Pomidory na wysokie ciśnienie – jak je spożywać?

Pomidory na wysokie ciśnienie – jak je spożywać?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Właściwości lecznicze pomidora potwierdzają liczne badania. W szczególności udowodniono, że warto spożywać pomidory na wysokie ciśnienie. Zobaczmy, jakie dokładnie właściwości ma to warzywo.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze znane jest jako choroba „cichej śmierci”. Dlaczego? Ponieważ pomimo swojej wagi problem często pozostaje niezauważony. Szacuje się, że nawet 20% osób dotkniętych tą chorobą nie ma o tym pojęcia.

Od 90 do 95% przypadków nadciśnienia tętniczego to przypadki ciśnienia pierwotnego/zasadniczego. Oznacza to, że nie jest ono spowodowane inną chorobą. Pozostały procent ma związek z różnymi schorzeniami lub powstaje przez leki albo ciążę. Objawy nadciśnienia są mało specyficzne, w wielu przypadkach nawet się ich nie zauważa.

Czasem jednak występują typowe i mocne symptomy, jak kołatanie serca lub głowy, zawroty głowy i złe samopoczucie. Mimo wszystko najczęściej problem nie objawia się zbyt gwałtownie.

Wysokie ciśnienie krwi

Badanie serca
Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko poważnych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca i udar.

Serce pompuje krew w całym ciele poprzez tętnice, żyły i naczynia włosowate. Z kolei krążąca krew wywiera nacisk na ściany tętnic. Niektóre urządzenia mierzą siłę tego ciśnienia, a wynik nazywany jest wskaźnikiem ciśnienia krwi.

Ponadto wyróżnić można małe tętnice – zwane tętniczkami. Te regulują przepływ krwi w organizmie i czasami stają się węższe. Nauka nie zna dokładnego powodu, dla którego tak się dzieje.

W takich warunkach serce musi pracować ciężej, aby pompować krew. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych i rozwoju nadciśnienia.

Utrzymujące się nadciśnienie powoduje znaczne uszkodzenia organizmu. Ze względu na ciśnienie wywierane wewnątrz tętnic mogą one zacząć twardnieć. Może to prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Serce może się również powiększyć i uszkodzić oczy lub nerki.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kandesartan: powszechny lek na nadciśnienie

Pomidor pospolity – badania

Badanie związku pomidora z wysokim ciśnieniem krwi zostało przeprowadzone m.in. w Centrum Medycznym Soroka w Izraelu. Troska o zajęcie się tym tematem powstała głównie w wyniku odkrycia, że Włosi rzadziej miewają problemy z nadciśnieniem tętniczym niż mieszkańcy innych części świata.

Do weryfikacji tej hipotezy wybrano grupę pacjentów, którzy cierpieli na nadciśnienie, ale nie reagowali dobrze na leki. Wszyscy otrzymywali serię suplementów pomidorowych przez cztery tygodnie. Każdy z członków grupy wykazał znaczną poprawę! Okazało się, że pomidory na wysokie ciśnienie rzeczywiście działają.

Jak to się stało? Wynika to z faktu, że pomidory zawierają likopen, silny przeciwutleniacz powiązany z zapobieganiem chorobom serca. Chroni również zdrowie tętnic. Najwyraźniej idealnym rozwiązaniem jest spożywanie czterech pomidorów dziennie, w całości lub w różnych preparatach.

Pomidory na wysokie ciśnienie
Pomidor ze względu na zawartość likopenu okazuje się dobrym suplementem regulującym ciśnienie krwi.

Badanie dotyczące pomidora drzewiastego

Pomidor drzewny czy drzewiasty, zwany również tamarillo, zygomandrą lub pomidorem francuskim, to również doskonały pokarm do regulacji wysokiego ciśnienia krwi. Ten owoc uprawia się głównie na obszarach tropikalnych i spożywana zwykle w postaci soku.

W 2016 r. kilka uniwersytetów i instytucji w Ekwadorze i Wenezueli przeprowadziło badanie dotyczące właściwości leczniczych pomidora drzewiastego. Wyniki wskazały, że owoc ten pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Stwierdzono ponadto, że przyczynia się do obniżenia poziomu trójglicerydów i cholesterolu HDL. Według badań codzienne spożywanie soku pomidorowego z pomidora drzewiastego przez sześć kolejnych tygodni zmniejsza nadciśnienie i moduluje metabolizm glukozy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Orzechy włoskie zapobiegają nadciśnieniu

Pomidory na wysokie ciśnienie krwi – jak ich używać

Jak już zauważyliśmy, idealne rozwiązanie to spożywanie czterech surowych pomidorów dziennie przez osoby z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak po pewnym czasie może się to stać to monotonne – a w konsekwencji niezbyt przyjemne. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją pyszne sposoby na wprowadzenie do diety znacznej ilości pomidorów.

Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym sposobem jest przygotowanie sosu pomidorowego i podanie go razem z innym jedzeniem. Pomidor pasuje niemal do wszystkiego. Możesz dodać go do fasoli, makaronu i prawie każdego słonego dania. Nadaje wspaniały smak wielu potrawom.

Co ciekawe, pomidor zachowuje swoje właściwości odżywcze niezależnie od rodzaju przygotowywanego dania. Dlatego pomidory na wysokie ciśnienie (ale nie tylko!) możesz spożyć w postaci soku, zrobić sos ​​pomidorowy, zupę krem lub zjeść go w sałatce.

Niemniej pomidor drzewny prawie zawsze pije się w formie w soku. Możesz również zrobić z niego sos do słodkich lub pikantnych potraw lub przygotować bogate ciasto na bazie tego owocu.

Masz wysokie ciśnienie krwi? Jak właśnie się dowiedziałeś, pomidor może być dobrym uzupełnieniem diety – składnikiem, który pomoże przywrócić mu normalny poziom ciśnienia. Należy jednak wyjaśnić, że nie zastąpi on leków przepisanych przez lekarza. Pamiętaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Willcox, J. K., Catignani, G. L., & Lazarus, S. (2003). Tomatoes and Cardiovascular Health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408690390826437
  • Wolak T, Sharoni Y, Levy J, Linnewiel-Hermoni K, Stepensky D, Paran E. Effect of Tomato Nutrient Complex on Blood Pressure: A Double Blind, Randomized Dose⁻Response Study. Nutrients. 2019;11(5):950. Published 2019 Apr 26. doi:10.3390/nu11050950
  • Engelhard, Y. N., Gazer, B., & Paran, E. (2006). Natural antioxidants from tomato extract reduce blood pressure in patients with grade-1 hypertension: A double-blind, placebo-controlled pilot study. American Heart Journal. https://doi.org/10.1016/j.ahj.2005.05.008
  • García-Alonso, F. J., Jorge-Vidal, V., Ros, G., & Periago, M. J. (2012). Effect of consumption of tomato juice enriched with N-3 polyunsaturated fatty acids on the lipid profile, antioxidant biomarker status, and cardiovascular disease risk in healthy women. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-011-0225-0
  • Salazar-Lugo, R., Barahona, A., Ortiz, K., Chávez, C., Freire, P., Méndez, J., … Oleas, M. (2016). Effect of consumption of tree tomato juice (Cyphomandra betacea) on lipid profile and glucose concentrations in adults with hyperlipidemia, Ecuador. Archivos Latinoamericanos de Nutricion.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.