Jak wybrać odpowiednie zasłony do Twojego domu?

Zasłony są niezbędne do ozdabiania i zapewniania ochrony i prywatności. Z tego powodu istnieje coraz więcej stylów. Ważne jest, aby zrozumieć, które zasłony są odpowiednie do umieszczenia w domu.
Jak wybrać odpowiednie zasłony do Twojego domu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz jak wybrać odpowiednie zasłony do Twojego domu? Wiele uwagi poświęcamy planowaniu, analizowaniu i dobieraniu wszystkich szczegółów podczas urządzania mieszkania. Są to kluczowe aspekty kształtowania przestrzeni odpowiadającej gustom i obejmują oczywiście dobór odpowiednich dodatków – na przykład zasłon.

Zasłony pełnią określone funkcje, na przykład sprawiają, że pokój staje się przyjemniejszy. Różnorodność stylów pozwala również na łączenie ich z innymi akcesoriami oraz podkreślanie kolorów i detali. Mogą nawet służyć do skupienia uwagi Twoich gości.

Wybór odpowiednich zasłon jest również niezbędny do ochrony przed światłem słonecznym, które może przenikać przez okna i wywołać dyskomfort, zwłaszcza że ciemność jest niezbędna do głębokiego wypoczynku. Zasłony są idealne do znalezienia spokoju, prywatności i bezpieczeństwa.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich zasłon

Jako tak ważny element dekoracji domu, na rynku pojawia się coraz większa różnorodność stylów zasłon. Z tego powodu należy pamiętać, że najlepiej nie kupować niczego na szybko. Zamiast tego poświęć trochę czasu na analizę i rozważenie wszystkich decydujących czynników.

Oto kilka wskazówek, jak dokonać właściwego wyboru.

1. Określ główne przeznaczenie zasłon

Aby wybrać odpowiednie zasłony, musisz pomyśleć o głównym zadaniu tego dodatku. Jest tak, ponieważ może mieć różne cele:

  • Poprawa wystroju i zachowanie stylu. To znaczy, aby zasłona wzmacniała ideę przestrzeni nowoczesnej, tradycyjnej lub rustykalnej.
  • Podkreślenie określonej części przestrzeni.
  • Rozświetlenie ciemnego pomieszczenia.
  • Przeciwdziałanie światłu w zbyt jasnej przestrzeni.
  • Pomoc w utrzymaniu temperatury pomieszczenia.

W tym miejscu ważne jest również, aby wyjaśnić, że nie wszystkie zasłony w domu muszą być takie same, ponieważ w każdym pokoju mogą być inne potrzeby.

Odsłanianie okna

Zasłony pełnią główną funkcję w regulowaniu światła wpadającego do pomieszczenia.

3. Wymiary są ważne

Przed zakupem zasłon należy dokonać pomiaru okien. Ten krok powinien być zawsze wykonany. W ten sposób upewnisz się, że cała szyba jest zakryta, dany wygląd pokoju jest zamierzony, a zasłony są dopasowane do Twoich potrzeb.

Jednocześnie, znając wymiary, możesz również kupić odpowiednie drążki do zawieszenia zasłon. Ten aspekt jest czasem pomijany, ale kluczem jest unikanie kupowania karniszy, które są zbyt krótkie lub nie do końca wytrzymałe.

3. Wybór koloru

Wybór koloru jest jednym z najważniejszych punktów przy wyborze odpowiednich zasłon, ponieważ jest to bardzo zauważalny czynnik, który może pomóc podkreślić dane pomieszczenie lub odjąć jego harmonii.

Aby dokonać dobrej decyzji, zalecamy wybranie odcienia koloru odpowiadającego tej samej gamie ścian, sof lub poduszek. Możesz użyć tego samego koloru co ściany, jeśli chcesz, aby wszystko było spójne jako całość.

Jednak inną alternatywą jest wybranie koloru kontrastującego z kolorem ścian i mebli, aby było to przyjemne dla oka. Ta opcja jest skuteczna, o ile wybrane są odpowiednie kombinacje.

4. Wybór odpowiedniego stylu

Istnieje wiele rodzajów zasłon, z różnymi materiałami i teksturami. Każdy z nich inaczej odpowiada różnym potrzebom. Dlatego ważne jest, aby je rozpoznać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

  • Tkaniny jedwabne są najbardziej odpowiednie, gdy priorytetem jest dekoracja. Ten rodzaj zasłon dodaje elegancji i nowoczesności.
  • Bawełna jest idealna jako ozdoba, zachowując styl bardziej neutralny niż poważny. Jest to również niezbędne, jeśli chcemy pomóc w utrzymaniu lub podniesieniu temperatury w domu.
  • Przezroczyste tkaniny są idealne wtedy, gdy chcesz wpuścić trochę światła słonecznego do pomieszczenia, ale jednocześnie zachować prywatność i bezpieczeństwo. Ten rodzaj zasłon jest szeroko stosowany w sypialniach w ciągu dnia.
  • Grube lub aksamitne tkaniny mogą być pożądane w sypialniach, szczególnie po to, aby w nocy zasłony nie przepuszczały światła i można było spokojnie spać. Możesz umieścić tego typu tkaniny przed przezroczystą zasłoną, aby w pomieszczeniu nie było przez cały czas ciemno.

5. Określ odpowiednią wysokość i układ, aby dobrać odpowiednie zasłony

Należy wziąć pod uwagę, że w miarę możliwości zasłony powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości. Najlepiej zrobić to niemal pod sufitem, aby cała przestrzeń nabrała amplitudy.

Zasłony nigdy nie mogą być krótkie, ponieważ pod względem estetycznym nie zapewni to odpowiedniego wyglądu. Jednocześnie, w wyniku tej pustej przestrzeni do pokoju może się przedostać światło, powodując dyskomfort.

Zalecamy, aby zasłony pasowały do podłogi. Możesz nawet dopuścić nadmierną długość, aby okno wyglądało na większe i bardziej nowoczesne.

Idealne zasłony

Wybór odpowiedniego rozmiaru zasłon jest ważny. Najlepiej, aby sięgały one aż do podłogi.

Odkryj: Dekoracja biura – 8 wskazówek, jak urządzić miejsce pracy

Zaplanuj i wybierz odpowiednie zasłony do swojego domu

Nigdy nie należy improwizować w pomiarach, ponieważ może się zdarzyć, że kupisz zasłonę, która nie spełni wymagań dotyczących szerokości i długości. Jeśli chcesz spróbować bardziej odważnego stylu, możesz kupić zasłony z nadrukami. Chcesz jednak uniknąć nadmiaru kształtów i wzorów, które przeciążają przestrzeń.

Jeśli w przestrzeni jest wiele struktur, zalecamy użycie zwykłych zasłon, aby połączyć i zrównoważyć przestrzeń. Jak być może zauważyłeś, wszystko będzie zależeć od otoczenia samych zasłon, aby określić czy pasują do przestrzeni, którą dekorujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Madrigal J. Guía práctica de interiorismo y decoración [Internet]. Puerto Rico: OBRAPROPIA; 2012. [citado 23 de febrero de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.