Suplementy poprawiające pamięć i koncentrację

Jednym ze sposobów odżywiania i stymulowania umysłu są suplementy. Ta kombinacja witamin i minerałów może działać jako korzystne źródło poprawy sprawności umysłowej. Czy są przydatne?
Suplementy poprawiające pamięć i koncentrację

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Upływ lat może negatywnie wpływać na stan naszego mózgu. Pomoc w prawidłowej pracy tego organu zależy od zdrowej diety, narzędzi takich jak medytacja, ćwiczenia stymulujące mózg. Nie bez znaczenia są również suplementy poprawiające pamięć i koncentrację. Spożycie tych formuł jest nieco kontrowersyjne, ponieważ potrzeba więcej badań, aby udowodnić ich ogólną skuteczność w zdrowiu mózgu.

Jednak według laboratorium Bayer® niektóre badania wskazują, że niektóre witaminy odgrywają kluczową rolę w pomaganiu mózgowi w osiągnięciu pełnego potencjału, utrzymaniu codziennej koncentracji i nabraniu energii. Warto więc przyjrzeć się temu, co oferują wspomniane suplementy poprawiające pamięć i koncentrację.

Suplementy poprawiające pamięć i koncentrację?

Suplementy diety dostarczają składników odżywczych, które nie są spożywane w wystarczających ilościach, jak wyjaśniła Europejska Rada Informacji o Żywności. To samo dotyczy formuł pamięci i koncentracji. Niezależnie od tego, czy są to tabletki, pigułki, płyny czy kapsułki, te mieszanki mają na celu zwiększenie koncentracji przy jednoczesnym zmniejszeniu zmęczenia psychicznego i fizycznego.

Suplementy na koncentrację i pamięć nazywane są nawet nootropami, określanymi jako leki poprawiające procesy pamięciowe u osób z zaburzeniami poznawczymi. Salud Colectiva wspomina, że nootropy to bezpieczne i dostępne substancje poprawiające sprawność umysłową.

Jakie są ich efekty?

Te suplementy mogą być korzystne, gdy wymagana jest maksymalna koncentracja. Zarówno u młodych, jak i starszych osób suplementacja może poprawić pamięć i wyostrzyć uwagę.

Inne przypisywane korzyści to:

  • Minimalizacja stanu zapalnego mózgu.
  • Zwiększenie dotlenienia mózgu.
  • Interwencja w chwilach stresu i intensywnego wysiłku umysłowego.
  • Dostarczanie mikroelementów i minerałów odpowiednich do przepływu krwi w mózgu.
  • Regulacja i poprawa aktywności neuroprzekaźników, takich jak adenozyna, acetylocholina i glutaminian.

Główne suplementy na pamięć i koncentrację

Na rynku znajdziesz te kompleksy w pojedynczych koncentratach lub w związkach, m.in. pod nazwami Centrum®, omega 3, Supradyn®, Pharmaton® czy Memorex®. Te kombinacje składają się z kilku składników przedstawionych poniżej.

Zmęczona kobieta.
Pewne chwile osobiste, pracy i nauki wymagają większej koncentracji i większej uwagi.

Miłorząb japoński

Wyciąg z tej rośliny związany jest z rozwojem funkcji poznawczych, słuchu i wzroku. Badania cytowane przez Western New York Urological Association łączą to z mniejszą łagodną utratą pamięci u osób starszych.

Koenzym Q10

To jeden z koenzymów, który dostarcza mózgowi najwięcej energii. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna zauważyła w artykule, że doustny Q10 może być strategią antyoksydacyjną przeciwko chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera. Niedobór koenzymu Q10 ma związek z utratą pamięci i różnym stopniem upośledzenia umysłowego.

Magnez

Magnez jest związany z uczeniem się oraz pamięcią krótko- i długotrwałą, zauważa Journal of Neurology. Publikacja dodaje, że zwiększenie stężenia tego pierwiastka w mózgu zwiększa również liczbę funkcjonalnych synaps oraz aktywuje główne cząsteczki sygnalizacyjne.

Witaminy z grupy B

Wszystkie witaminy z grupy B są niezbędne dla organizmu. Wspomagają pracę układu nerwowego i przemiany materii, wpływając na zdolność zapamiętywania i koncentracji.

Hospital Nutrition wskazuje, że wraz z innymi mikroelementami i minerałami, witamina B ma działanie neuroprotekcyjne, które jest korzystne dla sprawności intelektualnej. Podobnie American Journal of Clinical Nutrition stwierdza, że długotrwała suplementacja witaminy B12 i kwasu foliowego wspomaga funkcjonowanie poznawcze.

Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni mózg przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Większość suplementów multiwitaminowych zawiera witaminę C. Producenci zazwyczaj wymieniają ją jako kwas askorbinowy, askorbinian sodu, askorbinian wapnia i askorbinian mineralny.

Witamina E

Jednym z atrybutów witaminy E jest jej ochronne działanie na układ nerwowy. Chociaż potrzebne są dalsze badania, uważa się, że wysokie dawki tej witaminy opóźniają postęp choroby Alzheimera w łagodnej do umiarkowanej diagnozie, jak donosi Klinika Mayo.

Pod kryterium dywersyfikacji badań NIH komentuje analizę tego mikroskładnika jako współpracownika w utrzymaniu jasności umysłu i opóźnianiu spadku funkcji umysłowych.

Cynk

Wśród wielu efektów działania cynku na nasz organizm wyróżnia się jego rola w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, w ingerencji w komunikację neuronalną oraz w prawdopodobnym udziale w utrwalaniu wspomnień.

Latynoamerykańskie Archiwa Żywienia łączą suplementację tego mikroelementu z potencjalnym rozwojem wiedzy. Z drugiej strony, Cuban Journal of Public Health opublikował wyniki oceny, w której grupa, która otrzymała cynk, uzyskała znaczną poprawę pamięci rozpoznawania, rozumowania i funkcji psychomotorycznych.

Omega 3

Niektóre badania podkreślają ochronną rolę kwasów tłuszczowych omega 3 przed łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych, demencją oraz ryzykiem i postępem choroby Alzheimera u osób starszych, jak wspomina Hospital Nutrition.

Omega 3 zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas alfa-linolenowy (ALA), z kilkoma korzyściami dla uwagi i pamięci, jak opisano w Revista de las Sociedades Canarias de Pediatría.

Cholina

Ten składnik odżywczy ma związek z zapobieganiem utracie pamięci. Według NIH to sprzymierzeniec, który pomaga układowi nerwowemu regulować tę funkcję i nastrój.

Podobnie inne badania sugerują, że w okresie okołoporodowym przyjmowanie choliny ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania rozwoju poznawczego i uniknięcia wad cewy nerwowej. U osób starszych i osób starszych przyjmowanie tego suplementu zwiększa wydajność niektórych procesów poznawczych i zmniejsza częstość występowania demencji.

Żeń-szeń

Korzeń żeń-szenia jest reklamowany ze względu na swoje właściwości jako środek pobudzający wydajność poznawczą, łagodzenie stresu i poprawę krążenia krwi.

Badanie kliniczne ogłoszone w czasopiśmie Annals of Pharmacotherapy wskazuje, że pozytywnie wpływa na aspekty zdrowia psychicznego i funkcjonowania społecznego. Twierdzą jednak, że różnice te są niwelowane przy dalszym stosowaniu suplementu.

Korzeń żeń-szenia.
Żeń-szeń jest używany w lekach komercyjnych oraz w postaci korzeniowej do przygotowywania naturalnych naparów.

Przeciwwskazania

Biuro Suplementów Diety NIH wspomina o niskim prawdopodobieństwie uszkodzenia zdrowia poprzez przyjmowanie multiwitamin i minerałów. Wyjaśniają jednak, że jeśli spożywasz inne składniki diety, upewnij się, że nie przekraczasz maksymalnych limitów spożycia.

Stosowanie suplementów jest ograniczone dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci, o ile nie jest to dozwolone przez lekarza. Generalnie dawki tych preparatów muszą być przepisane przez profesjonalistę. Bez nadzoru lekarskiego suplementy mogą powodować działania niepożądane, takie jak:

  • Drażliwość
  • Kołatanie serca
  • Reakcje alergiczne
  • Zaburzenia snu
  • Zmiany ciśnienia krwi

Inne sposoby na poprawę pamięci i koncentracji

Większość składników suplementu na pamięć i koncentrację jest obecna w żywności. Jednym ze sposobów wspomagania tych funkcji mózgu jest przyjęcie diety poprawiającej sprawność umysłową. Dobrym pomysłem jest również bycie aktywnym intelektualnie. Wielu ekspertów zaleca ćwiczenie umysłu z prostą codzienną dynamiką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.