Pomidory i odchudzanie: jaki jest związek?

Skład i wartości odżywcze pomidorów wskazują, że jest to owoc niskokaloryczny; 100 gramów pomidorów dostarcza zaledwie 18 kcal.
Pomidory i odchudzanie: jaki jest związek?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Skromny pomidor, owoc rośliny o tej samej nazwie, należy do rodziny Solanaceae i pochodzi z kontynentu amerykańskiego. Niektórzy odkryli, że pomidory mają pozytywny wpływ na odchudzanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Pomidory to bardzo smaczne warzywa, jedne z najczęściej spożywanych na świecie. Ich wszechstronność sprawia, że są niezastąpione w kuchni. Najczęściej spożywa się je na surowo oraz w sałatkach.

Świeże pomidory można również przetwarzać na soki lub sosy. W ostatnim czasie, dzięki dodatkowi pewnych konserwantów, powstają coraz bardziej innowacyjne produkty, takie jak pulpa pomidorowa, przecier pomidorowy, czy nawet konfitura pomidorowa.

Wiele zalet pomidorów

Pomidory nie tylko wyróżniają się wszechstronnością i smakiem. Dzięki swoim właściwościom mogą zapewnić naszemu organizmowi wiele korzyści. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to cudowny pokarm, ponieważ pomidory same w sobie nie leczą chorób. Mają jednak ważne składniki, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

W szczególności w tym artykule przyjrzymy się, jak pomidory mogą wspomagać odchudzanie. Należy pamiętać, że aby schudnąć, najważniejsze zawsze będzie prowadzenie zdrowego stylu życia, wykonywanie ćwiczeń fizycznych i stosowanie diety opartej na prawdziwym jedzeniu. Ponadto z pomocą dietetyka będziesz w stanie osiągnąć cel.

Dane dotyczące wartości odżywczych pomidora

W kontekście składu i wartości odżywczych pomidorów warto wspomnieć, że mają one bardzo mało kalorii: 100 gram (4 uncje) pomidora dostarcza 18 kcal. W większości pomidor składa się z wody, a także z węglowodanów.

Zawiera cukry proste, które nadają mu słodki smak. Z drugiej strony charakterystyczną kwasowość zawdzięcza pewnym kwasom organicznym, które również wchodzą w jego skład.

Pomidor jest ponadto ważnym źródłem niektórych minerałów, wśród których wyróżniają się potas i magnez. Zawiera witaminy B1, B2, B5 i C. W rzeczywistości, w miesiącach letnich pomidory są jednym z najważniejszych źródeł witaminy C. Zawierają również karotenoidy, takie jak likopen, który jest barwnikiem nadającym pomidorom ich charakterystyczny czerwony kolor.

Według badań przeprowadzonych przez Universidad Autónoma w Jukatanie (Meksyk), likopen jest przeciwutleniaczem. Podobnie badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health potwierdza również zawartość witaminy C i fakt, że jest ona przeciwutleniaczem.

.

Mięta i pomidor.

Pomidory a odchudzanie

Aby schudnąć, jak wspomniano powyżej, konieczne jest utrzymanie zdrowego stylu życia i regularne ćwiczenia fizyczne. Decydując się na dietę, ważne jest, aby zrobić to z pomocą eksperta. Przed podjęciem decyzji dotyczących utraty wagi należy udać się do lekarza, ponieważ niektóre pokarmy z pewnością mogą być pomocne w odchudzaniu.

W szczególności ostatnie badania wykazały, że kwas liponowy i kwasy tłuszczowe omega-3 sprzyjają utracie wagi i poprawiają stan zapalny związany z otyłością. Kwas liponowy jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm i może być również spożywany w pokarmach, takich jak pomidory. Taki wniosek wynika z badania przeprowadzonego przez badaczkę Ana Elsa Huerta w Centrum Badań nad Żywieniem Uniwersytetu Nawarry.

Ana Elsa wyjaśnia; „Kwas liponowy w połączeniu z niskokaloryczną dietą może być skuteczny w promowaniu zarówno utraty wagi, jak i utraty masy tłuszczowej”. Ekspert dodaje również, że „suplementacja diety kwasem liponowym może poprawić niektóre ogólnoustrojowe markery stanów zapalnych związanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym u osób z nadwagą lub otyłością, niezależnie od tego, czy osiągną utratę wagi przy dodatkowym przyjmowaniu tych suplementów”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.