Logo image

Kandesartan: powszechny lek na nadciśnienie

3 min.
Kandesartan jest aktywnym metabolitem proleku kandesartanu cyleksetylu, który jest podawany doustnie. Po przejściu szeregu reakcji chemicznych przekształca się we właściwą substancję czynną, która wyzwala oczekiwane działanie.
Kandesartan: powszechny lek na nadciśnienie
Napisany przez Equipo Editorial
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Kandesartan jest lekiem przyjmowanym doustnie w celu kontroli ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Należy do rodziny antagonistów receptora angiotensyny II, znanej również pod nazwą ARA-II.

Tego typu leki są zwykle stosowane w przypadkach, gdy pacjenci nie tolerują leczenia inhibitorami ACE lub inhibitorami konwertazy angiotensyny. Leczenie polegające na podawaniu inhibitorów ACE bardzo często powoduje suchy kaszel lub obrzęk naczynioruchowy. W takich przypadkach leczenie zmienia się na ARA-II.

Z drugiej strony, kandesartan jest aktywnym metabolitem proleku kandesartanu cyleksetylu, który jest podawany doustnie. Po przejściu szeregu reakcji chemicznych przekształca się we właściwą substancję czynną, która wyzwala działanie.

Kandesartan stosowany w leczeniu nadciśnienia i niewydolności serca

Pomiar ciśnienia krwi

Lek ten, chociaż stosuje się go głównie w leczeniu nadciśnienia, podaje się również pacjentom z niewydolnością serca.

Jego działanie potwierdzają wyniki badania CHARM, przeprowadzonego na początku 2000 roku. Wykazało ono kliniczną skuteczność kandesartanu w zmniejszaniu zachorowalności i śmiertelności przy podawaniu w leczeniu niewydolności serca.

Tak więc, chociaż inhibitory ACE nie są jeszcze uważane za terapię pierwszego rzutu w niewydolności serca, kandesartan jest przydatny i skuteczny w tego typu chorobach serca.

Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega nadciśnienie a na czym niewydolność serca.

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się stałym lub utrzymującym się podwyższonym ciśnieniem krwi. Mówimy o nadciśnieniu, gdy skurczowe ciśnienie krwi jest równe lub większe niż 140 mm Hg, a rozkurczowe ciśnienie krwi przekracza 90 mm Hg.

Aby lepiej zrozumieć te patologię należałoby poznać mechanizmy ciśnienia krwi. W układzie krwionośnym serce wykonuje skurcz i wywiera nacisk na tętnice, które następnie prowadzą krew w kierunku różnych narządów ciała.

Najwyższe wartości ciśnienia krwi uzyskuje się, gdy serce się kurczy; natomiast najniższe, gdy ten organ się rozluźnia.

Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje również rodzaj nadciśnienia tętniczego zwany wtórnym nadciśnieniem tętniczym. Występuje on w wyniku innych chorób organicznych, głównie pochodzenia nerkowego lub endokrynologicznego.

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób w krajach rozwiniętych. Uważa się je za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, takich jak:

  • Niewydolność serca.
  • Choroby nerek i mózgu.
  • Problemy z oczami

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów

A na czym polega niewydolność serca?

Stetoskop

Ta choroba pojawia się, gdy dochodzi do braku równowagi między zdolnością serca do pompowania krwi a potrzebami organizmu.

Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak:

  • Choroba serca: choroba niedokrwienna serca lub choroba zastawek.
  • Niewydolność serca spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem: niektóre patologie, takie jak anemia, uogólnione infekcje organizmu lub choroby tarczycy, mogą powodować większe zapotrzebowanie na krew. Fakt ten sprawia, że ​​zdrowe serce nie jest w stanie zaspokoić tych potrzeb dostarczania krwi.

Z drugiej strony choroba ta może się rozwijać wraz z towarzyszącymi jej objawami, ale może też się zdarzyć, że przez długi czas nie będzie ich prezentować. Kiedy pojawiają się objawy niewydolności serca, najczęściej są to:

  • Zmęczenie.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Uczucie pełności brzucha.
  • Zawroty głowy, dezorientacja lub uczucie mentalnej pustki.
  • Zatrzymywanie płynów.

W jaki sposób kandesartan oddziałuje na organizm?

Układ krwionośny

Kandesartan blokuje receptory angiotensyny II AT1. Angiotensyna to cząsteczka białka stanowiąca główny peptyd układu renina-angiotensyna. To system, który kontroluje przede wszystkim ciśnienie krwi, choć ma też wpływ na inne procesy.

Angiotensyna II zwiększa ciśnienie krwi poprzez szereg reakcji biochemicznych. Dlatego antagonizując receptory, z którymi wiąże się angiotensyna w celu podwyższenia ciśnienia tętniczego, można go regulować w przypadkach, gdy wykazuje wartości powyżej normy.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Nasiona selera – naturalny lek na nadciśnienie

Podsumowanie

Kandesartan jest lekiem wskazanym głównie w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Aby obniżyć ciśnienie krwi, antagonizuje receptory angiotensyny II, cząsteczki białka, która podnosi ciśnienie tętnicze.

Jest to lek wydawany na receptę, więc nie powinniśmy decydować samodzielnie o jego przyjmowaniu. Poinformuj lekarza, jeśli zażywasz inne leki, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje. Przede wszystkim zawsze kieruj się wskazówkami, które zaleca lekarz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gleiter, C. H., Jägle, C., Gresser, U., & Mörike, K. (2004). Candesartan. Cardiovascular Drug Reviews.
  • Yusuf, S., Pfeffer, M. A., Swedberg, K., Granger, C. B., Held, P., McMurray, J. J. V., … Östergren, J. (2003). Effects of candesartan in patients with chronic heart failure and preserved left-ventricular ejection fraction: The CHARM-preserved trial. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(03)14285-7
  • Young, J. B., Dunlap, M. E., Pfeffer, M. A., Probstfield, J. L., Cohen-Solal, A., Dietz, R., … Swedberg, K. (2004). Mortality and morbidity reduction with candesartan in patients with chronic heart failure and left ventricular systolic dysfunction: Results of the CHARM low-left ventricular ejection fraction trials. Circulation. https://doi.org/10.1161/01.CIR.0000146819.43235.A9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.