Czerwony ryż drożdżowy - czy obniża poziom cholesterolu?

Czerwony ryż drożdżowy stał się popularny jako dodatek do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu. Czy to działa? Co mówi nauka? Dowiadywać się!
Czerwony ryż drożdżowy - czy obniża poziom cholesterolu?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2022

Czerwony ryż drożdżowy to sfermentowany produkt otrzymywany z pleśni znanej jako Monascus purpureus. W krajach Azji Wschodniej – takich jak Chiny, Japonia i Korea – jest wykorzystywany do celów gastronomicznych i leczniczych. W szczególności jest ceniony za zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i poprawy zdrowia układu krążenia.

Jak szczegółowo opisano w badaniu udostępnionym w czasopiśmie Foods, składa się on z poliketydów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, pigmentów i monakolin. Monakolina K jest identyczna jak lowastatyna, statyna stosowana ze względu na jej działanie obniżające poziom lipidów. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Czerwony ryż drożdżowy?

Czerwony ryż drożdżowy jest uważany za nutraceutyk. Otrzymywany jest w wyniku fermentacji białego ryżu drożdżami Monascus purpureus lub innymi pleśniami. Na poziomie kulinarnym był używany do aromatyzowania, barwienia i konserwowania żywności. Jednak jego popularność wynika z działania leczniczego.

W szczególności koncentruje substancję znaną jako monakolina K, która ma działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi. Ponadto jest bogatym źródłem pigmentów, kwasów organicznych, steroli, flawonoidów i innych związków bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Według przeglądu opublikowanego w Frontiers in Pharmacology jego właściwości są następujące:

  • Hipolipidemiczny
  • Przeciwmiażdżycowy
  • Neurocytoprotekcyjne
  • Przeciwnowotworowy
  • Antyosteoporotyczny
  • Energetyczny
  • Przeciwcukrzycowy
  • Przeciwnadciśnieniowe

Jednak podczas gdy podmioty takie jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności dostrzegają potencjał tego suplementu w obniżaniu wysokiego poziomu cholesterolu, inne organy, takie jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), nie zgadzają się na stosowanie monakoliny K i zabrania wprowadzania do obrotu produkty, które ją zawierają.

Powód? Istnieje obawa, że może powodować działania niepożądane podobne do tych, które wywołuje lowastatyna. FDA uważa, że powinien być ściśle regulowany jako lek, a nie jako suplement diety. Mimo to czerwony ryż drożdżowy jest dostępny na rynku i niektórzy są pewni jego właściwości obniżających poziom cholesterolu. Czy są dowody? Zobaczmy.

Przeczytaj również: Czy to prawda, że kakao pomaga obniżyć poziom cholesterolu?

Cholesterol w żyle
Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Zwłaszcza gdy wzrasta jego frakcja LDL związana z miażdżycą.

Czy czerwony ryż drożdżowy pomaga obniżyć poziom cholesterolu?

Główny składnik aktywny w czerwonym ryżu drożdżowym, monakolina K, wykazuje pozytywne działanie w kontrolowaniu wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. W przeglądzie udostępnionym za pośrednictwem Critical Reviews in Food Science and Nutrition ustalono, że ten produkt – w połączeniu ze statynami – jest skuteczny w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego i LDL, który jest niepożądany.

Podobnie dowody sugerują, że obniża poziom trójglicerydów, ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko sercowo-naczyniowe. Co najciekawsze, wydaje się, że powoduje mniej skutków ubocznych niż leki stosowane w tym samym celu.

Badanie dotyczące zaburzeń sercowo-naczyniowych BMC wykazało, że suplementacja tym ryżem pomogła poprawić profil lipidowy przy mniejszej liczbie skutków ubocznych zmęczenia w porównaniu z simwastatyną. Dowody sugerują, że monakolina K działa poprzez hamowanie enzymu reduktazy HMG-CoA i biosyntezy endogennego cholesterolu.

Podobnie przegląd opublikowany w Methodist Debakey Cardiovascular Journal wyjaśnia, że monakolina K poprawia funkcję śródbłonka i elastyczność naczyń krwionośnych, co jest kluczem do zmniejszenia ryzyka związanego z hipercholesterolemią.

Możliwe skutki uboczne i bezpieczeństwo

Istnieją obawy, że spożycie czerwonego ryżu drożdżowego może powodować skutki uboczne podobne do tych, jakie mają statyny. Klinika Mayo zauważa, że wysokie spożycie monakoliny K może prowadzić do uszkodzenia wątroby lub zaburzeń mięśniowych (miopatii). Jednak suplement jest ogólnie bezpieczny dla większości ludzi. W rzeczywistości, według tej samej jednostki, niektóre mogą mieć tylko niewielkie ilości monakoliny K, co ma tendencję do zmniejszania jej działania obniżającego poziom lipidów.

W każdym razie najczęstsze działania niepożądane są następujące:

  • Zawroty głowy.
  • Zaparcia.
  • Ból głowy.
  • Wzdęcia i gazy.
  • Ból brzucha lub pieczenie.

Ze względów bezpieczeństwa nie należy go stosować u następujących osób:

  • Dzieci i młodzież.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Dorośli powyżej 64 roku życia.
  • Osoby z zaburzeniami mięśni.
  • Pacjenci z chorobą nerek lub wątroby.

Interakcje

Podobnie jak leki na cholesterol, czerwony ryż drożdżowy może powodować problemy, gdy jest stosowany jednocześnie z niektórymi pokarmami i lekami, takimi jak:

  • Sok grejpfrutowy. Może zwiększać stężenie monakoliny K w osoczu.
  • Leki hepatotoksyczne, zioła i suplementy. Podnosi ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • Alkohol. Zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • Inne leki obniżające poziom cholesterolu.
  • Antybiotyki.
  • Środki przeciwgrzybicze.
  • Antydepresanty.
  • Leki przeciwretrowirusowe.

Zobacz też: Sok z winogron i ananasa na obniżenie cholesterolu

Sok z grejpfruta
Chociaż sok grejpfrutowy jest często zalecany w celu obniżenia poziomu cholesterolu, nie należy go łączyć z czerwonym ryżem drożdżowym.

Zalecenia dotyczące dawkowania i spożycia

Obecnie czerwony ryż drożdżowy jest sprzedawany jako suplement w postaci kapsułek lub tabletek. Niektóre występują w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak CoQ10, nattokinaza lub kwasy tłuszczowe omega-3.

Sugerowane dawki wahają się od 600 do 1200 mg dziennie, podzielone na 2 lub 3 porcje. Ponadto jest zwykle zalecany tylko wtedy, gdy poziom cholesterolu wynosi od 200 do 239 mg/dl. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania. Ponadto należy go kupować tylko w renomowanych aptekach.

O czym należy pamiętać o czerwonym ryżu drożdżowym?

Dowody sugerują, że czerwony ryż drożdżowy ma potencjał jako adiuwant do kontrolowania wysokiego poziomu cholesterolu. W rzeczywistości ustalono, że może mieć mniej skutków ubocznych niż statyny. Mimo to jego spożycie jako suplement należy omówić z lekarzem.

Nie należy zapominać, że może powodować działania niepożądane i interakcje lekowe. Nie należy go przyjmować jednocześnie z lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Ponadto, jeśli chodzi o poprawę profilu lipidowego, należy pamiętać, że nic nie zastąpi efektów dobrej diety i ćwiczeń fizycznych.

Przed zaleceniem tych suplementów lub innych leków lekarz może zalecić specjalną dietę, a także zmianę nawyków. Środki te są często wystarczające do kontrolowania hipercholesterolemii i związanego z nią ryzyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nguyen T, Karl M, Santini A. Red Yeast Rice. Foods. 2017 Mar 1;6(3):19. doi: 10.3390/foods6030019. PMID: 28257063; PMCID: PMC5368538.
  • Zhu B, Qi F, Wu J, Yin G, Hua J, Zhang Q, Qin L. Red Yeast Rice: A Systematic Review of the Traditional Uses, Chemistry, Pharmacology, and Quality Control of an Important Chinese Folk Medicine. Front Pharmacol. 2019 Dec 2;10:1449. doi: 10.3389/fphar.2019.01449. PMID: 31849687; PMCID: PMC6901015.
  • Xiong X, Wang P, Li X, Zhang Y, Li S. The effects of red yeast rice dietary supplement on blood pressure, lipid profile, and C-reactive protein in hypertension: A systematic review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jun 13;57(9):1831-1851. doi: 10.1080/10408398.2015.1018987. PMID: 26167669.
  • Xue Y, Tao L, Wu S, Wang G, Qian L, Li J, Liao L, Tang J, Ji K. Red yeast rice induces less muscle fatigue symptom than simvastatin in dyslipidemic patients: a single center randomized pilot trial. BMC Cardiovasc Disord. 2017 May 18;17(1):127. doi: 10.1186/s12872-017-0560-z. PMID: 28521773; PMCID: PMC5437665.
  • Villano, I.; La Marra, M.; Allocca, S.; Ilardi, C.R.; Polito, R.; Porro, C.; Chieffi, S.; Messina, G.; Monda, V.; Di Maio, G.; Messina, A. The Role of Nutraceutical Supplements, Monacolin K and Astaxanthin, and Diet in Blood Cholesterol Homeostasis in Patients with Myopathy. Biomolecules 2022, 12, 1118. https://doi.org/10.3390/biom12081118
  • Cicero AFG, Fogacci F, Banach M. Red Yeast Rice for Hypercholesterolemia. Methodist Debakey Cardiovasc J. 2019 Jul-Sep;15(3):192-199. doi: 10.14797/mdcj-15-3-192. PMID: 31687098; PMCID: PMC6822657.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.