Przedwczesne starzenie się skóry - 6 nawyków zapobiegawczych

Przedwczesne starzenie się skóry - 6 nawyków zapobiegawczych
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przedwczesne starzenie się skóry? Możesz mu zapobiec w dowolnym momencie. nie musisz czekać, aż pojawią się zmarszczki, aby zacząć podejmować środki zapobiegawcze.

Twoja skóra się zestarzeje; to nieuniknione. Chociaż istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie temu, w pewnym momencie naszego życia będziemy musieli to zaakceptować. Problem polega na tym, że wiele osób doświadcza czegoś takiego jak przedwczesne starzenie się skóry. W bardzo młodym wieku ich skóra zaczyna wyglądać nienaturalnie staro.

Podczas gdy niektóre z tych oznak można maskować za pomocą makijażu, wiele kobiet szuka sposobów na ich zminimalizowanie i zapobieganie im. Oprócz stosowania kosmetyków i procedur przeciwdziałających starzeniu, będziesz musiała poprawić swoje nawyki, ponieważ wiele z nich ma wpływ na zdrowie Twojej skóry.

Wczesne rozpoczęcie jest uważane za najskuteczniejszą metodę zapobiegania pojawianiu się plam, zmarszczek i innych niedoskonałości. Dlatego poniżej chcemy podzielić się 6 najlepszymi wskazówkami, które można zacząć dodawać do codziennej rutyny.

Poznaj je!

 1. Używaj filtrów przeciwsłonecznych

Kobieta smarująca się kremem.

Bezpośrednie wystawienie na promienie słoneczne jest jednym z czynników związanych z pojawieniem się przedwczesnych oznak starzenia się – oraz poważnych chorób, takich jak rak skóry.

 • Codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych działa jak bariera, a także zapobiega poparzeniom i nadmiernemu wysuszeniu.
 • Ich stosowanie zalecane jest zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni.
 • Jeśli jest bardzo słonecznie, SPF musi wynosić co najmniej 30.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Szkodliwy wpływ słońca na skórę – czy znasz wszystkie jego aspekty?

 1. Spożywaj przeciwutleniacze

Pokarmy bogate w przeciwutleniacze mają zdolność łagodzenia negatywnego wpływu wolnych rodników na komórki, które są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie.

 • Antyoksydanty wyzwalają proces regeneracji skóry i pomagają zachować jej miękkość i chronią ją.
 • Owoce i surowe warzywa zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Znajdują się one również w roślinach i zbożach.
 1. Przedwczesne starzenie się skóry. Pij więcej wody

Kobieta ze szklanką wody.

Picie dużej ilości wody każdego dnia nie tylko gwarantuje dobre funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ale ma również kluczowe znaczenie dla nawilżenia i dotlenienia skóry. W rzeczywistości ludzie, którzy nie piją codziennie wystarczającej ilości płynów, mają tendencję do odwadniania, a odwodnienie można zaobserwować także na skórze.

 • Picie od 6 do 8 szklanek wody dziennie zapewnia właściwe nawodnienie komórek, a tym samym właściwą regenerację.
 • Woda oczyszcza krew z substancji toksycznych i zapobiega przebarwieniom spowodowanym przez toksyny.
 1. Odtruj organizm

Chociaż picie dużych ilości wody ułatwia procesy detoksykacji organizmu, czasami potrzebne są inne środki, aby pomóc Twoim organom wydalniczym działać prawidłowo. Nadmierne gromadzenie się toksyn pogarsza stan komórek a oprócz starzenia się skóry, może powodować trądzik i choroby skóry.

 • Ważne jest regularne odtruwanie organizmu, czy to dzięki spożyciu owoców i warzyw, czy też picie napojów detoksykacyjnych.
 • Dodatkowo, w okresie detoksykacji należy unikać tłuszczów nasyconych, przetworzonej żywności i cukru.
 1. Nie pal

Garść papierosów - powodują one przedwczesne starzenie się skóry

Oprócz nikotyny, papierosy zawierają dziesiątki toksycznych związków, które uszkadzają komórki, przyspieszając przedwczesne starzenie się skóry.

 • Nadmierne palenie powoduje rozpad kolagenu i zmniejsza zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych.
 • Palacze mają wysokie ryzyko zachorowania na choroby skóry, a także drobne problemy skórne, takie jak pryszcze.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Szkodliwość tytoniu – 8 mitów dotyczących palenia

 1. Złuszczaj skórę

Regularne stosowanie produktów złuszczających, co najmniej raz w tygodniu, jest dobrym nawykiem, aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ten rodzaj leczenia pomaga usunąć komórki i zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni skóry. Zapobiega to blokowaniu porów.

 • Po pierwsze, ziarnista konsystencja eksfoliantów głęboko oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu zaskórników i trądziku.
 • Zawierają witaminy i minerały, które wchłaniają się i pomagają regenerować komórki.
 • Na koniec poprawiają krążenie, a dzięki ulepszonemu natlenianiu pomagają utrzymać zdrowe tkanki.

Uwaga: Jeśli Twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania się, substancje złuszczające mogą być używane do 3 razy w tygodniu. W przeciwnym razie zaleca się stosowanie ich tylko raz w tygodniu, aby uniknąć podrażnień.

Czy robisz którąś z tych rzeczy, aby zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek? Jeśli nie, zacznij! W końcu podjęcie takich działań jest łatwe i ważne, jeśli chcesz mieć piękną, promienną skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.