Wydajność mózgu - w jaki sposób można ją polepszyć?

Czy wiesz, że czynności takie jak ręczne pisanie, czytanie lub chodzenie mogą skutecznie pomóc zwiększyć naszą wydajność mózgu?
Wydajność mózgu - w jaki sposób można ją polepszyć?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy istnieje rutyna pozwalająca zwiększyć wydajność mózgu? Tak jak ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie siły, wytrzymałości i elastyczności naszego ciała, istnieją pewne treningi na wydajność mózgu.

Jest to niezbędne, aby pomóc zachować pamięć i inne ważne umiejętności. Na szczęście istnieje wiele różnych ćwiczeń, które dbają o Twoje zdrowie i chronią funkcje poznawcze. Oto niektóre z nich

Zwiększamy wydajność mózgu!

Choć może to zabrzmieć dziwnie, mózg pozostaje aktywny nawet wtedy, gdy ciało jest w spoczynku. Tak jak ćwiczymy, aby zachować zdrowie, złożoność tego narządu wymaga określonych działań, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej o nich poniżej.

1. Pisanie ręczne

Pisanie odręczne, aby wzmocnić swój mózg.

Żyjemy w epoce, w której technologia przejmuje wszystko. Pomaga nam w codziennych zadaniach, w tym pisaniu i komunikowaniu się. Tablety, telefony komórkowe, komputery i inne urządzenia z klawiaturą pomagają nam zaoszczędzić czas. Oczywiście sprawia, że wykonywanie niektórych zadań jest bardziej efektywne.

Jednak pisanie odręczne to umiejętność, której nie należy odpuszczać. Ta aktywność stymuluje obszary mózgu, które znacząco pomagają w nauce. Dzieje się tak, ponieważ ta część ciała przetwarza to, co robisz, podczas gdy Ty skupiasz się na pisaniu.

Potwierdzają to badania opublikowane w „Psychology Today”, które udowadniają, że ta praktyka, zwłaszcza jeśli jest pisana kursywą, powoduje, że umysł rozwija rodzaj funkcjonalnej specjalizacji, która integruje zarówno kontrolę doznań i ruchu, jak i myśli.

Może Ci się spodobać: Ciekawostki kobiecego mózgu

2. Codziennie ćwicz prostą matematykę

Problemy matematyczne są jednym z najlepszych ćwiczeń umysłowych, które wzmacniają pamięć i zwiększają zdolności umysłowe. W rzeczywistości badania opublikowane w czasopiśmie Age wykazały, że rozwiązywanie problemów arytmetycznych okazało się skuteczne w poprawie funkcji poznawczych u osób starszych.

Ćwiczenia można wykonywać ręcznie lub skorzystać z niektórych aplikacji, które zostały zaprojektowane na urządzenia mobilne i komputery. Dobrą opcją jest wykonanie jednominutowego wyzwania, które polega na rozwiązaniu jak największej liczby zadań matematycznych przed upływem 60 sekund.

3. Wzmocnij swój mózg dzięki Sudoku

Klasyczna gra „Sudoku” to aktywność umysłowa. Celem gry jest wypełnienie siatki cyframi od 1 do 9. Ale haczyk polega na tym, że nie możesz powtórzyć liczby w żadnym kierunku. Ta gra jest trudna psychicznie i pomaga poprawić umiejętności rozwiązywania problemów.

W związku z tym badanie opublikowane w International Journal of Geriatric Psychiatry wskazuje, że granie w stymulujące gry, takie jak Sudoku lub krzyżówki, może korzystnie wpływać na funkcjonowanie mózgu u osób w wieku powyżej 50 lat.

4. Układaj puzzle

Kolejnym ćwiczeniem wzmacniającym mózg jest układanie puzzli. Ta aktywność, zgodnie z badaniem opublikowanym w Frontiers in Aging Neuroscience, jest doskonałym sposobem na poprawę umiejętności poznawczych, ponieważ próbując uzupełnić obraz, różne elementy muszą zostać przeanalizowane, aby dowiedzieć się, gdzie pasują.

5. Przeczytaj

Czytanie szczególnie w nocy i dużo pomaga wzmocnić czytanie mózgu w łóżku

Czytanie jest podstawową czynnością, która zwiększa zdolności umysłowe i rozwija procesy poznawcze. Ponadto odpręża umysł i pomaga zmniejszyć napięcie związane ze stresem i lękiem.

Jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Brain Connectivity, za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wykazano, że podczas czytania powieści łączność mózgowa uczestników wzrosła w tej części mózgu, która reaguje na doznania fizyczne, takie jak ruch i ból.

6. Naucz się innego języka

Bez względu na wiek ta aktywność bardzo pomaga. Nauka innego języka aktywuje określone regiony kory mózgowej związane z przetwarzaniem akustycznym, rozumieniem i artykulacją słów. Ponadto zwiększa zdolność uczenia się.

Według publikacji w Cerebrum dwujęzyczność może przyczynić się do lepszej pamięci, lepszych umiejętności wzrokowo-przestrzennych i wyższego poziomu kreatywności. Nigdy nie jest za późno na naukę. Zanurz się w nowym języku i ciesz się korzyściami płynącymi z tej nowej umiejętności.

7. Ćwiczenia

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia są niezbędne dla dobrego zdrowia, zarówno ciała, jak i umysłu. Chodzenie i podobne czynności mogą poprawić funkcje poznawcze u osób starszych, w tym pamięć werbalną, płynność i uwagę.

W związku z tym informacje opublikowane przez Harvard Medical School sugerują, że aktywność fizyczna spowalnia spadek funkcji poznawczych, a nawet może zmniejszyć ryzyko demencji. Sugeruje również, że korzyści są niemal natychmiastowe. Więc nie wahaj się ćwiczyć, jeśli potrzebujesz się skoncentrować lub rozwiązać problemy. Sprawdź wyniki!

Może ci się spodobać: Czy mózg może odczuwać ból?

8. Rozwiń nową umiejętność, idealną do wzmocnienia mózgu

Podobnie jak w przypadku uczenia się nowego języka, jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie Psychological Science, rozwijanie nowej umiejętności aktywizuje rozumowanie, promuje ciągłe uczenie się i stymuluje intelekt, co może pomóc w poprawie pamięci u osób starszych.

Jak widać, wszystkie te proste ćwiczenia stymulują aktywność mózgu i są również dobrą opcją na złagodzenie skutków stresu. Nieważne ile masz lat, nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swoje zdrowie, więc śmiało je ćwicz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.