Indol-3-karbinol: właściwości i korzyści

Glukozynolany, odpowiedzialne za specyficzny zapach i smak warzyw kapustnych, nadają im również szczególne właściwości zdrowotne.
Indol-3-karbinol: właściwości i korzyści
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2022

Indol-3-karbinol jest związkiem występującym w roślinach krzyżowych. Dieta bogata w te produkty jest uważana za dobry sposób na zapobieganie niektórym rodzajom raka.

Choć specyficzne mechanizmy działania są poznawane stopniowo, wiele badań epidemiologicznych prowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach wiąże działanie przeciwnowotworowe z indolo-3-karbinolem.

Co to jest indol-3-karbinol?

Owoce i warzywa to pokarmy bogate w błonnik, witaminy, minerały i wodę; wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale poza tym dieta bogata w warzywa dostarcza nam wielu innych fitoskładników, czyli składników odżywczych pochodzących z roślin.

Wiele z nich lepiej poznajemy w ostatnich latach, a ich obecność w naszej diecie wiąże się z dużą liczbą korzystnych właściwości zdrowotnych. Oto niektóre z tych, o których słyszeliśmy najczęściej:

 • Likopen
 • Beta karoten
 • Luteina i zeaksantyna
 • Sulforafan
 • Flawonoidy
 • Antocyjanidyny

Glukozynolany natomiast to drugorzędowe związki flawonoidowe, które mogą być syntetyzowane jedynie przez rośliny krzyżowe. Do tego rodzaju należą następujące warzywa:

 • brokuły
 • brukselki
 • kalafior
 • kapusta
 • gorczyca
 • jarmuż

Zadaniem tych związków jest ochrona roślin przed możliwością ataku przez owady. Dlatego są one rozkładane na inne cząsteczki tylko wtedy, gdy rośliny doznają uszkodzeń swoich tkanek. Następnie rozpoczyna się reakcja łańcuchowa, w wyniku której pojawia się indol-3-karbinol.

Brokuły zawierają indol-3-karbinol.

Jakie właściwości ma indol-3-karbinol? Ochrona przed rakiem

Jak widzieliśmy, eksperci twierdzą, że diety bogate w warzywa, takie jak brokuły czy kapusta, wiążą się z niższym ryzykiem niektórych rodzajów raka. Podobnie większość badań pokazuje, że za ich prozdrowotne działanie odpowiedzialny jest głównie indol-3-karbinol.

Z różnych badań prowadzonych na komórkach ludzkich, zwierzętach i in vitro wyłoniły się następujące ścieżki działania, jakie wykazuje indol-3-karbinol:

 • Eliminuje proliferację różnych linii komórek nowotworowych w guzach piersi, endometrium, prostaty i okrężnicy.
 • Zapobiega spontanicznemu pojawianiu się komórek nowotworowych w piersi, szyjce macicy, przewodzie pokarmowym, wątrobie i płucach przez niektóre substancje chemiczne.
 • W komórkach nowotworowych leczonych indolo-3-karbinolem zaobserwowano stymulację apoptozy, czyli śmierci komórek.
 • Moduluje metabolizm estrogenów, co może zmniejszyć częstość występowania nowotworów hormonozależnych.

Inne właściwości i zalety indolo-3-karbinolu

Chociaż wiele badań dotyczących indolo-3-karbinolu ma na celu odkrycie jego związku z rakiem, ten składnik ma inne właściwości, których nie możemy nie brać pod uwagę.

Przeciwutleniacz

Rośliny krzyżowe wykazują działanie przeciwutleniające, ponieważ są bogate w składniki zdolne do neutralizacji wolnych rodników. Są to cząsteczki, które w niekontrolowany sposób mogą wyrządzać szkody w naszych komórkach.

Dzięki swojemu działaniu przeciwutleniającemu warzywa te mogą pomóc nam m.in. zapobiegać wystąpieniu udarów i chorób neurodegeneracyjnych.

Ochrona sercowo-naczyniowa

Działanie ochronne dla serca i układu krążenia wynika nie tylko z obecności indolo-3-karbinolu, ale także sulforafanu. Chronią przed niedokrwiennym uszkodzeniem serca, działają przeciwzapalnie, regulują poziom cholesterolu we krwi i mogą zmniejszyć śmiertelność związaną z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Serce ze zdrową żywnością.

Działanie przeciwzapalne

Indol-3-karbinol ma doskonałe działanie przeciwzapalne. Może to otworzyć drzwi do jego stosowania w leczeniu niektórych chorób zapalnych. Ponadto może pomóc w zapobieganiu negatywnym skutkom, jakie może powodować ciągłe zapalenie w naszym ciele.

Zalecenia dotyczące stosowania i bezpieczeństwa

Wykazano, że indol-3-karbinol jest bezpiecznym składnikiem,   jeśli pochodzi ze źródeł żywnościowych . Codzienne spożywanie w rozsądnych ilościach roślin z rodziny Brassica, takich jak brokuły, jarmuż czy brukselka w zasadzie nie ma przeciwwskazań. U niektórych osób mogą jedynie wystąpić pewne problemy z gazem i trawieniem.

Jeśli chodzi o suplementy indolo-3-karbinolowe, są one również bezpieczne, o ile przestrzegamy zalecanej dawki. Jednak w niektórych badaniach na zwierzętach w określonych warunkach zaobserwowano nieprawidłowości, takie jak problemy z płodnością u samców i właściwości stymulujące niektóre nowotwory.

Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub specjalistą. Ponadto indol-3-karbinol nie jest zalecany w okresie ciąży, laktacji oraz u osób, które już przechodzą leczenie onkologiczne.

Indol-3-karbinol jest dobrym sprzymierzeńcem naszego zdrowia

Indol-3-karbinol jest związkiem fitochemicznym pochodzącym z glukozynolanów, obecnym w niektórych warzywach, takich jak kalafior, kapusta czy brukselka. Zbadano kilka korzystnych efektów jego działania, wśród których wyróżnia się profilaktyka niektórych rodzajów nowotworów, chorób układu krążenia czy stanów zapalnych.

Chociaż można go znaleźć w postaci suplementów, warto dodać do naszej codziennej diety warzywa kapustne, aby w pełni wykorzystać bogactwo odżywcze tych związków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Auborn K et al. Indole-3-carbinol Is a Negative Regulator of Estrogen. Journal of Nutrition. Julio 2003. 133(7 Suppl):2470S-2475S.
 • Jing-Ru W, et al. Indole-3-carbinol as a chemopreventive and anti-cancer agent. Cancer Lett. Abril 2008. 18;262(2):153.
 • Jun J, et al. Indole-3-carbinol inhibits LPS-induced inflammatory response by blocking TRIF-dependent signaling pathway in macrophages. Food and Chemical Toxicology. Julio 2013. Pp 256-261
 • Katz E, et al. Indole-3-carbinol: a plant hormone combatting cancer. Journal List. Junio 2018.
 • Kwang Kim J, Sang Un P. Current results on the biological and pharmacological activities of Indole-3-carbinol. Experimental and Clinical Sciences Journal. 2018.17:181-185.
 • Licznerska B, Baer-Dubowska W. Indole-3-Carbinol and Its Role in Chronic Diseases. Advances in Experimental Medicine and Biology. 2016;928:131-154.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.