: Jak zamrozić dynię: porady i wskazówki

Wygląd tamarillo może być mylący ze względu na podobieństwo do małego pomidora. W rzeczywistości jest to zupełnie inny owoc. Jest bardzo popularnym składnikiem w Nowej Zelandii, Australii i Indiach, gdzie wykorzystuje się go w deserach, przyprawach i daniach głównych.

Możesz jeść zarówno miąższ, jak i nasiona, ale lepiej zdjąć skórkę, ponieważ może być nieco gorzka. Oto niektóre z najczęstszych sposobów jego spożywania:

 • Najprostszą opcją jest zjedzenie świeżego tamarillo w całości Aby to zrobić, przekrój go na pół i zjedz miąższ za pomocą łyżki. Jeśli uznasz, że smak jest zbyt kwaśny, posyp odrobiną cukru lub słodzika.
 • Miąższ można mieszać w koktajlach i sokach owocowych z bananem, truskawkami, pomarańczami lub jogurtem. Może być również używany do robienia dżemów, galaretek i sosów.
 • W Ameryce Południowej tradycyjnie robi się z niego pikantny sos dodawany do różnych potraw.
 • Pokrojony idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek, tostów, kanapek czy sałatek owocowych. Może być również dekoracją lub służyć jako polewa do lodów i różnych ciast.

Tamarillo – jeszcze jeden owoc zdrowej diety

Dla wielu ludzi tamarillo jest nieznanym owocem. Ponadto może być trochę trudny do znalezienia i w porównaniu z innymi owocami może być dość drogi.

Jest dość delikatny w przechowywaniu. Z tego powodu w momencie zakupu warto wybrać okazy o gładkiej, błyszczącej skórce i bez niedoskonałości. Aby sprawdzić ich dojrzałość, należy je lekko nacisnąć palcami; jeśli skórka i miąższ lekko ustępuje do wewnątrz, jest to optymalny moment do spożycia.

Jeśli są trochę zielone, trzymaj je w temperaturze pokojowej, aby ułatwić ich dojrzewanie. Jeżeli są dojrzałe, najlepiej przechowywać je w lodówce i jak najszybciej spożyć.

Jeśli możesz kupić tamarillo, koniecznie je wypróbuj, a przekonasz się, jak zachwyci cię i zaskoczy ich smak i konsystencja. W połączeniu z innymi owocami dostarczają doskonałych składników odżywczych i stanowią doskonałe uzupełnienie zdrowej diety.

Jeśli lubisz rośliny i masz ochotę je uprawiać, nie ma nic lepszego niż posadzenie czegoś egzotycznego i innego, jak tamarillo. Krzew jest łatwy w pielęgnacji i bardzo satysfakcjonujący, poza tym, że jest idealnym sposobem, aby w pełni cieszyć się jego owocami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Optometric Association. Vitamin A beneficial for eyes, just not preventing myopia. Junio 2020.
 • Harvard T.H. Chan. School of Public Health. Potassium.
 • Liester C.E, et al. The nutritional composition and health benefits of New Zealand tamarillos. Crop & Food Research Confidential Report No. 1281. Enero 2005.
 • Liguori I, et al. Oxidative stress, aging and diseases. Clinical Interventions in Aging. Abril 2018. 13: 757-772.
 • Schagen S, et al. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinology. Julio 2012. 1; 4(3): 298-307.
 • Smith U. Dietary fiber, diabetes and obesity. International Journal of obesity. 1987; 11. Suppl 1: 27-31.
 • Wang S, Zhu F. Tamarillo (Solanum betaceum): chemical composition, biological properties and product innovation. Trends in Food Science & Technology. Enero 2020. 95: 45-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.