Pomidory i odchudzanie: jaki jest związek?

Skład i wartości odżywcze pomidorów wskazują, że jest to owoc niskokaloryczny; 100 gramów pomidorów dostarcza zaledwie 18 kcal.
Pomidory i odchudzanie: jaki jest związek?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Skromny pomidor, owoc rośliny o tej samej nazwie, należy do rodziny Solanaceae i pochodzi z kontynentu amerykańskiego. Niektórzy odkryli, że pomidory mają pozytywny wpływ na odchudzanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Pomidory to bardzo smaczne warzywa, jedne z najczęściej spożywanych na świecie. Ich wszechstronność sprawia, że są niezastąpione w kuchni. Najczęściej spożywa się je na surowo oraz w sałatkach.

Świeże pomidory można również przetwarzać na soki lub sosy. W ostatnim czasie, dzięki dodatkowi pewnych konserwantów, powstają coraz bardziej innowacyjne produkty, takie jak pulpa pomidorowa, przecier pomidorowy, czy nawet konfitura pomidorowa.

Wiele zalet pomidorów

Pomidory nie tylko wyróżniają się wszechstronnością i smakiem. Dzięki swoim właściwościom mogą zapewnić naszemu organizmowi wiele korzyści. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to cudowny pokarm, ponieważ pomidory same w sobie nie leczą chorób. Mają jednak ważne składniki, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

W szczególności w tym artykule przyjrzymy się, jak pomidory mogą wspomagać odchudzanie. Należy pamiętać, że aby schudnąć, najważniejsze zawsze będzie prowadzenie zdrowego stylu życia, wykonywanie ćwiczeń fizycznych i stosowanie diety opartej na prawdziwym jedzeniu. Ponadto z pomocą dietetyka będziesz w stanie osiągnąć cel.

Dane dotyczące wartości odżywczych pomidora

W kontekście składu i wartości odżywczych pomidorów warto wspomnieć, że mają one bardzo mało kalorii: 100 gram (4 uncje) pomidora dostarcza 18 kcal. W większości pomidor składa się z wody, a także z węglowodanów.

Zawiera cukry proste, które nadają mu słodki smak. Z drugiej strony charakterystyczną kwasowość zawdzięcza pewnym kwasom organicznym, które również wchodzą w jego skład.

Pomidor jest ponadto ważnym źródłem niektórych minerałów, wśród których wyróżniają się potas i magnez. Zawiera witaminy B1, B2, B5 i C. W rzeczywistości, w miesiącach letnich pomidory są jednym z najważniejszych źródeł witaminy C. Zawierają również karotenoidy, takie jak likopen, który jest barwnikiem nadającym pomidorom ich charakterystyczny czerwony kolor.

Według badań przeprowadzonych przez Universidad Autónoma w Jukatanie (Meksyk), likopen jest przeciwutleniaczem. Podobnie badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health potwierdza również zawartość witaminy C i fakt, że jest ona przeciwutleniaczem.

.

Mięta i pomidor.

Pomidory a odchudzanie

Aby schudnąć, jak wspomniano powyżej, konieczne jest utrzymanie zdrowego stylu życia i regularne ćwiczenia fizyczne. Decydując się na dietę, ważne jest, aby zrobić to z pomocą eksperta. Przed podjęciem decyzji dotyczących utraty wagi należy udać się do lekarza, ponieważ niektóre pokarmy z pewnością mogą być pomocne w odchudzaniu.

W szczególności ostatnie badania wykazały, że kwas liponowy i kwasy tłuszczowe omega-3 sprzyjają utracie wagi i poprawiają stan zapalny związany z otyłością. Kwas liponowy jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm i może być również spożywany w pokarmach, takich jak pomidory. Taki wniosek wynika z badania przeprowadzonego przez badaczkę Ana Elsa Huerta w Centrum Badań nad Żywieniem Uniwersytetu Nawarry.

Ana Elsa wyjaśnia; „Kwas liponowy w połączeniu z niskokaloryczną dietą może być skuteczny w promowaniu zarówno utraty wagi, jak i utraty masy tłuszczowej”. Ekspert dodaje również, że „suplementacja diety kwasem liponowym może poprawić niektóre ogólnoustrojowe markery stanów zapalnych związanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym u osób z nadwagą lub otyłością, niezależnie od tego, czy osiągną utratę wagi przy dodatkowym przyjmowaniu tych suplementów”.

To może Cię zainteresować ...
Czy produkty wspomagające odchudzanie są rzeczywiście skuteczne?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy produkty wspomagające odchudzanie są rzeczywiście skuteczne?

Warto zawsze pamiętać, że produkty wspomagające odchudzanie w większości przypadków tak naprawdę nie działają. Dowiedz się dlaczego tak jest!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.