Przerwanie rutyny i ucieczka od codzienności - czemu warto?

Złamanie rutyny może być bardzo pozytywne. Dziś odkryjemy korzyści, jakie możemy od czasu do czasu uzyskać, przerywając rutynę i uciekając od codziennych obowiązków. 
Przerwanie rutyny i ucieczka od codzienności - czemu warto?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możesz myśleć, że przerwanie rutyny jest niemożliwe. Zadania w pracy, które się piętrzą, cały stos papierów, które nawet zabierasz do domu, aby trochę podgonić… Z twojej obecnej perspektywy, ucieczka na kilka dni i oderwanie się od tego rodzaju odpowiedzialności byłoby prawdziwym szaleństwem.

Jednak taka rutyna może być przytłaczająca. Z pewnością zdarzały ci się już kryzysy, kiedy nadmierny stres przeradzał się w trwałe poczucie niepokoju. Czujesz, że się pogrążasz i coś w środku krzyczy, że potrzebujesz odpoczynku i chwili przerwy.

Jednak sobie na to nie pozwalasz. Dzisiaj odkryjemy korzyści, które można by uzyskać, jeśli odważysz się na przerwanie rutyny od czasu do czasu.

Kiedy jest czas na przerwanie rutyny?

Istnieje wiele okazji na przerwanie rutyny i ucieczkę w dowolne miejsce. Na przykład w lecie, może to być zwykła wycieczka nad morze. Czy nie przyznasz, że chwila na plaży jest świetnym pomysłem?

Morze, spacer o zachodzie słońca, już czujesz, jak Twoje stopy stąpają po na piasku... Wszystko to ma bardzo terapeutyczne działanie i pozwoli ci oderwać się i zapomnieć o wszystkim, co musisz zrobić. Naprawdę zasługujesz na taką przerwę. Jeśli tego nie zrobisz, w konsekwencji Twoja wydajność w końcu zacznie spadać. A tego przecież nie chcesz…

Spacer na boso - przerwanie rutyny

Czy zbliżają się jakieś święta, albo wolne dni? A może jakiś długi weekend? Zastanów się, kiedy przypada Wielki Tydzień, święta lub wolny czwartek, który możesz przekształcić w długi weekend.

Naprawdę nie jest konieczne, aby pozostawać w te dni w domu, podganiając pracę lub ciągle o niej myśleć. Zapomnij o tym przez chwilę i wykorzystaj te dni, aby po prostu nic nie robić.

Jeśli nie chcesz nigdzie uciekać, spróbuj wykonać pewne czynności w swoim mieście. Tam, gdzie mieszkasz z pewnością znajdziesz jakiś szlak turystyczny lub urocze miejsce. Możesz też po prostu iść do kina albo wypróbować nową restaurację… Krótko mówiąc, chodzi o to, że w tych dniach zapominasz o pracy i zrywasz z tą obciążającą rutyną.

Uwolnij się od stresu

Czasami możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że do Twojego życia wkradła się rutyna. Wstajesz, idziesz do pracy, jesz, wracasz z pracy, pooglądasz trochę telewizję, kładziesz się do łóżka, a następnego dnia to samo. Robisz wszystko na autopilocie w taki sposób, że nawet nie kwestionujesz, czy jest to rutyna czy nie.

Problem polega na tym, że prędzej czy później pojawia się stres. Zaczynasz budzić się w gorszym nastroju, cały czas czujesz zmęczenie, w ogóle nie pracujesz produktywnie, a ponadto cierpisz na bezsenność.

A co najgorsze, wszystko to wydaje się normalne. Życie według ciągle powtarzanej rutyny w końcu przytłacza, dlatego jej przerwanie od czasu do czasu jest bardzo potrzebne.

Jednak z jakich rad możesz skorzystać, aby nie myśleć o pracy podczas eskapady? Cóż, poniżej pozostawiamy niektóre z nich, a od Ciebie zależy, które z nich będziesz w stanie wprowadzić w życie:

  • Wyłącz swój telefon komórkowy. Jeśli masz telefon komórkowy tylko do pracy, wyłącz go w czasie ucieczki, na którą się decydujesz. To może być trudne, ale bardzo ważne. Nawet nie myśl o jego włączeniu, dopóki nie wrócisz do prawdziwej pracy. W ten sposób będziesz wiedzieć, jak odróżnić swój czas wolny od czasu pracy.
  • Unikaj nudy. Jeśli nigdzie nie uciekniesz, nuda może skusić cię do przejrzenia tych dokumentów, które czekają na Ciebie od kilku dni. I znów wpadniesz w rutynę, zamiast odpoczywać i robić coś, co oczyszcza twój umysł.
  • Rób plany, szukaj zajęć, które cię motywują, ale nie pozwól, by nuda sprawiła, że znów wrócisz do pracy.

Pamiętaj: musisz zrobić sobie przerwę

Praca jest bardzo ważną częścią naszego życia. Niestety, powoduje to, że wielu ludzi uzależnia się od niej, zapominając zarówno o swojej rodzinie, jak i o chwili dla siebie. Takie podejście nie w sobie nic pozytywnego. Życie mamy po to, by cieszyć się również jego jakością na co dzień. Nie tylko od wielkiego święta.

Kobieta na łące

Nauka oddzielania pracy od życia jest więc bardzo potrzebna. Dlatego od czasu do czasu zaplanuj jakiś weekend na przerwanie rutyny. Spróbuj zrobić coś innego niż zwykle. Nie ma znaczenia, gdzie to jest. Wybierz się na plażę, w góry lub do miejsca, do którego zawsze się wybrać.

Ważne jest, aby dobrze wykorzystać te dni. Spróbuj naprawdę się oderwać i przestać podążać za tym samym rytmem, który masz, kiedy chodzisz do pracy. To kluczowe higieny Twojego życia. Ponieważ jest to nie tylko kwestia fizycznego relaksu, ale także psychicznego odpoczynku.

Jeśli nie odpoczniesz ani nie zrobisz sobie przerwy, Twoja produktywność zacznie spadać . W konsekwencji nie będziesz się czuć dobrze, nie mówiąc już nawet o poczuciu szczęścia. Żadna praca nie jest tego warta, ponieważ musisz także mieć satysfakcję z tego, co robisz zawodowo. Czy odważysz się zatem na przerwanie rutyny i w najbliższym czasie wyskoczysz gdzieś na kilka dni?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.