Kandesartan: powszechny lek na nadciśnienie

Kandesartan jest aktywnym metabolitem proleku kandesartanu cyleksetylu, który jest podawany doustnie. Po przejściu szeregu reakcji chemicznych przekształca się we właściwą substancję czynną, która wyzwala oczekiwane działanie.
Kandesartan: powszechny lek na nadciśnienie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Kandesartan jest lekiem przyjmowanym doustnie w celu kontroli ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Należy do rodziny antagonistów receptora angiotensyny II, znanej również pod nazwą ARA-II.

Tego typu leki są zwykle stosowane w przypadkach, gdy pacjenci nie tolerują leczenia inhibitorami ACE lub inhibitorami konwertazy angiotensyny. Leczenie polegające na podawaniu inhibitorów ACE bardzo często powoduje suchy kaszel lub obrzęk naczynioruchowy. W takich przypadkach leczenie zmienia się na ARA-II.

Z drugiej strony, kandesartan jest aktywnym metabolitem proleku kandesartanu cyleksetylu, który jest podawany doustnie. Po przejściu szeregu reakcji chemicznych przekształca się we właściwą substancję czynną, która wyzwala działanie.

Kandesartan stosowany w leczeniu nadciśnienia i niewydolności serca

Pomiar ciśnienia krwi

Lek ten, chociaż stosuje się go głównie w leczeniu nadciśnienia, podaje się również pacjentom z niewydolnością serca.

Jego działanie potwierdzają wyniki badania CHARM, przeprowadzonego na początku 2000 roku. Wykazało ono kliniczną skuteczność kandesartanu w zmniejszaniu zachorowalności i śmiertelności przy podawaniu w leczeniu niewydolności serca.

Tak więc, chociaż inhibitory ACE nie są jeszcze uważane za terapię pierwszego rzutu w niewydolności serca, kandesartan jest przydatny i skuteczny w tego typu chorobach serca.

Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega nadciśnienie a na czym niewydolność serca.

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się stałym lub utrzymującym się podwyższonym ciśnieniem krwi. Mówimy o nadciśnieniu, gdy skurczowe ciśnienie krwi jest równe lub większe niż 140 mm Hg, a rozkurczowe ciśnienie krwi przekracza 90 mm Hg.

Aby lepiej zrozumieć te patologię należałoby poznać mechanizmy ciśnienia krwi. W układzie krwionośnym serce wykonuje skurcz i wywiera nacisk na tętnice, które następnie prowadzą krew w kierunku różnych narządów ciała.

Najwyższe wartości ciśnienia krwi uzyskuje się, gdy serce się kurczy; natomiast najniższe, gdy ten organ się rozluźnia.

Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje również rodzaj nadciśnienia tętniczego zwany wtórnym nadciśnieniem tętniczym. Występuje on w wyniku innych chorób organicznych, głównie pochodzenia nerkowego lub endokrynologicznego.

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób w krajach rozwiniętych. Uważa się je za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, takich jak:

 • Niewydolność serca.
 • Choroby nerek i mózgu.
 • Problemy z oczami

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów

A na czym polega niewydolność serca?

Stetoskop

Ta choroba pojawia się, gdy dochodzi do braku równowagi między zdolnością serca do pompowania krwi a potrzebami organizmu.

Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak:

 • Choroba serca: choroba niedokrwienna serca lub choroba zastawek.
 • Niewydolność serca spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem: niektóre patologie, takie jak anemia, uogólnione infekcje organizmu lub choroby tarczycy, mogą powodować większe zapotrzebowanie na krew. Fakt ten sprawia, że ​​zdrowe serce nie jest w stanie zaspokoić tych potrzeb dostarczania krwi.

Z drugiej strony choroba ta może się rozwijać wraz z towarzyszącymi jej objawami, ale może też się zdarzyć, że przez długi czas nie będzie ich prezentować. Kiedy pojawiają się objawy niewydolności serca, najczęściej są to:

 • Zmęczenie.
 • Trudności w oddychaniu.
 • Uczucie pełności brzucha.
 • Zawroty głowy, dezorientacja lub uczucie mentalnej pustki.
 • Zatrzymywanie płynów.

W jaki sposób kandesartan oddziałuje na organizm?

Układ krwionośny

Kandesartan blokuje receptory angiotensyny II AT1. Angiotensyna to cząsteczka białka stanowiąca główny peptyd układu renina-angiotensyna. To system, który kontroluje przede wszystkim ciśnienie krwi, choć ma też wpływ na inne procesy.

Angiotensyna II zwiększa ciśnienie krwi poprzez szereg reakcji biochemicznych. Dlatego antagonizując receptory, z którymi wiąże się angiotensyna w celu podwyższenia ciśnienia tętniczego, można go regulować w przypadkach, gdy wykazuje wartości powyżej normy.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Nasiona selera – naturalny lek na nadciśnienie

Podsumowanie

Kandesartan jest lekiem wskazanym głównie w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Aby obniżyć ciśnienie krwi, antagonizuje receptory angiotensyny II, cząsteczki białka, która podnosi ciśnienie tętnicze.

Jest to lek wydawany na receptę, więc nie powinniśmy decydować samodzielnie o jego przyjmowaniu. Poinformuj lekarza, jeśli zażywasz inne leki, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje. Przede wszystkim zawsze kieruj się wskazówkami, które zaleca lekarz.

To może Cię zainteresować ...
Joga pomaga na nadciśnienie krwi – jak to działa?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Joga pomaga na nadciśnienie krwi – jak to działa?

Ostatnio coraz więcej mówi się o zaletach uprawiania jogi. Czy wiedziałaś jednak, że joga pomaga również na nadciśnienie? Sprawdź, jak to sie dziej... • Gleiter, C. H., Jägle, C., Gresser, U., & Mörike, K. (2004). Candesartan. Cardiovascular Drug Reviews.
 • Yusuf, S., Pfeffer, M. A., Swedberg, K., Granger, C. B., Held, P., McMurray, J. J. V., … Östergren, J. (2003). Effects of candesartan in patients with chronic heart failure and preserved left-ventricular ejection fraction: The CHARM-preserved trial. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(03)14285-7
 • Young, J. B., Dunlap, M. E., Pfeffer, M. A., Probstfield, J. L., Cohen-Solal, A., Dietz, R., … Swedberg, K. (2004). Mortality and morbidity reduction with candesartan in patients with chronic heart failure and left ventricular systolic dysfunction: Results of the CHARM low-left ventricular ejection fraction trials. Circulation. https://doi.org/10.1161/01.CIR.0000146819.43235.A9

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.