Dlaczego spożywanie owoców i warzyw jest ważne, według WHO?

WHO zasugerowała, abyśmy spożywali więcej owoców i warzyw, w celu zmniejszenia ryzyka chorób niezakaźnych. Co powinieneś o tym wiedzieć? W tym artykule Ci opowiemy.
Dlaczego spożywanie owoców i warzyw jest ważne, według WHO?
Minerva Camero Albella

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Minerva Camero Albella.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) często mówi nam, co powinniśmy jeść, aby być zdrowym. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, dlaczego WHO mówi, że spożywanie owoców i warzyw jest tak ważne.

Jak już zapewne wiesz, spożywanie odpowiedniej ilości warzyw to jeden z nawyków żywieniowych związanych z lepszym samopoczuciem. Może również pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom!

Liczby mówią same za siebie

Według raportów WHO 1,7 miliona istnień ludzkich można by uratować na całym świecie, zwiększając ilość spożywanych owoców i warzyw. Okazuje się, że spożywając średnio 14 uncji w naszej codziennej diecie, możemy zapobiec przewlekłym problemom zdrowotnym, takim jak cukrzyca i choroby serca.

W podobnym duchu WHO wylicza, że diety, w których nie ma wystarczającej ilości owoców i warzyw, powodują około 19% nowotworów przewodu pokarmowego, 30% choroby niedokrwiennej serca i 11% udarów na całym świecie. Potwierdza to dochodzenie opublikowane w International Journal of Epidemiology.

Dietetyk trzymający owoce i warzywa.
Spożywanie owoców i warzyw może zmniejszyć między innymi ryzyko cukrzycy i chorób serca. Natomiast usunięcie ich z diety może zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych.

Możesz być także zainteresowany: Czy soja zwiększa ryzyko raka piersi

Czy spożywanie owoców i warzyw jest modne?

Chociaż prawdą jest, że w ostatnim czasie wzrosła liczba osób wybierających dietę bogatą w owoce i warzywa, to chodzi to o coś więcej niż trend.

Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską. Niektórzy prawdopodobnie dlatego, że jest to modne, a inni z różnych powodów, od religijnych po szacunek dla zwierząt. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak przejść na ten styl życia.

Modne czy nie, owoce i warzywa są niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania chorobom. Połączenie tych produktów z innymi w ramach zbilansowanej diety zagwarantuje dobre zaopatrzenie we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Codzienne spożywanie owoców i warzyw

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi nam, co następuje:

  • Jedz co najmniej 14 uncji lub pięć porcji owoców i warzyw dziennie
  • Dołącz warzywa do każdego posiłku
  • Przygotuj przekąski ze świeżych owoców i surowych warzyw
  • Najlepiej jeść sezonowe owoce i warzywa
  • Urozmaicaj swój wybór
Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa.
Jeśli chodzi o jedzenie owoców i warzyw, nie ma ograniczeń co do maksymalnej ilości, którą powinniśmy spożywać. Jednak specjaliści radzą, abyśmy spożywali warzywa sezonowe, ponieważ są najświeższe i zazwyczaj są w dobrej cenie.

Podobnie na poziomie globalnym istnieje zalecenie 5 porcji dziennie. Promuje się informacje, które pomagają ludziom spełnić te normy, a nawet dostosowują je do każdego kraju!

Dzienna porcja odpowiada następującym ilościom:

  • Warzywa: (4,90 do 5,30 uncji, surowe i czyste). Podkreślaj się również, że należy spożywać 2 porcje dziennie.
  • Owoce: (4,90 do 5,30 uncji, surowe i czyste). Najlepiej spożywać 3 porcje dziennie.

Nie zapomnij przeczytać: Tłuszcz na brzuchu a retencja wody

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalną ilość, rodzaj owocu lub warzywa, jakie możesz zjeść. To samo dotyczy metody przygotowania, której używasz. Wśród rekomendacji proponuje się różnorodne owoce i warzywa, preferując jednak produkty sezonowe ze względu na ich świeżość i lepszą cenę.

Jeśli jest jakiś owoc lub warzywo, który ci nie odpowiada, nie musisz go jeść. Wystarczy wybrać te, które lubisz i rozłożyć ich spożycie w ciągu dnia.

Regularnie jedz owoce i warzywa

Jak widać, spożywanie owoców i warzyw jest niezbędne, aby zagwarantować dobry stan zdrowia. Z tego powodu powinieneś codziennie włączać te produkty do swojej diety, aby opóźnić starzenie się i rozwój złożonych chorób.

Jeśli nie lubisz ich smaku, spróbuj połączyć je z innymi pokarmami i stopniowo wprowadzaj do swojej diety. Istnieją różne przepisów, które pozwalają ukryć konsystencję i smak warzyw, stworzone specjalnie dla osób, które nie są przyzwyczajone do ich jedzenia.

Na koniec pamiętaj, że zawsze możesz udać się do dietetyka, jeśli potrzebujesz oceny aktualnej diety lub stworzenia zdrowszego menu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.