Jak udekorować dom wakacyjny

Dowiedz się, jak udekorować dom wakacyjny i uczynić go wyjątkowym miejscem ucieczki od codziennej rutyny. Mamy tutaj najlepsze wskazówki!
Jak udekorować dom wakacyjny

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wakacje to ulubiona pora roku dla wielu osób, które czekają na nie jako czas na relaks i odpoczynek. Jeśli masz własny dom wakacyjny i nie wiesz, jak go udekorować, czytaj dalej!

Czy to na plaży, w górach, czy w małym miasteczku lub wiosce, ważne jest, aby stworzyć nastrój do relaksu. W tym artykule podamy kilka wskazówek i pomysłów, jak uczynić Twój drugi dom tak przytulnym, jak Twoje główne miejsce zamieszkania.

7 wskazówek, jak udekorować swój dom wakacyjny

Wierzymy, że głównym celem dekorowania domu wakacyjnego jest zapewnienie spokoju, harmonii. Pobyt tutaj ma przecież pomóc w oderwaniu się od gorączkowej rutyny. Aby to zrobić, ważne jest, aby nie popełnić błędu, używając go jako miejsca do przechowywania przedmiotów i mebli, których już nie używasz w swoim głównym miejscu zamieszkania.

Często zdarza się też, że dom wakacyjny nie ma określonego stylu, ponieważ nie zawsze dbamy o jego dekorację, ale po prostu umieszczamy tam to, czego już nie używamy. Rezultatem jest przestrzeń, w której brakuje wakacyjnego klimatu. Taki dom nie zapewnia idealnej atmosfery do wypoczynku.

Przyjrzyjmy się, jak możesz na nowo udekorować swój dom wakacyjny, aby stał się ekskluzywną przestrzenią spokoju i odpoczynku.

Casa de Vacaciones.
Czasami domy wakacyjne nie mają określonego stylu, ponieważ ich właściciele deponują tam tylko to, co im zbywa w głównym miejscu zamieszkania.

1. Postaw na minimalizm

Spróbuj udekorować swój dom wakacyjny w minimalistycznym stylu: użyj kilku funkcjonalnych mebli i prostych linii, które nie zakłócają przepływu energii.

Meble powinny wyróżniać się jednocześnie prostotą i funkcjonalnością. Na przykład możesz użyć ławek typu puf, które jednak służą jako miejsca do przechowywania.

2. Połącz się z naturą

Wakacje to idealny czas na obcowanie z naturą, a Twój dom powinien sprzyjać temu kontaktowi z powietrzem, roślinnością i zwierzętami. Dobrym sposobem na zapewnienie tego kontaktu są duże okna, które wpuszczają kolory i aromaty z zewnątrz.

Upewnij się, że okna pozwalają na dobry przepływ naturalnego światła. W tym przypadku możesz zdecydować się na podwójne zasłony: półprzezroczystą przepuszczającą światło i ciemniejszą, która chroni przed upałem i zapewnia ciemność w chwilach odpoczynku.

Innym sposobem na wprowadzenie natury do domu są rośliny. Nie trzeba wypełniać każdej przestrzeni doniczkami, ale można ustawić je w rogach. Nadają kolor, oczyszczają powietrze i nadają pomieszczeniom wyjątkowy styl.

3. Pozwól na naturalne światło

Naturalne światło w Twoim domu wakacyjnym jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która pozytywnie wpłynie na Twój nastrój. Kiedy światło wpada przez okna, doładowuje Twoją energię i czujesz wyjątkową witalność.

Oprócz dobrego rozmieszczenia okien, możesz umieścić lustra, aby zwielokrotnić światło wpadające do Twojego domu wakacyjnego. Również jasne kolory na ścianach, sufitach i meblach przyczyniają się do uzyskania efektu naturalnego światła, który chcesz osiągnąć.

4. Użyj dobrej kombinacji kolorów

Wracając do poprzedniego punktu, w domu wakacyjnym powinny dominować jasne kolory. Tutaj kolor biały jest często faworytem, ponieważ pozwala na wszelkiego rodzaju kombinacje.

Jeśli chcesz coś do niego dodać, możesz zdecydować się na fotele, poduszki i inne akcesoria w mocnych i żywych tonach dla kontrastu. Tkaniny to sposób na włączenie koloru do przestrzeni Twojego domu. W zależności od otoczenia motywy mogą się różnić od egzotycznych po nadruki rustykalne lub marynistyczne.

5. Rozważ projekt z motywem plaży lub wsi

Wszystko, o czym do tej pory wspomnieliśmy, dotyczy każdego domu wakacyjnego, niezależnie od lokalizacji. Jeśli Twój dom stoi na plaży, dekoracja łącząca biel z odcieniami niebieskiego i jasnoniebieskiego to klasyka, która zawsze jest w modzie.

Podobnie przedmioty dekoracyjne, takie jak muszle, sceny plażowe i elementy nawigacyjne, są dobrym uzupełnieniem, które przywołuje urok morza.

Jeśli chodzi o wieś i góry, drewno jest ulubieńcem wielu właścicieli domów. Możesz bawić się rustykalnymi stylami oraz przedmiotami i meblami w stylu vintage i retro. Świetnie będą tu wyglądać pastele, ochry, brązy i pomarańcze.

6. Udekoruj również przestrzenie zewnętrzne

Na uwagę zasługują również przestrzenie zewnętrzne Twojego domu wakacyjnego, ponieważ celem jest, aby spędzać tam większość dnia, zwłaszcza latem!

Jasne odcienie i przedmioty z natury nigdy nie zawodzą i zapewniają swobodny styl, który jest w harmonii z naturalnym środowiskiem. Kontrastowe aranżacje kwiatowe z naturalnymi lnianymi obrusami, kolorowymi poduszkami i bambusowymi meblami mogą być bardzo udanym połączeniem.

Patio en casa de vacaciones.
Nie zaniedbuj patio w dekoracji domu wakacyjnego. W końcu możesz tam spędzić dużo czasu!

7. Używaj fajnych tkanin

Zarówno w sypialni, jak i w salonie ważne jest, aby tapicerka była wykonana z chłodnych, miękkich tkanin. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy chcesz poczuć się lżej i cieszyć się tym sezonem bez cierpienia z powodu upałów.

Zimą można ozdobić fotele i łóżka ręcznie tkanymi kołdrami. Poza tym, że są piękne, są również bardzo przytulne i zapewniają ciepło.

Od czego zacząć dekorować swój wakacyjny dom

Naszą sugestią jest rozpoczęcie od sporządzenia listy wszystkich rzeczy, które chcesz zmienić lub odnowić. Obejmuje to meble i przedmioty dekoracyjne, ściany i sufity.

Na podstawie tej listy będzie można ocenić, jakie są priorytety, a co może poczekać trochę dłużej. Z punktu widzenia budżetowania ten pierwszy krok jest kluczowy.

Następnie musisz określić, jaki styl ma dominować w twoim domu wakacyjnym. Czy ma to być na przykład nowoczesne, klasyczne czy rustykalne wnętrze? W końcu każdy z nich ma swój urok!

Aby udekorować dom wakacyjny zacznij po prostu od zmiany nastawienia

Jeśli nie czujesz się komfortowo ze stylem swojego domu wakacyjnego, zachęcamy do rozpoczęcia procesu przebudowy. Jak już zauważyliśmy w całym artykule, nie musisz wydawać dużo pieniędzy. W końcu Twoja przestrzeń może zostać całkowicie przekształcona tylko dzięki zmianie kilku szczegółów.

Wreszcie, nie trać z oczu głównego celu, jaki ma twój dom wakacyjny: relaks. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby było to Twoje schronienie i miejsce, w którym możesz oderwać się od codziennej rutyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Llobell, M. A. (2020). ¿ Y si decoramos la casa?.
  • Rybczynski, W. (2006). La casa. Historia de una idea(Vol. 3). Editorial Nerea.
  • Ventura, A. T., & González, S. C. (2006). Ideas prácticas en decoración. Lexus Editores, Lima (Perú)..
  • Zabalbeascoa, A. (2011). Todo sobre la casa. Editorial Gustavo Gili.
  • Gallegos, D. (2014). La casa. Editorial Costa Rica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.